| Chirila_Gabriela_2003 a întrebat:

De ce ar crede o persoana pe cineva care minte tot timpul si nu pe cineva care ii vrea bine si nu ar facea niciodata ceva care sa il/o raneasca?

41 răspunsuri:
| Anastasiavvv a răspuns:

Asta e natura umana. N-ai ce sa faci. Minciunile sunt usor de modelat si mai usor de acceptat.

| Plato a răspuns:

Adevarul e mai dificil de suportat, uneori. Oamenii slabi prefera o minciuna frumoasa si calduta.

| Chirila_Gabriela_2003 explică (pentru Plato):

Pai si daca incerci sa îl arați ca nu merita sa creada ceva fals, ca sunt oameni care sunt pentru el/ea atunci cand are nevoie si aceea persoana incearca doar sa va indeparteze? Crezi ca nu mai merita sa incerci, ca ea/el tot minciuan o va crede, e o incercare facuta degeaba?

| Chirila_Gabriela_2003 explică (pentru Anastasiavvv):

Pai si daca incerci in toate modurile sa arați ca nu merita sa creezi o asa persoana, dar ea/el tot continua sa te "urasca" pe tine? Nu e o incercare fara rost?

| RAY a răspuns (pentru Chirila_Gabriela_2003):

Tu esti obsedata de baiatul ala

| Plato a răspuns (pentru Chirila_Gabriela_2003):

Nu, incercarea nu e degeaba. Daca nu incerci, nu ai cum sa stii ca nu va merge. Dar unii oameni refuza sa-si paraseasca zona de confort, sa infrunte adevarul, sa accepte si rezolve problema. Prefera sa fuga de ea si sa nege orice argument coerent, asta e cazul unor oameni ignoranti.
Doar un om inteligent va alege adevarul, indiferent cat de tare doare, pentru a putea remedia problema.
Sa-ti dau un exemplu banal: Unei persoane ii sta foarte prost cu o anumita bluza. Cineva ii zice, din complezenta, din dezinteres, ca ii sta bine. Un prieten, pentru ca tine la el si nu vrea sa dea prost, ii spune sa o schimbe ca-i oribila. *Tin sa precizez ca in ceea ce priveste vestimentatia, trebuie sa-ti placa tie, nu altcuiva, dar iti dau doar un exemplu*. Cineva inteligent ar accepta adevarul, faptul ca-i sta oribil, si ar vedea ce poate sa schimbe. Cineva ignorant ar prefera sa refuze adevarul, sa accepte varianta mai usoara si confortabila si sa spuna ca prietenului ii e ciuda pe el.
Acum na, avand in vedere varsta pe care o ai, presupunand ca persoana aia are aceeasi varsta, sunteti copii. In cazul copiilor, ignoranta e mult mai raspandita, deoarece le lipseste maturitatea. Tu tii sa vorbesti foarte general, nu dai detalii despre intamplare, dar mi se pare ca te preocupa prea mult. Ai incercat, foarte bine, ai vrut sa ajuti. Dar nu poti obliga pe cineva sa fie ajutat, daca el nu vrea. La acest moment, mai bine ti-ai indrepta atentia spre viata ta, in functie de gravitatea cazului pe care nu-l specifici.

| Chirila_Gabriela_2003 explică (pentru RAY):

Nu este despre el, cu totu si cu totu despre alt cineva

| Chirila_Gabriela_2003 explică (pentru Plato):

Poti sa iti zic in privat

| RAY a răspuns (pentru Chirila_Gabriela_2003):

Deci s-a dus iubirea fata de ala, acum e altul, esti ca o albina

| Plato a răspuns (pentru Chirila_Gabriela_2003):

Desigur, daca pot te ajut.

| RAY a răspuns (pentru Plato):

Aaaaaaaa mergeti in privat voi doi

| Plato a răspuns (pentru RAY):

Te rog frumos, acorda-mi putina intimitate.

| Chirila_Gabriela_2003 explică (pentru RAY):

Ba nu nu s-a dus

| Chirila_Gabriela_2003 explică (pentru RAY):

E tot despre acel baiat daca asa te intereseaza

| RAY a răspuns (pentru Plato):

Deci pana la urma iti place pestera

| RAY a răspuns (pentru Chirila_Gabriela_2003):

Iti plac florile?

| Chirila_Gabriela_2003 explică (pentru RAY):

Adica?

| Chirila_Gabriela_2003 explică (pentru Plato):

Poti sa raspunzi in privat?

| Plato a răspuns (pentru Chirila_Gabriela_2003):

Mai si glumim, nu te ofensa de ce zice Ray.winking :*

| Plato a răspuns (pentru RAY):

Prefer pesterile aparute inainte de 2000, neexplorate daca se poate.

| Chirila_Gabriela_2003 explică (pentru Plato):

Poti sa rasphnzi in privat?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Minciuna are picioare scurte, happy mai ales cand esti adult. dar merge zicala asta si la adolescenti. O data de 2 ori de 3 ori, si a 4-a oara nu o mai crede happy

| OldSoul a răspuns:

Gabriela, oamenii, cred ceea ce vor sa creada.
Degeaba ii spui unui om adevarul, daca el prefera sa se minta singur.
Asa sta treaba, daca spui un adevar, uneori aceea persoana va tinde sa creada ca ai ceva cu ea.

Asta e adevarul, unii prefera sa se minta cu bunastiinta.

| Bogdan70001 a răspuns:

Ok,sti ca si data trecuta te-am ajutat cat am putut, dar cred ca este cazul sa vorbesti cu cineva din viata reala, nu doar niste urilizatori de pe interenet, serios acum...

Dar totusi ca un raspuns...cred ca pentru ca acel cineva prefera minciuna

| Violleta2022 a răspuns:

Depinde ce dovezi prezinta cand afirma ceva. poate de data asta a spus adevarul si aadus ceva in favoarea lui, care il face credibil.
Oricum, mincintosii pataologii au un dar de a mintii cu asa credibilitate, ca pot insela nu doar pe naivi, dar chiar pe oamenii normali.

| Chirila_Gabriela_2003 explică (pentru anonim_4396):

Mda,sper

| Chirila_Gabriela_2003 explică (pentru OldSoul):

Adica uni prefera mai bine o minciuna, de cit un adevar care poate avea consecinte?

| RAY a răspuns (pentru Chirila_Gabriela_2003):

Preferam minciuni toata viata, suntem masini de minciuni

| Chirila_Gabriela_2003 explică (pentru RAY):

Mda si asta nu e bine

| RAY a răspuns (pentru Chirila_Gabriela_2003):

Ba da e bine, in lipsa lor ne -am ucide intre noi si ne am sinucide