| cristina7florina112 a întrebat:

De ce toți tinerii lasă școală ca să meargă la munca?

Răspuns Câştigător
| GdX a răspuns:

Eu m-am lasat de doctorat cand mai aveam un an pentru ca nu mai faceam fata si cu job-ul si cu cercetarea. Deci...da. Am renuntat la scoala pentru job..nici nu imi pare rau si nici nu regret.

Marea majoritate a tinerilor ce renunta la scoala sunt proveniti din familii cu o stare materiala si sociala precara.

Vor sa castige bani cat mai repede, vor sa fie independenti si in sinea lor cred ca scapa de o povara si sa isi depaseasca conditia.

Sunt si cazuri exceptionale cand unii ajung si se realizeaza exceptional si fara scoala dar aceste cazuri sunt atat de rare precum trifoiul cu 4 foi.

8 răspunsuri:
| Nemessys a răspuns:

Pentru ca nu vor sa mai piardă timp și sa înceapă mai devreme ceva ce oricum o sa facă peste câțiva ani.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Care toti? :/

| AvalohAlyn a răspuns:

Sunt prea disperați să aibă banul lor și nu au răbdare și plăcere pentru învățat dar exista o vorba toate la timpul lor, de muncă o sa se sature însă școală o făci doar o data.

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Sau poate sunt prea disperați sa mănânce...

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu lasă toți. De foame.

| darrio2007 a răspuns:

Nu sunt toti. Dar cei care fac asta nu isi dau seama ca mai usor este sa tii un stilou in mana decat o lopata. Dar unii prefera lopata.

| Furnicuta000 a răspuns:

Pentru ca nu le place (ceea ce nu e ceva rau, la scoala mai mult pierzi timpul, stai 6 ore pe zi sa iti dicteze profesorii ceva ce poti invata singur seara inainte de culcare)
Pentru ca nu am posibilitate/nu are cine sa ii intretina

| Adry05 a răspuns:

Sunt la master în primul an și de curând m-am și angajat și mă gândesc serios să renunț la master.
De ce?
pentru că în perioada cât mi-am căutat job mi-am dat seama cât de inutil mi-e masteru.
Facultatea nu te ajută cu aproape nimic, cel puțin în domeniu meu doar mi-a asigurat o diplomă de licență care să dea bine la CV
dacă masterul o să-mi pună probleme în ideea în care trebuie să mă chinui la job pentru el sau să am ceartă cu profesorii să mă pună să recontractez materii pentru că m-am nimerit să fiu la muncă în programul de cursuri : i m out. De ce să renunț la un job chiar ok pentru un studiu în plus care oricum nu face cât experiența profesională la un job în domeniu tău?
Dacă știam cât e de inutil masteru mă înscriam la cel mai ușor posibil.
Dar sunt lucruri pe care le înveți pe pielea ta.