| Chirila_Gabriela_2003 a întrebat:

De ce ar crede o persoana pe cineva care minte tot timpul si nu pe cineva care ii vrea bine si nu ar facea niciodata ceva care sa il/o raneasca?

41 răspunsuri:
| Frank51 a răspuns:

Nu exista asa ceva. O persoana normala, care gandeste limpede si este responsabila, intotdeauna va prefera adevarul chiar daca nu este ceea ce vrea sa auda. Greselile si criticile te construiesc ca persoana, daca tu nu le accepti vei ramane la fel de slab si nepregatit.

Persoanele despre care vorbesti tu sunt superficiale, arogante, ignorante. Nu merita prietenie, bunatate, ajutor.

| Chirila_Gabriela_2003 explică (pentru RAY):

Da dar pana la urma tot iese la iveala minciuna

| Chirila_Gabriela_2003 explică (pentru Frank51):

Crezi ca ar trebuie sa nu le mai bag inseamna, gen sunt instare sa creada o miciuna decat adevarul care poate avea consecinte

| Frank51 a răspuns (pentru Chirila_Gabriela_2003):

Tu ce crezi? Vrei sa ai langa tine persoane care mint, te inseala, si vor beneficii? Ce intrebare.

| Chirila_Gabriela_2003 explică (pentru Frank51):

Mda,desigur ca nu

| PersonajFictiv a răspuns:

Iti place de un tip,iar ala o prefera pe alta care nu atat de sufletista ca tine?
Hm,nu-ti mai bate capul, cred ca asta e o solutie destul de buna.
Iar legat "de ce?", nu mai conteaza.
Dar daca vrei sa stii, ala o vrea asa mult pe aia incat se minte ca e bine, ca daca ar recunoaste adevarul s-ar prabusi peste el realitatea, care e prea grea.
E un om slab - dar are timp sa-si revina.
E naiv.
Si poate nu esti pe gustul lui.
Deci...vezi-ti de viata.

| Chirila_Gabriela_2003 explică (pentru PersonajFictiv):

Pai si daca stiu sigur ca nu ii place de ea?

| PersonajFictiv a răspuns:

Poate ca parerea lui coincide cu a tipei de data asta.
Poate ca nu o cunoaste la fel de bine ca tine pe aia.
Poate ca tu zici ca sigur nu o place dar ce crezi tu e fals si ala o place.
Poate ca e mai apropiata de ea mai mult decat de tine.
Sunt atatea posibile explicatii...doar tu poti sa-ti dai seama de cea corecta.
Cunosti bine situatia, eu nu.

| OldSoul a răspuns (pentru Chirila_Gabriela_2003):

Cam asa, asta-i mentalitatea.

| Chirila_Gabriela_2003 explică (pentru PersonajFictiv):

Doar el si stie cu adevarata daca o place sau nu
Insa inainte sa stie ca il plac prieteneam destul de bine, dupa ce a aflat a inceput cu ea sa prieteneasca ca cu mine inainta
Aceea fata se comporta si face exact lucrurile ca mine, cand vb cu el

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu existã un adevar absolut sau o minciuna gogonatã, in general noi oamenii ne mintim singuri pentru a ne simtim confortabili.
Tu nu ii vrei binele, sau sa nu sufere, iti vrei binele tie, sa nu mai suferi tu, vrei ca totul sa fie ca inainte(nu iti place realitatea si nu o accepti) in loc sa-i dai drumul. Ar fi mai bine sa constientizezi ca asta e si sa mergi mai departe.