| PinkSky a întrebat:

Este aeroport in Focsani?

Răspuns Câştigător
| Mangustă a răspuns:

Tu nu ești din Focșani, nu? laughing Abia avem loc de o gară, respectiv o autogară. De unde si aeroport?
Există o pistă pentru aparate de zbor, construită în 1985, aparţinand Ministerului Apărării unde pot ateriza chiar şi avioane de tip C 130 Hercules. Problema mare este că această pistă este mult prea aproape de oraş şi nu îndeplineşte condiţiile pentru construirea unui aeroport civil.

3 răspunsuri:
| PinkSky explică (pentru Mangustă):

Ar putea decola avioane cu pasageri de acolo spre Timisoara?

| Mangustă a răspuns (pentru PinkSky):

În teorie se poate, însă dupa cum am zis, nu este aeroport civil ci o pistă militară, deci avioanele normale nu vor primi permisiunea de aterizeze acolo. Mai bine vii cu avionul din Timișoara la București, iar de acolo iei un tren sau microbuz spre Focșani (dureaza 3 ore, 38 lei microbuz si 39lei tren pentru elevi). Dacă vrei să ajungi din Focșani în Timișoara faci invers, tren apoi avion.
În caz ca ai nevoie de repere prin oraș pentru a ajunge la gara sau autogară, întreabă-mă.

| PinkSky explică (pentru Mangustă):

Multumesc frumos de informatii.M-au ajutat foarte mult. Vroiam doar sa aflu daca m-a mintit cineva.