| SabIsAwesome a întrebat:

Hei! E cineva aici care practica self-harm? :3
Ce parere aveti despre el?
Funda. puppy dog eyes

Răspuns Câştigător
| Byucc a răspuns:

Pai. Sunt doua tipuri de persoane care practica self-harm: 1. cele care au diferite boli mentale (depresie, anxietate, "eating disorders") si 2. cele care cred ca e "la moda" sau ceva de genul
Daca esti din prima categorie, vreau sa stii ca nu te invinuieste nimeni, dar, pentru ca iti vreau binele, iti spun ca sunt o multime de alternative happy
Daca esti din a doua categorie, iti recomand sa te opresti, pentru ca devine un viciu.
Cunosc oamenii doar din prima categorie, si incerc sa ii ajut si sa le dau un motiv in plus sa nu continue.
Parerea mea e ca prin self harm iti distrugi corpul, si nu e un lucru bun. Dar nici nu te voi judeca happy
Take care!
(nu e special pentru tine, e pentru oricine a trecut/trece prin asta happy )

9 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Probabil persoanele cu probleme psihice recurg la asa ceva

Răspuns utilizator avertizat
| Polaris a răspuns:

Fosta iubită. Sunt un rahat.

| SabIsAwesome explică (pentru Polaris):

Hei! :*
Si eu practic self-harm. Iubita ta poate nu o face din vina ta. :3

| Polaris a răspuns (pentru SabIsAwesome):

O zici de parcă e un sport. Oprește-te dracului. Canalizează-ți frustrarea pe altceva. Te-aș lăsa să mă lovești dacă te ajută. În fine, ce știu eu.

| SabIsAwesome explică (pentru Polaris):

Self-harm-ul e un fel de drog. Nu te poti opri.

| Byucc a răspuns (pentru SabIsAwesome):

Poate ca nu te poti opri dintr-o data
dar ai 29374983578325935 de alternative care nu te distrug
si in timp vei reusi happy

| MaliciousDeath a răspuns:

Mi se pare aiurea.Cunosc pe cineva care practica.Probabil mi-ar fi pasat mai mult de cum isi duce existenta daca nu aducea mereu in discutie subiectul asta.
Nici nu mai stii cand devine serios sau e doar material pentru tumblr sau ceva.

| Gamerita a răspuns:

Este...cel mai *** lucru posibil. Daca te apuci.oh, cu greu te mai lasi..eu sunt self-harmer de 1 an si putin, si inca nu m-am putut lasa.Nu o fac pentru atentie, sau alte ***`uri, fiindca daca era asa nu ma ascundeam..am anxietate, sunt si in depresie..Adevarul este ca.e foarte greu sa faci fata realitatii.Lumea este rea.te critica, judeca..La scoala esti batjocorit, batut sau luat in gluma..Simti ca nimeni nu te intelege.te inchzi, intrii in lumea ta. Fake smile everyday, iar seara..doar seara poti fi tu, cand esti cu tine.Doar cu tine.Crede-ma,este foarte greu, mai ales cand nu prea ai pe nimeni langa tine, cand parintii stiu si nu fac nimic happy.