| Nemessys a întrebat:

De ce unele persoane, mai ales fete se taie? Bine. motive pot fi 1000. Cica se simt mai bine dar nu inteleg cum le face durerea aia sa se simta mai bine? Pe mine mai mult m-ar durea decat sa ma faca sa ma simt bine (nu am incercat, dar asa ar fi happy )

Răspuns Câştigător
| BlackRose03 a răspuns:

Am fost unul din acele cazuri.
Deci deci deci...în cazul meu cauza au fost problemele de familie si incercam sa ascund asta,vedeam aceasta fapta ca ceva de care trebuie sa-mi fie rusine,deci nu spuneam la nimeni,nu incercam sa atrag atentia cum spun aici cei din comentarii.
Mai aveam cateva colege care făceau la fel dar din fericire toate s-au lasat de acest obicei.
Dintre toate una care era si cea mai populara,lipsita de bun simt si educatie o făcea pentru atrage atentia,restul se ascundeau.
Sincer nu ma durea niciodată in timp ce ma taiam si nici dupa.
Nu ma descarcam emotional facandu-mi rau fizic (asta credeam la inceput stiind ca simțind durere fizica uit pe moment de cea sentimentală,dar nici durere fizică nu simteam),pur si simplu imi plăcea sa "colorez" pielea.
In timp ce făceam asta uitam cu adevarat de durerea provocata de certurile din familie si de situatia in care ma aflam,dar nu prin durere ci prin faptul ca întotdeauna am iubit pictura.
Suna a fi ceva absurd,lasa-ma sa explic.
De mica imi plăcea desenul,stăteam ore(si inca stau)la un desen pana il finalizam fara pauza,din simpla placere.
Cand ma automutilam nu trageam niste linii simple cu lama ci făceam desene(incercam de fapt,e complicat sa faci desene prin tăieturi cu lama si asta o făcea mai complicat iar eu iubesc provocările ).
Era un fel de a-mi exprima sentimentele prin pictură asa cum făceam cand desenam normal,doar ca aici era un fel de a "picta" mai bolnav decat toate celelalte cai.
Ceea ce ma fascina in special era sângele care se scurgea pe urma. Daca spun ce făceam si cu ala probabil o sa-ti fie scarba.
Lăsam sângele sa se scurgă intr-un pahar si inainte sa se usuce începeam sa fac desene mici si detaliate cu o scobitoare (cantitatea de sânge fiind prea mica pentru un tablou de dimensiune medie).
Obisnuiam sa fac acele desene cu sânge pe caiete,în special pe coperta din spate a caietului.
Pur si simplu ma fascina acest nou mod de a "picta " si aceasta fascinație si dorinta de a o face apareau odată cu durerea sufletească.
Nu era durere fizica,doar ma usturau putin rănile dupa pana sa se inchida, dar acea usturime era prea neansemnata sa o poți numi durere.
N-am mai facut asta de mult, mi-am dat seama ca doar Imi făceam rau fizic chiar daca nu realizam.
Era pur si simplu un mod de a ma descarca prin "pictură" cand aveam o stare de depresie sau pur si simplu ma plictiseam.
De ce nu foloseam acuarele si hartie asa cum era normal si ar fi trebuit sa fac?
Curiozitatea de a incerca ceva nou chiar daca o duceam la extrem, senzatia aceea de plictiseala cand făceam ceva prin metodele clasice si nu a fost atât de crud precum cred altii, pentru mine a fost o experienta plăcută pe de o parte.
Pe de cealaltă parte sper sa n-o mai fac niciodată si asta doar pentru ca stiu ca nu e normal si voi fi mereu judecata.

