| Georgian1992 a întrebat:

E ok ca un copil de 15 ani să sărute mâna unei femei de 50, 60 de ani?

2 răspunsuri:
| Nimeniinspecial a răspuns:

Depinde de cine sunt ei, adică poate sunt familie și este doar un semn de respect

| LaSteauaCareaRasarit a răspuns:

În general, numai femeilor respectabile li se sărută mâna, dar nu în aer liber sau pe stradă, ci numai în casă. Sărutatul mâinii pe o mănuşă sau peste masă este o gafă.
Iata ce spune Aurelia Marinescu, autoarea cartii Codul Bunelor Maniere:
"Cum se sărută mâna? Doamna întinde mâna spre domnul care o salută; domnul se apleacă uşor pentru a o atinge cu buzele sau a se preface că o atinge"