| Patricia96 a întrebat:

Hei...ce să fac? Tatăl meu peste ceva timp va muri, iar eu sunt intr-o stare foarte aiurea!
Simt că intru in depresie, de liceu mă ţin, dar se vede că m-am schimbat deoarece nu mai ma concentrez asupra lectiilor. A trecut cineva prin asta vreodata?
Offf.....sunt ft ft suparata..De azi incolo o sa stau numai plecata deoarece mama va sta cu tata prin spitale, fratele este plecat in afara......Pfffsad

Răspuns Câştigător
| AnaMariaNovany a răspuns:

Nu,din fericire nu am trecut prin asa ceva si nu doresc nimanui, in schimb am o prietena careia i-a murit mama acum o luna de ziua ei, diagnosticata cu cancer. E normala starea ta, n-ai ce sa- i faci, pana la urma este vorba de tatal tau. Prietena de care iti vorbesc stia ca mama ei va muri cu 2 ani inaintea incidentului propriu-zis. Nu mai manca,se droga,bea energizante si ajunsese uneori sa isi taie venele. Stiu ca e inspaimantator ce-ti povestesc dar probabil vei vedea ca nu esti singurul intr-o situatie ca asta si ca se poate si mai rau. Incearca sa nu-ti schimb activitatile pe care le faceai inainte,sa fii deschis cu familia,prietenii pentru ca ei sunt cei carete pot ajuta cu adevarat intr-o perioada ca asta. Si cel mai important, din punctul meu de vedere este sa fi mereu ocupat. Daca o sa te ocupi mereu cu cate ceva, nu spun sa muncesti neaparat, dar sa faci ceva, vei uita de durerea pe care tu o cari pe umeri.Ar fi bine daca te vei concentra totusi pe scoala,chiar daca in momentul de fata nu-ti arde de asa ceva,pentru ca nu e ok sa pierzi anumite lectii,caci nu vei mai intelege mai departe sau pur si simplu nu vei mai fi interesat de invatat si vei deveni in final un elev slab la invatatura. Nu cred ca-ti doresti asa ceva. Asculta muzica vesela,considera-te un copil si rasfata-te precum unul si vei vedea ca vei trece mai usor peste clipele astea. E foarte bine ca ai un frate,poti discuta cu el,chiar daca este mai mic,poti incerca sa te duci si pe la biserica mai des si treptat,treptat vei fi din nou persoana care erai, linistita si impacata sufleteste. Acest echilibru trebuie in primul rand tu sa-l gasesti si sa accepti situatia, sa o infrunti si sa nu te consumi prea mult. Imi pare sincer foarte rau pentru ce ti se intampla pentru stiu cum e sa treci prin asa ceva, stiu cum era prietena mea pe-atuncisi inca totul e proaspat, caci mama ei a decedat acum 2 luni. Mult succes, sincer nu stiu ce sa-ti urez, in primul rand sanatate, putere de munca si iubire din partea celor care tin la tine!

26 răspunsuri:
| Ovidyu666 a răspuns:

Spunele prietenilor cum te simti... O sa vezi ca toti vor fi alaturi de tine

| Maddiex3 a răspuns:

De unde stii ca tatal tau va muri? sad Nu te resemna si gandeste pozitiv si repeta de multe ori " Nu o sa moara! O sa se faca bine! ". Daca doamne fereste in caz ca se va intampla asta, incearca sa te duci sa-l vizitezi zilnic, sa-i spui cat de mult il iubesti, sa-l faci fericit. sad

| Patricia96 explică (pentru Maddiex3):

Are cancer ultima faza..nu o sa mai traisca mult!

| Patricia96 explică (pentru Ovidyu666):

Crede-ma ca am nevoie de prieteni in permanenta langa mine...lucru imposibil deoare au si ei problemele lor.adica,vorbesc cu mine, dar eu as prefera in astfel de momente...multa,multa,comunicare.

| melittlelioness a răspuns:

