| bestialu96 a întrebat:

Este greu sa inveti germana la un nivel mediu? dar spaniola

Răspuns Câştigător
| Madayna a răspuns:

Spaniola este foarte usoara, o poti invata usor, insa germana e mai grea.

8 răspunsuri:
| Seepty a răspuns:

Nu este chiar asa de greu, dar depinde si de tine cum gandesti si daca te tii de ea pana se prinde de tine.

| bestialu96 explică (pentru Seepty):

Salut daca invat 2 ore pe zi maxim 3 germana. In 6 luni o sa pot tine o conversatie scris vorbit cu cineva?

| Juiceee a răspuns (pentru bestialu96):

In scris probabil vei putea, dar nu uita ca germana este o limba grea. Sunt in Germania de 2 ani, si inca sunt la b2-c1.

Depinde si unde inveti / cu cine.

Incearca sa asculti muzica sau sa vezi filme in limba germana cu subtitrare, asta te ajuta la pronuntare si la invatat, caci la filme auzi si imediat citesti subtitrarea si fara sa iti dai seama inveti sau imbunatatesti ce stii deja.happy

| bestialu96 explică (pentru Juiceee):

Ce inseamna b2-c1?

| Juiceee a răspuns (pentru bestialu96):

Astea sunt nivelele de limba germana.
A1 este primul, deci cand ai A1 stii sa te prezinti si cateva alte cuvinte. A2 este urmatorul, unde deja inveti sa tii o conversatie si sa intelegi despre ce se vorbeste in jurul tau si sa raspunzi. B1 este nivelul in care incepi sa vorbesti si gramatical corect, unde sincer, e mult de munca, pentru ca gramatica in limba germana te invarte, ca si romana.
B2 este nivelul la care mergi la scoala si esti in stare sa faci orice materie in limba germana, si sa intelegi totul.
C1 este nivelul urmator, sa spunem mai "academic" si mai perfectionat al B2-ului. C1 este nivelul de cunostinte in limba germana a nemtilor.

Ultimul este C2- nivelul academic la care nu toti nemtii ajung, chiar daca au trait o viata in Germania.

| bestialu96 explică (pentru Juiceee):

Deci tu vorbesti germana mai bine ca un german?
Cat timp si mai ales de unde ai invatat-o?

| Juiceee a răspuns (pentru bestialu96):

Nu vorbesc mai bine ca un german, citeste cu atentie ce am scris.
Eu vorbesc germana de nivel b2 apropiat de c1, dar mai am multe cuvinte de invatat, ca in orice limba.

Aici se fac cursuri pentru a invata limba germana. Incepi de la 0, si asa inveti. Dezavantajul este ca aceste cursuri se tin de la inceput in limba germana, deci este foarte greu la inceput, nestiind nici un cuvant.

| HDeNiSaR a răspuns:

Germana e mai dificila insa spaniola cu un pic de efort o poti invata intr-un timp scurt.