| FiGhTeeR a întrebat:

Este bine sa fii o persoana tacuta?

Răspuns Câştigător
| Aimée34 a răspuns:

Ca si persoana tacuta inseamna, din punctul meu de vedere, ca poti observa mai bine lucrurile si situatiile cu care te confrunti deoarece asculti cu mai multa atentie. In acelasi timp, este destul de rau faptul ca nu te implici in discutie desi esti in cunostinta de cauza si ai putea oferi argumente la care ceilalti nici macar nu s-au gandit. Nu sunt in masura sa spun daca este rau sa fii o persoana tacuta sau cat de rau in comparatie cu alte defecte (presupunand ca tacerea este un defect). Cert este ca, fiind tacut, de cele mai multe ori ai de pierdut si nu de castigat pentru. ca prin socializare intalnesti persoanele care merita cu adevarat sa-ti fie prieteni!

17 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| hhhapciuuu a răspuns:

Profesoara mea de limba romana spunea ca de la marile tacute nu sti niciodata la ce sa te astepti. dar tu, poti fi ce vrei

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Este bine să taci când trebuie, nu să fii călcat/ă în picioare.
Pa, pa.

| Nobody35 a răspuns:

Depinde. In unele situatii e bine sa te abtii de la comentarii inutile, care nu fac decat sa agraveze situatia. Dar in unele momente, e indicat sa fii mai vorbaret, pentru a face o impresie buna, in cazul scolii pentru a demonstra ca esti sociabil si detii anumite cunostinte happy.

| SexyGirlSweet1998 a răspuns:

Este bine sa fii o persoana tacuta, la fel de bine cum e sa fii o persoana rebela! De exemplu eu sunt rebela, si pentru mine e destul de bine..pentru altii e mai bine sa fie tacuti si sa stea ''in banca lor''. Fundita?

| pietrean a răspuns:

Nu este prea bine,deoarece nu poti socializa, fiid tacut, retras.
Este bine, ca sa stii cand sa taci, asta este altceva!

| Cupcakestar a răspuns:

Nu este bine sa fii o persoana tacuta, deoarece toata lumea va face ce vrea din tine!
Stiu cat de greu este sa nu te integrezi printre ceilalti si mai ales ce inseamna sa fi tacut! Am trecut prin aceeasi experienta si din fericire pentru mine mi-am dat seama destul de devreme, cam cum trebuie sa fii! Cand trebuie sa vorbesti si cand trebuie sa taci, cand trebuie sa injuri sau sa tii in tine, cand trebuie sa te enervezi si cand nu!
Desigur, este foarte greu ca dintr-o persoana tacuta sa devii o persoana vorbareata! Eu in clasele 1-4 eram foarte tacuta si nu vorbeam nici in pauze prea mult, nu ieseam nici din clasa, iar desigur atitudinea colegilor mei nu prea era de partea mea!sad
Dar de la inceputul clasei a5-a mi-am dat seama cum este cel mai bine sa faci!happy De atunci eu si colegii mei am inceput sa avem o relatie mai buna,sa socializam mai mult si asa am inceput sa fiu o persoana mai vorbareata!
Dar acum depinde si de tine,deoarece daca tu nu esti o persoana vorbareata la scoala/la servici,dar cand esti cu cei dragi nu te mai opresti din vorbit,poate cu putin curaj si orgoliu vei reusa sa fi mai vorbaret/vorbareata,dar... daca tu nici acasa nu esti atat de deschis/a,atunci dupa cum am spus doar orgoliul tau v-a decide daca poti deveni o persoana vorbareata!
Daca firea ta asa este,atunci nu o poti schimba, decat foarte greu, desi daca esti asa inseamna ca te exprimi doar prin muzica, sau poezii, am dreptate?(asta doar daca asa esti tu, adica nu vorbesti mai deloc nici acasa)
Sper ca sfaturile mele te-au putut ajuta sa devii asa cum vrei tu!:*

| SpitalulDeGlumeti a răspuns:

Nu, trebuie sa respecti ca sa fi respectat iar atunci cand esti atacata, direct sau indirect, trebuie sa-ti impui punctul de vedere

| MaliciousDeath a răspuns:

