| YouAreWhatYouRead a întrebat:

Heii, TPU! Sunt a 9-a și îmi place de un băiat de la clasa de alături. Ideea e că vorbim pe facebook (doar eu îl bag în seamă, dar trecem peste), dar la liceu nu vorbim. Mi-a zis o singură dată "bună", eu am fost în culmea fericirii atunci, dar atât. În următoarele zile, am încercat să îl bag eu în seamă, doar că trecea foarte indiferent pe lângă mine, nici nu se uita spre mine și nu puteam să mă duc cu forța să vorbesc cu el. El este și o persoană destul de retrasă, din câte am vorbit cu el și pare mai timid, dar și eu sunt rușinoasă când vine vorba să îi zic chiar și un banal "bună". Deși el nu cred că mă place, pentru că nici măcar pe facebook nu mă bagă el în seamă, mie tot îmi place de el, pentru că are mule calități: cântă cu vocea, la chitară, desenează genial, ai foarte multe subiecte de vorbit cu el, pare și amuzant; ca înfățișare nu e cine știe ce, colegele îmi spun că e urât, dar pe mine nu mă interesează asta. Oricum, după atâta romanul, întrebarea mea este: merită să îmi fac speranțe cu el? P.S. Nici măcar pe hol nu iese, ca să mă duc să vorbesc cu el.

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Nu esti pe gustul lui acesta este motivul indiferentei lui manifestate chiar si cand tu incerci sa-i captezi atentia. Ar trebui sa intelegi ca acel "buna" spus intro doara nu inseamna absolut nimic iar dovada cea mai clara ca nu te doreste ca prietena sau iubita este lipsei lui de initiativa pe facebook.Iti raspunde pur si simplu din politete dorind sau dand chiar dovada de buna crestere. Poti incerca in continuare, insa sigur lupti pentru o cauza pierduta.

4 răspunsuri:
| LaLaura a răspuns:

Tu crezi ca merita? daca nu te saluta, nu vorbeste cu tine, nu ii pasa de tine? Eu spun ca nu, si ca nu merita sa iti pierzi timpul daca placerea nu este reciproca.

| YouAreWhatYouRead explică (pentru corbulalbrosu):

Așa este, doar că ideea este că nu pot să îmi impun să nu îmi mai placă de el, dar cu timpul sigur o să îmi fie mai indiferent. Mulțumesc pentru sfaturi.

| YouAreWhatYouRead explică (pentru LaLaura):

Ai dreptate, mulțumesc pentru sfaturi.

| LaLaura a răspuns (pentru YouAreWhatYouRead):

Nu pentru ce.