23 răspunsuri:
| Cinevacatoatalumea a răspuns:

Cauta atentie. Am interactionat cu persoane de genul. Vor sa invie un trend de mult mort.

| Nemessys explică (pentru Cinevacatoatalumea):

Bine mai sunt si unele care fac publica chestia asta (pentru fostii lor iubiti,, uite prostule ce am ajuns sa fac din cauza ta" ) Mhm. Ma rog. Nu le invinovatesc. dar am cunoscut cateva fete care se taiau si nu intelegeam de ce. :/,, ma simt mai bine". Si mi se pare atat de ilogic treaba asta.

| DannyQ a răspuns:

Este un obicei, o formă de a-ti face rau singur cu un obiect ascuțit. Sau mai pot face alte lucruri neobisnuite care le trec prin cap.
De ce oare isi fac taieturi? pentru că incearca sa se opuna unor suferinte pe care le-au trait. Sau de multe ori, ba chiar incearca se se sinucida.
Unele persoane sufera chiar foarte mult, sunt diferite probleme pe care le intampina iar nimeni nu le intelege. Datorita acestui lucru ajung la taieturi...si iarasi taieturi pana isi vor face mainile varza, se autodistrug singure si cand isi vor da seama ce au facut va vi prea tarziu. Ramai cu semne..etc,In cele mai dese cazuri aceste taieturi se fac din cauza iubirii ..persoanele devin depresive, chiar mai agitate, nu se mai pot stapanii...Bine acum trebuie sa intelegi ca asta difera de la caz la caz.De explu acea persoana care se taie poate sa fie chiar nebuna. Daca am greseli de ortografie imi cer scuze. Te-am ajutat? Funda?

| DenisaNicoletaG a răspuns:

Unele sunt depresive, altele nu stiu ce sa-si mai faca.
Eu urasc sangele, eu daca vad sange mor. Mi se pare o tampenie, deci sunt de aceeasi parere cu tine happy

| RAY a răspuns:

Taierea poate declansa dopamina in creier =placere, de unde stii man ca mai mult sunt fete? ai citit vreun studiu ca sunt curios

| Nemessys explică (pentru RAY):

Nu, dar in viata mea nu am auzit ca un baiat sa se taie. Si cum sunt majoritatea baietilor, mai,, duri", bineinteles ca nu au nevoie de asa ceva cat sa treaca peste nu stiu ce depresie. happy Ei apeleaza la tigari. In niciun caz la taiat.

| RAY a răspuns (pentru Nemessys):

Eu am auzit de baieti care comit asta,in fapt barbati au tendita sa recurga la gesturi de genul,fetele mai mult se descarca emotional,plang,intra in depresie,fac drame, trec mai repede ca barbati, barbati nu sunt duri ei sunt se prefac a fi, barbati emotional sunt praf, de asta se sinucid si isi revin dintr o relatie asa greu, duritatea nu inseamna inteligenta

| Nemessys explică (pentru RAY):

Nu pot sa nerg ce ai zis. Eu ce am scris mai sus a fost pe baza de ce am vazut si auzit. happy

| RAY a răspuns (pentru Nemessys):

Man, nu te baza pe ceea ce vezi,auzi,sunt doar experiente personale atat,invata,studieaza neurostiinta, stiinta mai mult, citeste cartii, vezi documentare, daca doresti te pot ajuta, hrana creierului este cunoasterea

| RAY a răspuns (pentru Nemessys):

Ai dreptate man sunt multe fete care se taie

https://www.psychologytoday.com/......-depressed
https://www.theguardian.com/......nick-clegg
https://www.theguardian.com/......in-silence
https://www.psychologytoday.com/......themselves
How common is it? Much more common than it used to be. Studies from the 1990's suggested rates of 3% or lower. But more recent studies suggest that as many as one in five girls between 10 and 18 years of age are now cutting themselves with razor blades or burning themselves with matches, etc. For example, researchers at Yale University recently reported that 56% of the 10- to 14-year-old girls they interviewed reported engaging in NSSI at some point in their lifetime, including 36% in the past year. I know of no community survey of boys in any age group which approaches that cand of prevalence

| Nemessys explică (pentru RAY):