70% din experienta mea de viata imi spune ca nu.

| FiGhTeeR explică:

Multumesc tuturor, dar problema este ca eu am fost foarte activ si vorbaret, faceam glume mai amuzante si mai putin amuzante dar oricum am ajuns la o concluzie ca e mai bine sa ma opresc din comentarii stupide si ris in continu. Dupa o vara m-am schimbat cam mult, si daca anul trecut faceam cel putin parte din grup acum sunt singur, si imi place acest lucru pentru ca nu sunt judecat de nimeni si stau in banca mea big grin si nu sunt o persoana care sa fie calcata in picioare sau mai stiu eu ce... problema este ca zilele acestea o persoana foarte activa din clasa mi-a spus sa vorbesc sa ma rid si eu cu toti pentru ca parca sunt mort big grin big grin si am inteles ca doreste sa fac parte din multime, doar ca eu nu prea am mare placere sa ma conduc dupa capuriel altora... asa ca ce sa fac? e bien ce fac sau nu? fiindca eu in general destul de normal ma simt, dar oricum

| JustSolutions a răspuns:

Sa fii tacut nu inseamna sa stai in banca ta inseamna sa ai acea unda de mister sa fii smecher chiar (la baieti) oricum eu as vrea sa fiu tacut insa nu reusesc oricum nu cred ca le avantajeaza pe fete (sincer nici nu cred ca te ajut)

| AtateaConditii a răspuns:

Daca te simti bine da. Dar e una sa fii o persoana tacuta si alta sa fii timida. Deci daca esti tacuta si NU timida e ok, inseamna ca nu iti place sa socializezi sau sa intri in bucluc. Dar daca tu simti ca suferi din cauza asta inseamna ca nu e bine, pentru ca ceilalti isi dau seama ca nu ai incredere in tine si isi vor bate joc. SI persoanele tacute stiu sa se faca respectate prin mimica feței. De exemplu cand cineva face misto de o persoana tacuta cu incredere de sine nu va zice nimic dar mimica feței ii va spune sa nu se apropie de ea. Deci e bine daca ai si incredere in tine.

| Crucified a răspuns:

Nu prea...

| maario a răspuns:

Salllz,si eu eram tacut in copilarie si in adolescenta; parca imi era frica sa deschid gura, sa contrazic pe cineva. Apoi intr o zi o matusa de a mea mi a spus:nu fii tacut si\sau timid, lumea e haina, e cruda daca esti timid astia te calca imi picioare, nu fii tu prost, lasa i pe altii sa fie, si asa mi am dat seama k trebuiee sa fii barbat.

| Cupcakestar a răspuns (pentru FiGhTeeR):

Chestia amuzanta este ca asa mi-a spus si mie o colega acum cateva zile!laughing
Pentru ca si eu m-am schimbat destul de mult vara asta,am devenit o persoana mai la locul meu,dar de ras rad mereu cu clasa,pentru ca... asa ne-am obisnuit sa radem in cor,sa vorbim in cor,sa ne certam in cor big grin sa nu ne tinem partea unul altuia(dar asta nu prea conteaza)
Parerea mea este ca:Este bine sa razi,pentru ca este sanatos!
Daca "gluma" sau afirmatia facuta de un goleg de al tau nu a fost amuzanta nu ai de ce sa razi, nu te v-a obliga nimeni, cat despre colegul/colega care a spus asta:Nu o baga in seama!oh go on Gandeste-te:"Cine este ea/el sa imi spuna ce sa fac, este viata mea, rad cand vreau!" big grin

| BlueViP a răspuns:

E bine sa vorbesti cand trebuie si sa taci cand e nevoie

| SaveTheNature a răspuns:

Eu zic asa:
-prostii par mai inteligenti daca tac
-inteligentii par mai prosti daca tac.
-prostii daca vorbesc ne fac ziua frumoasa, mai trebuie sa si radem.
Insa per ansamblu este bine sa vorbesti (d-asta avem gura, si corzi vocale sa vorbim) ochii sa vedem, si tot asa. (sa ne folosim de ele nu?