| IonutMiclos a întrebat:

Hei TPU aveți idee ce se ibtampla cu MINE? Am 16 ani si fumez de 1 an.Acum sunt racit îmi curge nasul am nasul infundat și respir greu si ma doare in gat.De 5 zile eu respir greu si ieri au apărut simptome de raceala.Eu mereu ma gândesc la boli la frica de a avea cancer pulmonar după 1 an de țigări fumate si alte lucruri.Ma inteapa in partea dreapta pe san si după ma ia o sufocare si o apăsare pe piept care dispare după 10m fără nimic.Aceste lucruri le am de 5 zile.Ori e ipohondrie sau raceala sau chiar boala care eu ma gândesc și chiar aia e Va rog ajutați ma.

Răspuns Câştigător
| dorikut a răspuns:

Șansele să ai cancer pulmonar dat de fumat, la 16 ani, după 1 an de fumat sunt extrem de mici. De fapt, foarte puțini fumători ajung să aibă o astfel de afecțiune, riscul major pentru sănătate fiind dat de alte afecțiuni determinate sau acutizate de fumat.

Simptomele tale se potrivesc mai de grabă cu o viroză a căilor respiratorii sau cu o pneumonie.

Cel mai bine ar fi să mergi la medic. În timpul consultului acesta îți poate da un diagnostic cu precizie peste orice sfat pe care-l poți primi online, pe baza descrierii de mai sus.

Recomandarea mea este totuși să nu fumezi și să te ferești de (te citez) „alte lucruri".

Pentru orice situație în care fumatul pare să ajute (de la efectul interesant al nicotinei, până la elementul social) există soluții mai bune, iar tu ești în formare. Ai încă ocazia să-ți formezi alte obiceiuri, mai sănătoase.

Fumatul poate deveni destul de rapid un obicei de care să scapi foarte greu!

Succes și multă sănătate!

5 răspunsuri:
| IonutMiclos explică (pentru dorikut):

Mulțumesc mult! Nu știu dacă o sa merg prea curând la medic ca eu sunt cu liceul și asa.Mama e farmacista și îmi da solpadeina theraflu spray nazal tamtum verde spray pentru gat nurofen forte și acc 600 pastila pentru dizolvare în apa. Daca îmi mai poți explica mai multe de ce respir greu uneori în cursul zilei și nu e respirația aia grea e respiratie în care e atac de panica bate inima repede ma sufoc și nu pot deloc sa respir nici măcar pe gura timp de 10m.O sa iti dau și funda dar poate mai ai alte sfaturi?

| dorikut a răspuns (pentru IonutMiclos):

Din descrierea ta, este posibil să ai un atac de panică. Acestea apar des atunci când oamenii consideră că sănătatea le este în pericol, mai ales dacă se confrunta și cu disconfortul unei situații temporare în care sănătatea nu le este perfectă.

Mai mult, starea de alertă poate fi determinată și de anumite reflexe (simpatice și parasimpatice) care se manifestă neobișnuit atunci când respirăm neregulat (cum probabil o faci tu, dacă te confrunți cu o viroză/răceală/pneumonie).

| IonutMiclos explică (pentru dorikut):

Deci eu 5 zile respiram greu.Joi m-a luat o durere in gat si nas infundat curgea și ochii lăcrimati și strănutul multe.Si acum când stau sa ma gândesc ca dacă am ceva grav sau altele ma ia din capul pieptului o apăsare respir greu bate inima tare și respiratie superficiala care trece după 10 minute.Nu am nici somn este ora 02:48

| dorikut a răspuns (pentru IonutMiclos):

Dacă trece e un semn bun. Eu zic să te liniștești ca să te poți odihni. Probabil va ajuta la grăbirea însănătoșirii.

Vorbește totuși cu părinții tai, poate mergi la medic. Deși mama ta este farmacist și ai deja un tratament tipic pentru simptomele date, ascultatul sunetului plămânilor și discuția față în față cu medicul nu sunt ușor de înlocuit în obținerea unui diagnostic.

Nu m-aș aștepta la ceva grav, dar poate fi un diagnostic la care tratamentul recomandat să fie diferit.

| IonutMiclos explică (pentru dorikut):

O sa merg la medicul de familie dacă nu se ameliorează pana miercuri adică fix 7 zile cât durează de obicei vreo viroza