| anonim_4396 a întrebat:

Hei TPU, vreau sa ma ajutati si pe mine cu niste sfaturi.
De la o vreme vreau din ce in ce mai mult sa mor.Simt ca nu mai am de ce sa traiesc, nu mai am pentru cine...Cu parintii ma cert mai mereu, iar ei se cearta tot timpul.In prieteni nu am incredere, asa ca nu am cui sa-i pot povesti ce simt.Anul trecut am putut vorbii cu un baiat destul de deschis, dar dupa a plecat si nu ne-am mai vazut, iar anul` asta cand ne-am intalnit am simtit ca nu mai era la fel, adica vara trecuta simteam ca puteam vorbi cu el foarte deschis, sa-i spun toate problemele, insa acum il simt distant si ma simt ciudat, iar cand ies pe afara cu el vorbim, dar nu asa de mult, insa daca mai vine cineva pe mine nu ma mai baga deloc in seama.De exemplu am iesit pe afara cu el si cu o fata si numai cu ea a vorbit si se dadeam mai mereu pe langa ea, eu nu mai contam.
Simt ca sunt buna numai atunci cand cineva are nevoie de ceva ca in rest pe nimeni nu intereseaza de mine...
Va rog sfatuiti-ma, nu stiu ce sa fac...

17 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Si eu ma cert cu maicamea care bea la greu alcool si ma baga la psihiatru in curand, suportam noi pana o sa avem drum liber sa ne vedem de vietile noastre... trece greul.

| NoLoveLostNoLoveFound a răspuns:

Stiu cum e, fii puternifca draguto, nu te mai certa cu parinti chiar daca tu crezi ca ai dreptate ei cateodata stiu ce vorbesc, mai suna o prietena si ma vorbeste cu ea daca esti plictisita, nu trebuie sa fi suparata deloc pe nimic, intra pe facebook mai fa-ti niste prieteni, dar in orice caz nu trebuie sa mai fi deprimata. Bafta.

| MarianWLF a răspuns:

Si parintii mei au divortat, eu ma cert continu cu tatal vitreg + ca se imbata si face scandal, trebuie sa ramai puternica, multi suntem in situatia asta, am ajuns la concluzia ca trebuie sa avem rabdare si sa aseptam, sa fim tari si sa nu punem la suflet orice jignire, odata si odata tot vom pleca de acasa, ne vom aseza la casa noastra unde nimeni nu ne bate la cap, mie gandul asta imi da incredere.
Ramai puternica pana atunci, daca cauti o persoana care sa te inteleaga gaseste una care a trecut sau trece prin aceeasi experienta ea te va intelege cel mai bine.
Daca mai ai vreo nelamurire ma poti intreba, am ceva experienta in nefericitele situatii.
O seara buna.

| alice25 a răspuns (pentru MarianWLF):

Pai daca as putea sa corbesc asa deschis cu cineva as face-o, dar nu am cu cine.

| alice25 a răspuns (pentru alice25):

Vorbesc*

| aclean a răspuns:

Ok, acum este crucial sa te calmezi. Fiecare om conteaza in lumea asta. Toti avem momente grele, unele de nesuportat. Dara daca ne omoram, unde mai este provocarea vietii? Peste ce obstacole vom mai trece? Ce bucurie vom simti atunci cand iesim dintr-un c**at in care am fost scufundati pana la gat? Razbatem din toate. Nu putem lasa raul sa ne ia viata, si odata cu ea, bucuriile si provocarile vietii. Uite, daca vrei sa mai vorbim, andre_andre40 este id-ul meu de messenger. Ai grija de tine, ok?

| alice25 a răspuns (pentru MarianWLF):

Chiar as vrea sa mai vorbim, poti sa-mi lasi si mie id sau fb tau pe privat?

| MarianWLF a răspuns (pentru alice25):

Eu te pot asculta, dar na. pentru tine sunt un strain si e cam greu sa povestesti cuiva problemele tale daca nu il cunosti in realitate, acum depinde cum gandesti tu.
Daca vrei sa vorbim o putem face, dar cum am spus intr-o intrebare anterioara orice mess instalez imi da eroare deci nu pot sa intru, eventual putem vorbi pe facebook daca ai cont, imi poti lasa un pm cu adresa ta sau iti las eu adresa mea cum vrei tu.

| Idealista a răspuns:

Hristos a Inviat! Nici sa nu te gindesti ca n-ai pentru ce sa traiesti,te inteleg,si eu ma cert cu parintii,dar in orice moment cind mii cel mai greu,ma gindesc ca daca vreau sa fiu fericita trebuie sa lupt pentru asta,trebuie sa fac schimbari in viata mea,trebuie sa sper la viitor mai frumos..."Dum spiro, spero! – Cît timp respir, sper"Stiu ca e greu fara prieteni,si cred ca ar fi mai bine daca ai incepe sa scrii in jurnalul intim si sa plingi in perna sa citesti carti[sa ma crezi acestea sunt cei mai fideli prieteni care te vor aduce pe calea succesului]. Fericirea tu ti-o faci cu miinele tale, nu trebuie sa fugi dupa ea dar nici sa stai pe loc. Orice copil nascut pe accest pamint, el are un rost in viata asta, Dumnezeu nu l-a adus pe lume degeaba sa tii minte asta; tu poate nici nu stii ce schimbari radicale ai facut in anturajul tau doar prin ceea ca existi.Iar ceea ca altii nu te iau in seama pot sa-ti explic acest fapt si sa-ti dau sfaturi, dar cam e mult de scris :-? [cu mine se intimpla deseori asa si incerc sa ma lupt cu asta si sa fac schimbari.]pentru mai multe informatii utile intra aici:
http://www.nlpmania.ro/category/comunicare/
http://www.nlpmania.ro/category/dezvoltare-personala/

| Alexaaxc a răspuns:

Eu iti sugerez sa le spui asta parintilor tai-spui ca te certi mereu cu ei insa nu uita ca sunt singurii care iti vor binele si te iubesc neconditionat. Ajuta-i s afie o parte mai mare din viata ta si vor disparea certurile pentru ca relatia voastra va evolua.
Prietenii noi poti sa legi oricand, prietenii care vor trece si testul timpului si cel al increderii. Gaseste-i pe cei care au pasiuni comune cu tine, incearca sa vorbesti cu unii colegi de clasa pe care nu ii cunosti, nu stii ce pierzi.
In legatura cu acel baiat, daca tu tii atat de mult sa ii recastigi atentia nu te pot sfatui decat sa fi prietena acre va fi acolo cand va avea nevoie. Va vedea ce a pierdut. Toti avem probleme, am avut si eu o relatie foarte tensionata cu ai mei dar m-am decis intr-o zi sa schimb toate astea, vedeam cum toate prietenele mele povestesc cum merg cu mamele lor si petrec o zi "ca fetele", cum le dau sfaturi, le povestesc ce faceau cand erau de varsta lor.
Nu stiu foarte multe despre situatia ta dar daca mai ai intrebari ti-as raspunde bucuroasa la ele. Sper ca sugestiile mele sa te ajute.
Paste fericit si succes!

| Alexaaxc a răspuns:

M-am gandit cu ce gresesc, mi-a dat seama ca nu am destula rabdare si ca nu iau in calcul faptul ca ei au mai multe probleme ca mine, ca ii afecteaza. De obicei faceam totul singura, imi luam haine sau mergeam la mall cu prietenele, pe mama o lasam la o parte dar am rugat-o sa vina cu mine sa ma ajute ce sa aleg si a acceptat. I-am aratat ca tin cont de parerile ei, seara la masa am inceput sa ii intreb cum a fost ziua lor la serviciu, m-am oferit sa spal vasele sau sa fac treburi mici prin casa, lucruri care nu imi stateau inainte in caracter. Am inceput sa le prezint mai multi prieteni de ai mei, nu doar fetele care veneau sa doarma la mine acasa, le-am spus daca imi place cu cineva, daca am un iubit. Inainte nu le psuneam exact unde merg si cu cine dar am inceput sa le zic adevarul si au ineput sa aiba mai multa incredere in mine. Practic, m-am deschis mai mult, tineam multe secrete sau lucruri care ma framantau in mine deoarece credeam ca ei nu or sa ma inteleaga, dar au avut si ei varsta ta, stiu cu ce te poti confrunta.

| Alexaaxc a răspuns:

Le faci din proprie initiativa? Prinzi un moment in care e bine dispusa si o intrebi daca are vreo problema, daca o supara ceva. O sa vada ca esti destul de matura si o sa aprecieze ca te implici. Ti-am spus, ca adulti au mai multe pe cap decat noi, mult responsabilitati pe car euneori le ascund d enoi deoarece cred ca nu intelegem

| Alexaaxc a răspuns:

Ce rude apropiate mai ai? Mai are vreo sora sau un frate? Ei te pot ajuta in situatia asta.

| Alexaaxc a răspuns:

Sigur, da-mi un mesaj cu id-ul tai daca vrei si iti dau eu add.

| KateMiddleton a răspuns:

Cine e anonim? Pune intrebari de genul:ba are un baiat de 13 ani, ba e indragostit.Ce-i cu acest utiliztor?

| WhiteFoxxy a răspuns:

Gandeste-te la ceva ce ti-ar placea sa faci, un sport, sa inveti sa canti la ceva... Daca te duci la un club axat pe asa ceva iti mai distragi atentia de la tristete si iti faci prieteniwinking

| fundanya a răspuns:

Nu trebuie sa te omori.;
cu asta nu rezolvi nimic!
dumnezeu ti-a dat o viata ca sa o traiesti nu sa o iei pentru. nimic