Told u bro.
Ba chiar si cu lama de ras, cum scrie acolo. Nu cu cutitul. tongue.

| RAY a răspuns:

Https://www.theguardian.com/society/2002/may/19/mentalhealth.observerfocus
Motivele din spatele teenului sunt variate. Adesea, aceasta poate fi clasificată de cei care se simt deja amorți ca o modalitate de a experimenta emoții și dureri intense. Amorțirea poate fi cauzată de faptul că este prea mult copleșită din punct de vedere emoțional, ceea ce aproape scurtcircumtește sistemul într-un sentiment de plictisire - nici fericit, nici trist. Adolescentii care simt amorteaza adesea identifica faptul ca singura modalitate de a se simti viu este de a reduce.

O altă modalitate de a clasifica tăierea este ca o eliberare de emoții, asemănătoare cu scurgerea atunci când chiuveta se revarsă. Adolescenții care se simt împovărați de stres, anxietate, depresie și alte emoții pot folosi tăierea pentru a evacua resturile nedorite ale acestor sentimente dificile.

Alte motive pentru tăiere includ un sentiment intens și superior de singurătate, senzație de neajutorare și senzație de necesitate de a pedepsi sau de a da vina pentru ceva ce sa întâmplat.

Găsiți un consilier pentru copii

Introduceți ZIP sau City
   Cautare Avansata
Teoria din spatele motivului pentru care adolescenții folosesc tăierea ca mecanism de coping motivează faptul că endorfinele joacă un rol major. Atunci cand adolescentii sunt taiate, endorfinele invadeaza rapid fluxul sanguin, rezultand un sentiment de placere si scutire. Pentru unii adolescenți, tăierea și eliberarea endorfinei îi fac să se simtă "înalți".

Luați, de exemplu, o fată de 16 ani care este o persoană cu un nivel înalt de studii academice, membră a echipei de volei de elită și un model pozitiv pentru surorile ei mai tinere. Ea este un overachiever cu totul în jur, câștigând banii pentru copii și ca salvamar, încercând să exceleze în școală pentru a se asigura că intră într-o universitate proeminentă. Echipa ei de volei calatoreste in weekend, iar ea este privita ca lider al celorlalti membri. În plus, ea se oferă voluntar la biserica ei și la comunitatea ei. Se îmbracă bine și la modă și încearcă întotdeauna să se asigure că părul este perfect. Deși nu îi iubește trupul, știe că ar putea fi mai rău, de vreme ce este atletă și într-o formă decentă fizic.

Emoțional, totuși, ea nu este în formă, nici pozitivă, nici excelentă. Ea este suprasolicitată de mediul academic, care se străduiește să obțină toate clasele A în clasele ei avansate. Ea trebuie să studieze din momentul în care ajunge acasă de la școală până la practicarea voleiului, și apoi mai mult la întoarcere. Ea nu este sigură că notele ei o vor aduce într-un colegiu "destul de bun". Ea este îngrijorată de faptul că cel mai bun prieten al ei e supărat pe ea și este sigură că tatăl ei o urăște. Pentru a face lucrurile mai rele, genunchiul ei drept o deranjează, dar nu spune nimănui de teamă că echipa ei va fi supărată pe ea. Ea a fost nevoită să anuleze când a fost invitată pentru că avea prea multe teme și ea a promis că cel mai bun prieten al ei ar fi disponibil dacă ar trebui să vorbească.

La prima vedere, acest adolescent pare să aibă o viață plină și bogată, cu o ocazie abundentă. Cu toate acestea, este atât de copleșită încât noaptea își folosește foarfecele pentru a-și tăia încheieturile în mod repetat. Pentru a vă asigura că nimeni nu suspectează nimic, ascunde țesuturile sângeroase din partea inferioară a gunoiului. Își poartă stive de brățări pentru a acoperi daunele, astfel încât nu se întreabă nimeni. Nu știe ce altceva poate elibera presiunea pe care o simte de la școală, familie, prieteni și echipa ei. A auzit despre tăiere în timpul prânzului cu câțiva ani în urmă și acum folosește foarfece pentru a-și revărsa emoțiile.

