| Madaliinaaa a întrebat:

Hei, TPU.:*. La vară, în ultima săptămână de şcoala plec două săptămâni în Elveţia cu nişte colegi şi cu profa` de muzică. Întrebarea mea este : ce şi câte haine să îmi iau? Cum e vremea acolo? Ce lucruri nu ar trebui să uit acasă? Câţi bani să îmi iau la mine? [ mâncarea este pe gratis, plus că vom primii 25 de euro de la ei pentru urgenţe ]. Ce ar mai trebuii să ştiu? Mulţumesc mult, dau fundă. :*

Răspuns Câştigător
| Merilynne a răspuns:

Hei! In primul rand nu trebuie sa uiti sa iti iei pijamalele si gel de dus, sampon, pasta si periuta de dinti etc. Nu iti recomand sa iti iei cosmetice la tine, eventual doar fond de ten daca folosesti si balsam de buze sau o crema de maini.
Iti recomand sa iti iei incaltari confortabile, si haine putin mai groase deoarece este destul de frigut acolo.
Si acum la partea cu banii, nu stiu acum ce venituri au parintii tai, dai eu cred ca ar trebui sa ai pe putin 200e. Acolo sunt preturi destul de scumpe si pe langa mancarea lor, o sa-ti iei si tu o gustare, un suc, ceva traditional de acolo.
Ti-as recomanda sa-ti iei diverse snacksuri, sucuri, sau ce mai stii tu ca consumi de la noi din Romania si sa ti le bagi in bagajul de cala. Sa stii ca am vazut ca te lasa in avion si cu covrigi sau alte chestii, dar nu sucuri.
Nu uita de pasaport sau buletin, si cred ca ai nevoie si de procura care se face la notar daca pleci cu profa.
Am uitat sa-ti spun sa iti iei un rucsac, deoarece daca faceti drumetii e mai confortabil. Nu uita nici de incarcacator si de aparat foto!
Distractie placuta! Eu am mers cu scoala la Londra in vacanta de primavara.

4 răspunsuri:
| Lou222 a răspuns:

Pai bani ar trebui sa iti iei in jur de 50 euro la tine, deoarece vor fi multe suvenire. vremea este cam rece si ploioasa. insa nu e neaparat. la tine poti sa-ti iei atat haine subtiri cat si haine mai grosutehappy. distractie placuta! sper ca te-am ajutat:*

| Iubibilăă a răspuns:

Nu uita de pijamale si haine de zi+ crema de galbenele, pieptene, cosmetice, accesori; adu-ti aminte sa iti iei 50 la tine.
Calatorie placuta

| SantaAndrei a răspuns:

In primul rand ca haine trebuie sa ai in vedere ca vremea e mai rece decat aici, cam ca inceputul primaverii la noi, plus ca e o tara in care trebuie sa ai haine decente(ei sunt foarte conservativi).

Ca bani, daca vrei sa iti iei suveniruri, cel putin 100E, preturile sunt foarte mari

| Merilynne a răspuns (pentru Lou222):

Tu stii ce zici?! 50 de euro?! Aia nu iti ajung nici pentru 3 zile, dar pentru doua saptamani.