In momente ca astea nu prea ai ce sa mai faci. daca poti lupta pentru el LUPTA, dar daca stii ca lupta e in zadar conformeaza.te.
toti suntem muritori.
mi mi.a murit un bunic(stiu ca nu e acelasi lucru dar l.am iubit enorm)
plangi, descarca.te, dar nu te opri din lupta, pentru ca viata nu asteapta sa iti plangi de mila.
e greu sa primesti sfaturi pentru ca in mare parte sunt inutile.tu esti cea care sufera si va avea de suferit.
ai grija de tine si petrece cat de mult timp poti cu el acum cat mai poti.
imi pare rau, dar ai grija de tine si nu uita sa stai mereu cu fruntea sus

| Love4Music a răspuns:

Imi pare rau sa aud asta. Sa pierzi un parinte cred.ca e cel mai rau.
Eu te pot sfatui doar sa FII TARE!
Petrece timp cu el, viziteaza-l si tu la spital, profita de timpul care a mai ramas alaturi de el.
Fi puternica! Mai puternica decat ai fost vreodata sad

| Maddiex3 a răspuns (pentru Patricia96):

Doamne fereste straight face Roaga-te pentru el si spera ca o sa se faca bine sau o sa mai traiasca ceva timp.sad Exista oameni care au invins cancerul din ultima faza, deci nu este imposibil.

| xDeyaa a răspuns:

Imi pare rau pentru tine.

| RoXyRoXaNiCa a răspuns:

Nu te deruta la ore.Invoieste`te si povesteste`le profesilor ce t`i s-a intamplat.O sa te inteleaga.Fi tare si nu plange in fata mmei tale.

| Patricia96 explică:

Offf! Sunteti niste scumpi dragii mei! Va multumesc enorm pentru ca vorbiti cu mine si incurajati! Va iubesccc happy hiar daca nu va cunosc, sunteti niste oameni minunati!

| Patricia96 explică (pentru AnaMariaNovany):

Multumesc enorm.Esti o fata minunatahappy
O sa fiu tare, nu o sa o iau in nici un caz pe cai gresite...cel mai rau este ca urm.vacanta de 3 saptamanii...si oh, este bine ca ma voi duce la rude.
Este "cumplit"prin ce trec.Nu am cuvinte.Dar, Dumnezeu sa ma ajute pe mine si pe mama, sa ne dea sanatate.atat imi doresc

| Patricia96 explică (pentru xDeyaa):

Offf.>:d

| GangstaGlock a răspuns:

Nu te intrista, incerca sa gandesti pozitiv, capu sus, chiar daca stiu ca e ft ft trist!crying sh fa niste vizite, incerca sa te relaxezi cu muzica cv.

| Patricia96 explică (pentru melittlelioness):

Offf..asa o sa fac! Mereu cu fruntea sus, si cu Dumnezeu langa mine

| Patricia96 explică (pentru GangstaGlock):

O sa incerc draga/ul meu.voi inceca..chiar daca mi se pare imposibil.dar asa o sa fac

| AnaMariaNovany a răspuns (pentru Patricia96):

Nu ai pentru ce, tot ce trebuie sa faci acum este sa te gandesti la tine, mama ta si sanatatea voastra cum ai spus si tu! mi a facut sincer mare placere ca am reusit sa te ajut putin!

| Patricia96 explică (pentru AnaMariaNovany):

Multumesc mult.asa o sa fac ...Multumesc

| Ovidyu666 a răspuns (pentru Patricia96):

Sa nu astepti ca sa vorbeasca ei cu tine pentru oricat de mult ar vrea sa fie alaturi de tine e un subiect delicat si nu prea stiu ce sa iti spuna... incearca tu sa le spui ce simti in aceasta situatie si o sa vezi ca o sa te sustina si o sa fie alaturi de tine

| GangstaGlock a răspuns:

Nu te lasa niciodata si roaga-te la Dumnezeu el hotaraste tot!

