| Bufferia a întrebat:

Hei! Am nevoie de un sfat....Sunt la arte si trebuie sa fac foarte multe desene in cateva zile,iar acum mi-am cam pierdut interesul adica nu mai am chef sa desenez mai ales pentru ca stiu ca sunt cam obligate,pentru nota.Idei ca sa am chef de desen? Dar nu sa imi spuneti ca trebuie sa ma gandesc ca fac ce imi place si chestii de genul... Vreau sa stiu cum va gasiti voi inspiratia,ce faceti? Poate ma ajuta si pe mine,ceea ce ma ajuta inainte nu mai merge,m-am schimbat si asta ma face sa vreau sa stiu lucruri noi despre mine,iar inspiratia face parte din mine,asadar, multumesc anticipat happy

Răspuns Câştigător
| BeardedSamurai a răspuns:

Salut, si eu sunt la arte, si nici eu nu prea am chef sa fac desenele pentru nota pe o anumita tema, e ca o carte care nu o citesti din placere, pai asculta muzica, si eu unul ma refer la muzica de traditie, ca doine Romanesti la flaut care sunt superbe, muzica traditionala japoneza, sau muzica clasica, ansamblu sau pur si simplu un singur instrument care creeaza un anumit peisaj in mintea ta pe care vrei sa il transpui acolo pe foaie.
Sper ca te-am ajutat
Sa ai o zi placuta!

3 răspunsuri:
| Jimtheghost a răspuns:

Sunt de acord cu muzica, dar eu zic sa asculti ce-ti place, inspiratia nu vine dintr-un anumit gen de muzica sau de la o anumita melodie. Asculta un cantec al carui versuri inseamna ceva pentru tine sau cauta trupe si artisti noi. Bafta la desen. happy

| Bufferia explică (pentru BeardedSamurai):

Multumesc! happy

| BeardedSamurai a răspuns (pentru Jimtheghost):

Desigur, dar am dat exemplul unde se imbina total ambianta dintre desen si muzica foarte usor, pentru ca de obicei muzica traditionala si cea clasica sau muzica care e destinata sa creeze un anumit peisaj, un anumit tablou, si desigur ca poti asculta si altfel de melodii, ca asa desenez si eu pe Flori de mai de la Alternosfera sau proba de Microfon pentru ca intr-adevar creeaza o placere mare de a desena.