Aceasta este o viață reală pentru unii adolescenți. La fel de mult ca părinții sunt dezgustați de idee, și reacționează instinctiv cu șocul asupra a ceea ce a făcut copilul lor corpului lor, este un efect nedorit al copiilor suprasolicitați, depășite, coplesiți. Niciodată nu am pus aceeași presiune asupra copiilor și adolescenților noștri pentru a reuși din punct de vedere academic, social și dincolo.

Deși este posibil să nu aibă sens că își taie trupurile, este logic să găsească o cale de a elibera presiunea. Fără a învăța noi abilități de coping și pentru a înțelege declanșatoarele lor, adolescenții ajung adesea singuri în viața lor sub presiune. Prin consiliere, adolescenții pot învăța cum să se ocupe de suferință, cum să le prioritizeze în viața lor și cum să comunice despre sentimentele lor.

| RAY a răspuns (pentru Nemessys):

Google traducere man, cat de cat intelegi nu?

| Nemessys explică (pentru RAY):

Deci nu e suficient ca fetele au ciclu, mai trebuie sa piarda si ceva sange in plus. =)).

Ok, acum serios, ce-i cu atata depresie? Ei chiar nu au parinti? -_- Sau totusi. au bani de tigari si de,, distractie" dar de o ora la psiholog, nu. :/. Nu inteleg de ce unii se seteaza pe,, self destruction mode ON ".

https://www.youtube.com/watch?v=HLN0QFBQ9LQ

| RAY a răspuns (pentru Nemessys):

Men citeste acel articol, acolo se explica mai bine

| Pikachūﯰ a răspuns (pentru RAY):

Vezi cat de "inteligent" esti dai cu bata in balta la ceea ce e mai important, inteligent nu insemna a incerca a fi pentru a-ti creea o imagine aici pe TPUwinking
Normal ca esti pierdut, si gandesti gresit emotional, din moment ce o tii numai pe ata, si te crezi singur "intalept" nu esti. Nimeni nu e cu adevarat. Avem doar puterea de a observa si examina lucurile in felul nostru, si cum zici tu ca sa nu te bazezi pe ce vezi,auzi?
Nomral ca trebuie sa te bazezi pe ceea ce vezi si auzi,adica cand citesti, automat vezi, iar cand vizionazi un documentar audomat vezi si auzi inacelasi timp,a vede si auzi nu trebuie sa crezi,sa fii sigur,sa te bazezi pe ce zic altii fara a a gandii inainte daca au sau nu dreptate,problema la tine e, nu ca nu stii sau nu cunosti, e ca nu intalegi unele lucuri care nu le poti intalege daca nu le vezi sau auzi sau simti,iti lipseste esentialul, capitolul crediinta in bine, si a fi o persoana buna si intalegatoare,o fiinta desavarsita,da se poate, exista lucuri care nu se pot explica, greseala cea mare o faci ca crezi ca totul poate fii explicat, gen totul e ca un patrat perfect si poti sa il intalegi, dar cum pe Dumnezeu care e la fel, perfect, nu il accepti? Poate pentru ca nu il poti intalege,(lucuri nevazute ca:spiritul, iubirea, constiinta etc) si de ceea ce nu poti sa explici te temi inconstient de asta, si de asta il refuzi inconstient, vrand ca totul sa fie explicabil, desii el e perfect fiind creatorul.

| RAY a răspuns (pentru Pikachūﯰ):