| melittlelioness a răspuns (pentru Patricia96):

Povestea ta m.a intristat teribil.mi.as dori ca mosul, anul asta, sa renunte la cadoul pentru mine si sa ii dea tatalui tau sanatate.
sa ai incredere in dumnezeu si sa nu il invinuiesti nicio clipa pentru tragedia ta(pentru ca eu am facut.o candva, si regret enorm)
sper sa primesti ce e mai bun de la viata si daca iti ia tatal, sa aiba grija de tine de acolo de sus(imi spun adesea ca mi l,.a luat de tataia pentru ca mai avea nevoie de un inger. probabil si acum e in pana de ingeri si s.a gandit la tatal tau)

| Patricia96 explică (pentru melittlelioness):

sadsadsadsadsadsadsadsadsadsadsadsadsadsadsadsadsadsadsadsadsadsadsad...In cazul meu, mosul este bolnav..nu a mai ajuns

| Eusiatat01 a răspuns:

Tot ce iti spune e sa fii cat mai tare. Pentru ca asta ar vrea tatal tau. Fii alaturi de el, si fa-l mandru in ultimele sale clipe. Nu am trecut prin asa ceva. Dar prietenul meu a trecut. Au trecut 15 ani de cand mama lui a murit de cancer, dar si in ziua de azi mai plange si sufera. Dar el nu e o fire tare. E moale si foarte sensibil. Tu incearca sa fii tare si sa accepti lucrurile cum sunt. Imi pare rau. Si sper din tot sufletul sa nu fie asa cum spui tu, ci sa se faca bine tatal tau, desi stiu ca e aproape imposibil

| TheAce a răspuns:

Salut. Te inteleg, stiu prin ce treci. Si ai mei au avut si mai au probleme de sanatate. Mama mea avut probleme cu inima peste care a trecut cu bine. Tatal meu a fost diagnosticat cu cancer in 2005, in faza a 3a. I s-au dat 6 luni de trait dar uite ca au trecut peste 7 ani si inca e in viata. Psihicul uman face minuni de multe ori, e cea mai importanta arma a noastra. Nu-i va face bine tatalui tau daca va va vedea pe voi la pamant, voi trebuie sa fiti izvorul lui de energie, e foarte important. Stiu ca e dureros dar tu pui problema gresit pana la urma. Vorbesti despre moartea lui la viitor in loc sa te gandesti la prezent. Am sa inchei cu un citat la care tin foarte mult: ''Exista doua zile in care nu vei putea schimba nimic. Ziua de ieri si ziua de maine. Poti insa schimba foarte multe azi''.

| Chαяtreux a răspuns:

Off sad

| MerVeilleuX a răspuns:

Încearcă să nu prea mergi la ori, învoieşte-te de la profesori, explică-le situaţia. Şi cel mai bine este să vorbeşti cu cea mai bună prietenă a ta sau cel mai bun prieten, crede-mă, te vei simţii mai bine.

| Patricia96 explică:

Din pacate nu am timp sa va raspund la toti! Dar va multumesc din suflet pentru rasp. voastra.
Am inceput sa vb.mult mai mult cu mama, prietenii mei ..si ma simt bine! Luni m-a chemat doamna de psihologie sa vb.cu eahappy
Dumnezeu sa fie cu mine!
Si nu uitati... Aveti grija ce scoateti din gura asupra parintilor vostri! Pretuiti.va fiecare clipa din viata asa cum este ea...pretuiti-va familia si rudele si pe voi si atunci cand va simtiti rau, suparati, niciodata sa nu spuneti Vreau sa mor! Acum inteleg si eu fiecare lucru in parte.regret ca nu l-am pretuit foarte mult pe tatal meu si mama mea. Avem impresia ca sunt nebuni, si nu ma intelg.Ei bine, am ajuns la concluzia ca a dus-o ft bine cu el.Cel mai rau lucru e ca mi-am dat seama prea tarziu..Deci,aveti grija de voi si de ei happyva pup