| Shadowfox a întrebat:

De ce ne atasam atat de repede de persoanele carora nu le pasa de noi? De ce iubim pe cine nu trebuie?

6 răspunsuri:
| MenInShadow a răspuns:

Pentru ca desii nu ne dam seama, firea nostra este una "competitiva", suntem predispusi sa iubim lucrurile pe care nu le putem obtine foarte usor, doar pentru ca procesul lor de obtinere reprezinta o provocare pentru noi.

Evident, chestia asta nu este logica, nici o persoana intreaga la mine, care s-ar baza numai pe logica, nu ar alege o persoana care-i face rau in locul uneia care o poate face fericita pe persoana respectiva, dar din moment ce acest lucru se bazeaza pe sentimente, si se stie bine ca sentimentele sunt opusul logicii, nu prea avem cum sa o "controlam".

Mai exista un motiv, si anume "nou-ul". Mai exact, o persoana care nu tine la tine iti ofera alt tip de sentimente, te face sa te simti altfel, te face sa te simti gelos, pentru ca merge pe cine stie unde cu cine stie cine, te face sa simti o fericire mai mare decat in mod normal atunci cand iti acorda atentie, pentru ca sti ca nu o face mereu, si tot felul de lucruri de genul.

Ar putea fi si gandul ca poti face o persoana la care nu prea multa lume are acces sa tina la tine.

Cam la atat ma pot gandii acum.

| L1feDRAIN a răspuns:

Asa e viata, tie iti place de el/ea si ei/lui nu.

Am patit ceva de genul si inca sufar.
M-am indragostit de o fata..acum imi pasa de ea foarte mult..la maxim in timp ce ea nu ar da pentru mine un fir de nisip.

Saddest life ever...

| 愛日本 a răspuns:

Pentru ca intr-un fel, ne atrage mai mult cei care sunt indiferenti si nu ne acorda atat de multa atentie, genul misterios sau respingator.

| Shadowfox explică (pentru L1feDRAIN):

Stiu cum ii...

| GoldenKing a răspuns:

Firea omeneasca.

| L1feDRAIN a răspuns (pentru Shadowfox):

Suffocate...