Tu daca ai fi citit biblia vreodata in viata ta nu ai fi scris ceea ce ai scris
judecata, atac la persoana, jigniri = asta inseamna iubirea aproapelui in varianta ta ok, tu nici macar nu ai citit ce am scris, nu ma intereseaza ce ai inteles, interesul meu e ca cel care a pus intrebarea sa inteleaga

| AndreiWeisz a răspuns:

Se elibereaza endorfine, rezulta senzatia de placere. De-aia.

| Nemessys explică (pentru DenisaNicoletaG):

Si eu la fel. rolling on the floor Mi se face rau.
Inca mai tin minte orele de biologie din clas a7-a. Imi venea sa vomit doar pentru ca ma gandeam la ce-mi zicea profesoara. Imi imaginam si crede-ma. nu era placut. happy De vazut in realitate un om operat, nici nu mai zic -_-. (scuze daca ti-am facut greata sau daca mancai ceva in timp ce-mi citeai raspunsul rolling on the floor :* )

| DenisaNicoletaG a răspuns (pentru Nemessys):

Pai daca vad si un om operat, mor direct.

| Pikachūﯰ a răspuns (pentru RAY):

Normal ca din moment ce nu ai argumente ma iei cu "daca ai fi citit biblia vreodata in viata ta" si mereu zici aceleasi tampenii "atac la persoana, jigniri" care de fapt eu nu vad nicaieri sa fi zis ceva rau sau jignitor despre tine,infine laughing acum zici asta doar asa ca sa te dai victima sa pari cel demn de mila sau ce?
Problema ta e ca ori nu intalegi adevarul,din lipsa de fapte/exprienta sau din propriul orgoliu si nu vrei sa accepti adevarul din cauza mandriei si a fricii.
Dar eu nu am nimic cu tine, iti vreau binele, problema ta si a "ateilor" in general e, iti zic sincer fara suprare e ca nu nu acceptati adevarul in orce masura, chiar si daca vi s-ar zice tot si in cel mai mic detaliu, pentru ca problema e in inima, mandria nu te lasa (incapatanarea, orgoliu, rusinea, frica etc) nu te lasa sa accepti adevarul de ce? bine intales daca e ceva de natura lumeasca si esti de aceeasi parere cu cineva vei accepta si vei zice "asa e man" nu stiu ce, dar cand vine vorba de adevarul adevarat, despre Dumnezeu, bine intales ca mandria fiind Diavolul ragneste in inima ta si doar cand auzi de "Diavol sau Dumnezeu" deja te gandesti" woaw iar ma ia cu din astea, sau iar abereaza, dar nu sunt aberatii te asigur, de ce? normal ca e mult de eexplicat si cum am zis si o zic mereu daca nu ai nici vointa sa cauti adevarul...BA sa zicem ca nu ar fi, da macar cauta-l frate... normal ca daca nu cauti nu gasesti, daca te iei dupa ce zice unu si altul, normal ca nu vei intalege, trebuie sa numai gandesti asa: "nu vreau dar nicic nu caut" de ce nu renunti? Cea mai mare nebunie care e? Pai nu te-ai intrebat vreoodata, de ce nu renunta diavolul? Pai da. De ce nu renunta, asta e, daca ar renunta la nebunie adica la propria lui VOIE, care e MANDRIE RAZBUNARE INVIDIE ETC normal ca daca ar renunta totul ar revenii la normal, dar normal ca fiind nebun nu vrea de ce pentru ca parerea de rau combinata cu rusinea si sentimentul de nedreptate nu il lasa pur si simplu, no asa si cu oamenii, Diavolul vrea ca oameniii sa fie precum el, dar stiind ca ei nu pot fii, vrea sa-i faca, ca sa-i arate lui D-zeu, sa il supere sad
