| Zizititi1234 a întrebat:

Draga TPU, ma simt destul de umilită. De ceva vreme( aprox 2 luni) am început sa vorbesc cu un băiat pe care l am plăcut încă de la începutul anului și chiar ne am înțeles bine.El îmi este și voleg de clasa și înainte sa vorbim chiar am început sa parem apropiați.In timpul in care am vorbit am avut un mic comflict dar l-am rezolvat. Problema este ca dintr o data mi am primit ghost.Mi-a dat seen și când l am întrebat dc mi-a spus sec ca merit. Normal ca am încercat sa vad cu ce i-am greșit și l am spamat cu mesaje doar sa îmi spună și mie cu ce i-am greșit și singurul lucru care l a făcut a fost sa îmi dea seen. Nu îmi place asta și chiar as vrea sa știu cum as putea sa fac sa vorbim din nou? cum as putea sa îl atrag iar sau sa ii placa de mine?

7 răspunsuri:
| Dragoșșșș77 a răspuns:

Pai ca baiat iti zic ca singurele lucruri care ar fi putut sa il faca sa iti dea ghost asa brusc ar fi ca pur si simplu sa ii placa de alta dar daca vrei sa il atragi imbraca te mai ok fi mai dulce cu el si chestii de genu?

| dullcat a răspuns:

Buna.Nu are sens sa cersesti atentie.Fiind adolescenti, cred si eu ca aveti astfel de toane ciudate din motive fara sens, generand drama cat cuprinde, insa asta e, poti doar sa mergi mai departe. Daca va simti nevoia sa mai discute cu tine o va face, nu trebuie sa-l spamezi tu cu mesaje deoarece mai rau faci si te pui intr-o pozitie tot mai umilitoare. Daca nu, nu.Repet, tu nu trebuie sa faci nimic, el ar trebui sa dea dovada macar de putina maturitate si sa se explice, ca sa incheiati in mod amiabil, nu sa raspunda pasiv agresiv ca apoi sa iti dea seen, pentru ca tu sa sfarsesti inca vreo cateva luni intrebandu-te cu ce i-ai gresit in viata.Astfel de persoane nu vor sa rezolve nimic, vor doar atentie, sa fie cautate ca sa se simta ele nu stiu cum etc.

| dullcat a răspuns (pentru Dragoșșșș77):

Pentru ce sa faca chestii de genul? Tu ai face asa cand vine vorba de o fata? Nu.Asa spuneam si eu.

| MarianWLF a răspuns:

Bucura-te ca si-a dat arama pe fata, degeaba il spamezi ca vede acele mesaje, avem telefonul langa noi 24/7, daca ti-a spus sec ca meriti nu mai are nici un rost sa fugi dupa el, o sa vezi pe masura ce cresti cu cati oameni te poti insela care aparent te mint ca tin la tine, nu merita efortul, cauta sa vorbesti cu altcineva, nu merita sa ii suporti starile unui mucos.

| Simpatic a răspuns:

Stii cum distrugi un fraier de asta de liceu, iti faci alt "amic" de la tine din clasa si te porti cat mai tandru cu acela.
nu face prostia sa continui sa il spammezi pe asta care iti da seen caci ajungi sa iti para rau pana la urma, deja consideri ca te-ai "umilit", asa ai spus tu, vrei sa te umilesti mai rau de atat?

Sa iti zic o intamplarea reala din liceu ca sa intelegi cum faci sa disperi un "dusman"

Eram tot asa prin clasa a 9-a (cu ceva ani in urma, atunci cand adolescentii nu aveau tablete in mana si nici slang de UK, cu ghosting si altele de genu') si vorbisem cu o colega care era ca si caracter o mizerie de om, si dupa ce nu am mai vorbit cu ea, aceasta a inceput sa vorbeasca aiurea la adresa mea, stiind ca nu o voi lovi!
Intr-o zi cea mai misto fata din clasa care se face ca era si printre cele mai "bune" din tot liceul (nu stiu daca lua locul 1 dar era pe podium la aspect in orice caz) m-a luat de gat si m-a sarutat pe buze, am ramas uimit nu stiam de ce, asta imi sopteste la ureche, "uita-te la proasta aia cum moare de ciuda" happy
Am inteles atunci, stiam ca si celei mai misto fete ii place de mine, dar, ea nu asta a vrut sa arate ca ma place (mi-a aratat in alte ocazii) ci a vrut sa imi dea de inteles cum "distrugi" un om toxic din viata ta, combinandu-te cu altcineva! Nu cu forta fizica nu cu jigniri si cel mai important nu ii arata ca iti pasa de el, atata timp cat acelui om nu-i pasa de tine!

| Konstantinos99 a răspuns:

1.Experienta de viata in primul rand, care il face sa aiba neincredere in tine.
2.Si a creat o imagine rea despre tine si nu o poti indrepta, sau cel putin nu are rost sa iti pierzi timpul, daca baiatul era serios nu renunta orice ar fi, ca sa nu spunem de 2 luni, asta inseamna iubire, nedespartire. Citeste si vei intelege: https://www.bibliaortodoxa.ro/carte.php?cap=13&id=12
3.Pai iti spun din propria experienta de pe 16 feb cand ai postat tu intrebarea am vorbit cu o fata: totul era fain,m-a facut praf cand mi-a zis ca nu a mai avut pe nimeni adica exact ce voiam,si a doua zi fara a specifica un motiv pur si simplu se comporta de parca cu o seara inainte nu ne indragostisem,efectiv,am intrebat o, parca mai rau sa indepartat, pai daca era sa fie a mea nu ramanea cu mine, nu ar fi comunicat, nu ar fi facut orice sa ma aiba? Dar ea si-a gasit motiv sa nu ii pese.Si a vazut de ce sunt in stare alte fete din jurul ei au apreciat dar ea nu,dar cine stie ce talente trebuia sa fac sau sa ii vorbesc ca sa o impresionez;)) Oricum e inutil, nu are rost,mai bine mai invat o piesa la chitara, fac ceva.
Concluzie:Deci asa cum esti tu cu avantajele si dezavantajele actuale si viitoare trebuie sa atragi si sa fi acceptata, nu schimbandu te pe tine, trebuie sa gasesti pe cineva alaturi de care sa te simti ca ii apartii lui si modului lui de gandire, care te vrea pentru ca fara tine nu poate face nimic.Da si tin in continuare sa mentionez ca e foarte important ca partenerii sa fie in prima relatie reciproc, dar nu numai! sa poata avea aceleasi lucru comune.Stiu ca te lupta iubirea, dar mai las-o, fi cea mai buna tu cu tine, si gaseste persoana de te apreciaza si iubeste conform linkului si caruia ii poti oferi asemenea.

| Konstantinos99 a răspuns (pentru Konstantinos99):

Mai bine ma apuc de ceva serios si imi continui sa imi multiplic talentul si sa ii ajut pe altii sa ma lupt sa obtin cate ceva de la viata asta e atitudinea, textul meau de mai sus putin delasator pe la final.