| Tirana_Nentori_1918 a întrebat:

De ce mai nou este la moda sa iti incepi viata sexuala la 12/13 ani? Astept raspunsuri cu argumente bune dau fundita ( stiu ca fiecare isi incepe viata sexuala camd vrea, dar... 13 ani... )

Răspuns Câştigător
| ksaoswh a răspuns:

In primul rand vina asta o au parintii. Daca ar fi stiut sa le explice despre asta nu, s-ar fi ajuns la asa ceva. Este normal, orice copil are curiozitatii iar daca nu ii sunt explicate va cauta in alta parte. Plus ca vina asta o are si televizorul, internetul etc.
Ce ar putea invata de la acele "vedete"? Clar nimic bun.
De exemplu cunosc o fata care la 13 venea si inca vine la scoala imbracata ca o c****. Machiata sa nu mai spun zici ca e o sorcova... Isi pune poze pe facebook mai mult dezbracata decat imbracata si ce crezi? Parintii ei stiu si o lasa. Fata acea face toate astea doar pentru a parea cool si pentru ca asa face nu stiu ce "vedeta" de a ei. A mai fost si cu nu stiu cati baietii. Acum revenind parintii sunt principala vina, da ok si cercurile de prieteni, vedetele ce le vad la televizor etc. sunt si ele de vina, dar daca tu ca si parinte nu sti sa ii faci educatia copilului tau atunci cine. :-

14 răspunsuri:
| danutzu96 a răspuns:

De unde moda asta? Nu e o moda. Din pacate este rezultatul Mass-mediei si a internetului. Copii vad de mici asta, chiar si in serialele pentru copii, unde abunda scene cu pupaturi, relatii si alte procarii. Ei asta vad asta fac. Daca un copil vede de mic oameni dezbracati atunci si el va face asta când va creste crezând ca este normal. Mai conteaza si educatia in familie, daca lipseste copii nu stiu ca fac ceva gresit. Sunt foarte multi factori care au dus la asta...

| OldSoul a răspuns:

Eh, pai e simplu.
Gandeste-te!
Cum ar fi ca mama si fiica ei sa mearga la agatat in club? Sa se imbete ambele, sa se culce cu aceeasi barbati ca mai apoi sa-i barfeasca...
Eh, ala da viitor!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Hormonii, anturajul, neglijența și internetul duce la sex.
Un copil neexperimentat, cu adrenalină și un ajutor de la draga pubertate va dori să experimenteze ce vede/ ce fac și alții mai maturi decât el, pe principiul "eu sunt mai mic și mai prost?". Observă că totul este condus de plăcere și devine dornic.

| Tirana_Nentori_1918 explică:

O sa acord fundita maine la ora 12. ( Pentru a putea primi si alte eventuale raspunsuri )

| UnBroken2016 a răspuns:

Mai nou tuturor copiiilor le place sa se joace " de-a adultul". Asa raman fetele insarcinate cu niste idioti.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru ca nu (mai) exista educatie sexuala, nu mai exista educatie in general...nu se constientizeaza aproape deloc pericolele!, parintii nu discuta deloc cu copii despre acest subiect din diverse si varii motive doar de ei stiute...prefera sa faca din 'educatie sexuala'un subiect tabu,insa curiozitatea copilului nu dispare din aceaste motive,din contra,o data cu venirea adolescentei se mareste si fiindca parintele nu participa...ei, bine copilul va avea mereu si alte surse de informare, si crede-ma adeseori nu vor fi cele mai de incredere.
Tv-ul abunda de "vedete" si "modele", filme, seriale si emisiuni cu tenta sexuala -din cea mai explicita si marcata...AP sau +12!
Internetul e iar o mare pacoste(ei,uitata-te de ex la unele sfaturi de pe TPU : ), ajunge, nu cred ca mai trebuie sa dezbat mai departe)...
Apoi, mai exista si factorul anturajului(ce zic ceilalti) si al 'efectului de turma'care merge pe principiul:'daca toti o fac, eu de ce nu? sunt eu mai fraier sau prost? vreau si eu sa ma distrez in viata! toti au facut-o asta inseamna ca e ceva bine si eu pierd ceva important...de ce as si eu diferit in vreun fel?"

| Divy a răspuns (pentru ksaoswh):

Bine zis dar de ce ziceți că mai nou și mai demult era și s-a molipsit și uite așa s-a extins. Unii bieții sunt umiliți că nu sunt "NORMALI" ca toți ceilalți și uite cum ajungi la una și la alta

| ksaoswh a răspuns (pentru Divy):

Da ai dreptate, dar din pacate asta e societatea in care traim.
Chiar eu am avut o perioada "proasta" din cauza faptului ca m-am lasat afectata de ce imi spuneau ceilalti. Am fost umilita etc. Pe plan scolar incepusem sa fiu dezastru. In schimb parintii mei mi-au fost alaturi si nu mau certat ci din contra au incercat sa ma faca sa imi dau seama de prostiile mele. Acum am invatat sa ii ignor. Problema este ca mai sunt multe cazuri ca si mine sau mai rau, dar pe unii parintii chiar nu ii intereseaza deloc. sad

| Divy a răspuns (pentru ksaoswh):

Te înțeleg am fost și eu prin asta, dar ști contează și să spui unui părinte căci mulți nu înțeleg din semne și da e posibili ca unii să fie nepăsători.
Ce e și mai grav e când așa ziși psihologi ai școlii nu fac decât să îngreuneze situația, nu vorbesc de a mea ci din cele câte am auzit și eu.
Asta ar trebuie să ne întărească, nu să cădem dar fără un sprijin cine poate?!
Citind un studiu am aflat cazurile de umilire și de înjosire a persoanei, împreună cu fobia socială (teama de a comunica) conduc la aceste dezastre pe plan școlar, profesional, social și limitează capacitatea de dezvoltare a persoanei.

Ce trebuie să faci e să accepți trecutul și să lupți împotriva acestor delicvențe aduse ție sau altora.

| ksaoswh a răspuns (pentru Divy):

Da ai dreptate, dar depinde si de relatia parinte-copil si de vina mai sunt si unii "profesori" care nu stiu decat sa umileasca (propria experienta). Cunosc persoane care s-au inchis si mai tare in ele din cauza asta.

| Axys a răspuns (pentru ksaoswh):

Bun raspuns!

| ksaoswh a răspuns (pentru Axys):

Multumesc!