Trebuie sa renunti, la lupta ta interioara, la gandul, lasa ca sunt sigur ca e bine, tot ce trebuie sa faci e sa numai te opui, si intocmai sa lupti, ca de fapt nu lupti tu asa crezi dar de fapt tu nu cauti adevarul, de ce nu cauti adevarul, crezi ca nu exista? pai de ce sa nu existe? cauata macar... asta e tot, cauata, zici ba am cautat nu exista asta e! Dar tu nu faci asta! Tu te bazezi ca eee las..altii au cautat si nu l-au gasit pe Dumnezeu. Frate, normal ca daca gandesti asa nu vei gasi, trebuie oricum iti zic sincer, TU IN INIMA TA TREBUIE SA VREI SAU SA ITI DORESTI SA EXISTE PERFECTIUNEA, asta e samanta binelui, daca nu o ai, totul e degeaba, daca nu crezi in asta, si crezi ca totul e din greseala, sau random, crede-ma e cel mai rau!
De ce sa nu existe Perfectiunea? pai din moment ce tu vrei ca ateu ca totul sa fie demonstrabil si ca stiinta sa demonstreze tot, vrei ca totul sa fie ca intr-un coputer? Dumnezeu fiind perfect, el e viu, e o fiinta, intr-adevar nu il poti explica, de unde vine, fiind infinit, dar totsui si stiinta cate nu poate explica, si totusi alegi stiinta, inlco sa il alegi pe el care totul iti arata, doar el fiind singurul lucru inexplicabil, la fel ca si big bangul nu poate fi explicat deunde a aparut, dar in rest totul in afara lui e explicbil si rezolvabil, dar tu totusi alegi stiinta, care de fapt explica lucurile fizice, nu poate explica cele spirituale, stai calm ca Dumnezeu nu zice: ba nu studiati stiinta, dar oare, de ce sa studiem stiinta? cand eram acum cc 20000 de ani pe pamant era nevoie sa studiem stiinta? Nu cumva diavolul vrea sa studieze asta? Diavolul vrea sa afle secretul lui Dumnezeu, vrea sa stie cum functioneaza Dumnezeu, si totul, toate lucurile, in biblie nu scrie de stiinta nimic laughing, pentru ca nu e nevoie, desii stiinta nu e ceva rau, dar fiind manipulata de diavol face ca omul sa creada ca stiinta,partea fizica explicabila sa fie mai importanta ca cea spirituala, si ca sa crezi in evolutie si etc, si etc, ca sa faca lucuri rele din ea. pe care le vedem tot timpul, sunt si lucuri folositoare, dar nu te-ai gandit vreodata? cu atata stiinta, tehnologie, daca Vor creea, si vor creea pe viitor oamenii lucuri care sa te controleze, nu vezi dadeja au inceput?happy elucrarea diavoluilui, chiar stiinta in sine ce e? e o conceptie de studiere si intalegere a mecanismul de functionare,a lucurilor (obiecte,corpuri tot) dar diavolul vrea sa manipuleze acest mecanism ca sa creeze cu ajutorul tehnologiei, lucuri care sa ne inrobeasca si sa-i faca pe plac, dar de ce crezi ca Dumnezeu a facut totul cu un plan? ca sa ii nimiceasca planurile rele de a domina lumea, Dumnezeu e insusi Dragostea, Viata etc nu doarme niciodata e pretutindeni si toata legia lui e peste tot, oaricat ar vrea diavolul nu poate sa invinga happy
Doar ca diavolul are o singura sansa, are putere asupra noastra doar daca il lasam, adica daca facem ceea ce nu vrea Dumnezeu, Dumnezeu ne iubeste si vreea sa fim fericiti si sanatosi dar diavolul vrea sa suferim si sa murim si sa il slujim pe el.
Diavolul ce face, stie ca mai are putin timp, si vrea sa atraga cati mai multi cu el in suferinta in iad la teroare, la moarte la minciuna, la durerea vesnica! si el implanteaza samanta minciunii, nebuniei, mandriei in inima oamenilor, la fel cum si-a facut-o singur.
