| PovesteaVieţiiMele a întrebat:

Deci as vrea sa dau la filologie, dar nu prea stiu engleza. Faza e ca am avut niste profesori foarte idioti.Intr-un timp am facut si meditatii, dar m-am lasat de ele.Am zis ca vreau sa le continui anul acesta,dar nu stiu nici un profesor mai bun,serios, sa zic asa. In fine..Intrebarea mea e,daca voi face pregatire anul acesta, voi putea sa ajung la "zi"? Sa recuperez tot ce am pierdut anii acestia? Tin sa mentionez ca sunt in clasa a 8-a.
Funda!

Răspuns Câştigător
| Wøodenpints a răspuns:

Nu da banii pe meditații. Costă extrem de mult pentru cât te învață.
Mergi la bibliotecă sau la o librărie din orașul tau și ia-ți "Gramatica limbrii engleze" de la editura Teora.
Pune-te la punct cu substantivul, adjectivul, verbul, timpurile, ordinea cuvintelor în propoziție, fraza și regulile de pronunție.
După ce le stăpânești cât de cât bine, citește articole de știri de pe BBC News. Articole de știri deoarece acestea nu conțin metafore sau alte chestii cu mai multe înțelesuri.
Când dai peste un cuvânt pe care nu-l știi, caută-i mai întâi definiția în engleză. Ajută foarte mult.
Ia-ți cărți audio în engleză de pe net și ascultă-le. Chair dacă nu înțelegi tot, o să te obișnuiești cu pronunția și unele expresii.
Apoi ar mai fi și filmele. Cu subtitrare în engleză.
Sau desenele animate fără subtitrare deloc.
Sau cărțile în limba engleză, dar asta doar după ce ai ajuns la un nivel destul de decent de înțelegere.
Dacă te ții de treabă și faci chestiile astea în fiecare zi, până anul viitor nu o să mai ai probleme cu limba.

5 răspunsuri:
| BTWIN a răspuns:

Desigur..ai timp destul

| OnuOnulică a răspuns:

Da, poti.

| alex0110 a răspuns:

Eu zic ca poti, cand am dat admitere eu intr-a cincea nu stiam o boaba de engleza si am reusit sa recuperez tot in jumatate de an. dar asta fiindca am avut un profesor bun. eu zic sa incerci, ori asta, ori sa dai P.E.T. la cambridge ( in fine, e mai greu decat admiterea laughing dar cu admiterea poti.

| PovesteaVieţiiMele explică (pentru Wøodenpints):

Mersi mult de ajutor. O sa incerc si sper sa invat.:*

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Engleza e usoara, iar tu ai destul timp. Poti recupera linistit/a. Daca nu reusesti, la inceputul clasei a 9-a, vorbeste cu profa/ul de engleza si explica-i situatia. Eu am avut cativa colegi care lucrau separat la ore, pentru ca erau "incepatori", atat la engleza, cat si la franceza. Doar ca lor le lipsea materia de pe fisa aceea (pentru ca ei n-au facut-o deloc), tu daca o ai, e mai greu... depinde si la ce liceu mergi.