| mihaelaelena9999 a întrebat:

De la un timp sunt mereu trista. Eram o persoana cu simtul umorului foarte dezvoltat dar acum, pur si simplu ceva s.a schimbat. Lumea ma tot intreaba de ce sunt suparata. Aevarul e ca as avea motive sa fiu trista dar simt ca nu din cauza lor sunt asa. Si nu prea ma mai inteleg cu nimeni. M.am saturat sa stau in fiecare pauza in banca jucandu.ma pe telefon, desenand sau schimband vreo 2 vorbe cu colega de banca ( si alea tot despre scoala). Nu stiu ce s.a intamplat cu mine de parca m.as fi ratacit in propria lume.Nu vreau sa fiu asa. Uneori pur si simplu nu gasesc subiec de discutie, alteori sunt artagoasa sau aroganta ( fara sa realizez pe moment) Tin sa mentionez ca nici cu somnu nu stau foarte ok. Vreau sa imi revin si m.am gandit cu un program normal de somn iar apoi ce? Sa nu imi sugerati sa ies mai mult pe afara pentru ca asta nu se poate din motive personale ( familia). Singura persoana fata de care ma pot simti bine e baiatul de care imi place, dar el are o iubita deci si asta e un subiect inchis. Ce as putea sa fac? Cu ce sa incep? sad

6 răspunsuri:
| puppetmaster a răspuns:

Sincer nu prea stiu ce sa-ti zic, eu cred ca ar trebui sa-i spui unei persoane de incredere tot ceea ce simti, sa te descarci si sa incerci sa te distrezi mai mult si sa te odihnesti cat trebuie succes!

| FrozenFire a răspuns:

Păi. Ai putea încerca nişte activităţi care să te facă să te simţi bine. Încearcă să te distrezi şi să faci ceva ce îţi place. S-ar putea să te ajute să uiţi de ''tristeţea'' asta.
Nu are rost să îţi pierzi răbdarea şi să te închizi în tine. Încearcă sa fi sociabilă şi prietenoasă cu cei din jur. Aşa vei reuşi să-ţi faci mai mulţi prieteni, care te pot ajuta să treci peste.
Don't worry, be happy. happy

| 456deea a răspuns:

Poate esti trista din cauza acelui baiat..scoala (notele) nu merge prea bine si din cauza asta incepi sa urasti pe toata lumea uneori asculti muzica crezand ca asta te va calma dar cand auzi melodii de orice gen incepi sa plangi te opresti dormi te trezesti plangi realizezi ca regreti tot ce ai gresit ai vrea sa dai timpul inapoi! Dar nu poti! Incearca sa iti faci un iubit poate te v-a intelege..parinti tai se cearta? Sau ce este problema la ei? Sunt prea protectori? Incearca sa discuti cu cineva..mananca ciocolata multa mancare stai in caera ta si cu timpul va trece! stay chill viata nu e roz eu o vopsesc in verde nu beau de suparare eu beau de sete am pierdut tot nu mai am ce pierde...roata se intoarce acum esti trista dar vor fi momente mai happy

| peperonies a răspuns:

Si. cum merge clasa a 7-a?

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna, Mihaela,

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

| mihaelaelena9999 explică (pentru peperonies):

Sunt a 9 -a straight face