Aceea samanta ce e? Pai sa te faca sa crezi in tot ceea ce stii si ce crezi sa crezi gresit, sa nu aflii devarul asta e, si cu ce incepe?
Bine intales, vrea ca omul sa nu fie constent, sa nu fie constent ca este pacalit, vrea sa fie orb, dupa care vrea sa iti puna in inima, fiind inconstent vointa de a fii ca D-zeu, adica sa vrei totul, dupa care ce face, ca sa completeze nebunia zice, Bai tu vrei asta, dar stai, ca Diavolul nu exista, si automat nici D-zeu nu exista =]], si te face sa crezi 2 lucuri opuse doar ca sa iti deruteze mintea, si bine intales astea fiind incostente in tine, te deruteaza.
Asta face diavolul.Si da, sunt si lucuri la care poate te-ai gandit ca, ba de ce Dumnezeu asa sas? Sau unele care nu le gasesti intalesul, dar crede-ma totula re rezolvare happy Totul e sa vrei.
Chiar daca nu ai samanta binelui zic asa, daca vrei, si zici in inima ta cu sinceritate "ba vreau sa descopar adevarul lumii" Dumnezeu o sa te ajute, si oricum el exista chiar daca nu vrei tu sau ca nu crezi asta, dar cel mai rau e ca dupa aia o sa vezi adevarul si ca o sa iti para extrem de rau, si o sa fie prea tarziu sad, caci viata asta e un test, testul pentru viata vesnica, din moment ce a aparut pacatul trebuie sa trecem toti prin acest test, prin aceasta viata, dar ai grija, caci totul ecu timp, si stiu la ce te gandesti, dar Dumnezeu are un plan pentru fiecare in partewinking
Asa ca, cauta! adevarul, nu dormii pe o ureche ca totul e de forma, caci sfarsitul va veni si e aproape, lupta in viata asta pentru ca sa o castigi pe cea vesnica perfecta, daca nu stii cum se zice, cum ai ales sa traiesti aici asa vei trai si in viata vesnica, caci sufletul e vesnic doar ca isi schimba locatia existentei, la inceput iesim din Dumnezeu dupa pe pamant la testare, dupa la judecata, iar daca ai trecut testul in rai daca nu ai ales sa nu lupti ai ales pacatele ai aless sa crezi ca nu exista, stii cums e zice ceea ce-ti doresti aia o sa ai parte! Crezi in perfectiune si vrei o viata perfecta, si bine intales lupti pentru asta, si o sa ajungi in paradis. Nu crezi in perfectiune ci doar intr-o minciuna caci de fapt cuma am zis perfecunea exista chiar di aca nu crezi, dar alegi sa fii mintit de diavol sa nu crezi in perfecctiune si viata vesnica perfecta, atunci ai ales sa crezi ca lumea e doar un saptiu cu intuneric si lumea e rea si lumea e random si in moarte, si suferinta si nu in dragoste iar la final asta vei optine, in iad cu diavolul happy si va fi vesnic pentru ca cum am zis sufletule vesnic.bine intales la fel si in rai. happy
Nu uita, cauta-l pe Dumnezeu, si nici odata nu renunta la bine, si mereu sa renunti la rau. Si speranta, dragostea nici odata nu vor pierii niciodata tine minte! Totul merge spre bine!, nu te du cu nebunii la rau! cauta fericirea!

| RAY a răspuns (pentru Pikachūﯰ):

Omule tu mi ai dat primul mesaj, total aiurea si fara sens, pe net e usor sa fi tare in scris

| SkandallKamataru a răspuns:

Mie ce-mi place cel mai mult la o zgaraietura, e sa urmaresc procesul de vindecare, pur si simplu imi place sa vad ca s-a vindecat laughing.
Daca m-as putea vindeca si ar dura 5-10 minute sa fac sa dispara o zgaraietura, cred ca m-as taia pe tot corpul laughing) Stiu, ciudat "fetish", sa zic asa laughing.