| clau988 a întrebat:

Deci am o problema. voi trece in a 9a dar in clasa a 10a vreau sa plec in Anglia sa imi continui liceul. as fi mers desigur din a 9a dar "sunt prea mica" dupa parintii mei. desigur ca nu merg singura. merg cu o prietena si in afara de asta parintii ei se muta acolo. ideea e ca nu conteaza daca voi sta cu ei sau merg la campus dar ce motive bune si convingatoare as putea sa dau parintilor mei?

5 răspunsuri:
| Ruxandra15 a răspuns:

Totusi esti doar clasa a 9a.Vezi ca acolo trebuie sa o ei de la clasa a 9a nu de la a 11 sau orice clasa treci in Romania. Varamea a venit din Spania unde era clasa a 11 in Romania clasa 9. Vrei sa traiesti in Anglia foarte bine. Termina aici liceul pentru ca cei care traiesc in Anglia stiu doar un sfert din ceea ce stim noi. Invata tu bine engleza aici si lasa plecatul in strainatate la studiu. Aa vezi ca aici deci major la 18 ani acolo la 21 nu cred ca poti sa astepti atat. Eu am fost plecata in Germania si am vazut cum sta treaba,cum e sa inveti intr-o limba straina. Tu nu sti istorie,geografie, matematica, fizica, chimie, biologie etc(in engleza) deci daca treci cu 5 sa zici mersi.

| clau988 explică (pentru Ruxandra15):

Nu e numai despre asta. ideea e ca oricum engleza stiu am fost plecata in Italia 3 ani.

| Ruxandra15 a răspuns (pentru clau988):

Una e Italiana(care este aproape la fel ca si romana) si una e engleza o limba de pe alta planeta. Nu cred ca vei putea face biologie in engleza.

| clau988 explică (pentru Ruxandra15):

Nu pai am facut scoala in engleza.

| Ruxandra15 a răspuns (pentru clau988):

Ce clase? Fiind minora nu ai cum sa iesi din nenorocita asta de tara fara parinti degeaba cu parintii altcuiva fiindca iti trebuie procura. Varamea s-a intors la niste prietene in Spania si a dat o groaza de bani pe procura.