| anonim_4396 a întrebat:

Este o perioada in care as vrea sa ma focusez pe mine..gen sa iau permisul, sa invat pentru examenele din anul asta si n-as vrea ca ceva sau pe cineva sa-mi distraga atentia asa ca voi credeti ca ar fi ok sa scot orice persoana din viata mea doar pentru a ma focusa pe mine?

4 răspunsuri:
| carevaescu a răspuns:

Orice atitudine care îndepărtează oamenii de tine e toxica.
Mai mult, daca nu esti autist sau eu mai stiu ce, izolarea va avea un efect negativ asuprata, inclusiv performanța ta in orice domeniu.
Mai mult, calitatea timpului dedicat taskurilor este mai importantă decat cantitatea. Te poti focusa efectiv 4 ore pentru taskuri creative si inca 4 pentru chestii ce nu necesita complexitate cognitiva.
O cale de mijloc se poate găsi. Poti spre exemplu dedica un timp (max 8 ore) pentru scopurile tale, si ce rămâne pentru a avea o viata socială sanatoasa.

| MariannN20 a răspuns (pentru carevaescu):

Imi place ceea ce ai scris, vorba aia cu toporul gen iti faci mult timp sa ti-l ascuti pana ce tai copacul. numai stiu cum era vorba aia, dar daca o stii poti sa o zici ca am uitat-o, iti multumesc de raspuns.

| Violleta2022 a răspuns:

Ai gresit!

Propritatile din viata ta sunt incepand cu ce este cel mai important in viata ta, acum: examnele de anul asta si numai dupa ce le iei pe alea te apuci de scoala de soferi, ca aia o poti face oricand pana la 70 de ani, deci sofatul NU este important!

suntserios
| suntserios a răspuns:

O idee proasta.
Orice om are nevoie de socializare si de ajutor.
Socializarea nu exclude concentratul asupra vietii tale.