| anonim_4396 a întrebat:

Heiii fetelor!
Maine vreau sa ma duc sa ma impartasesc la biserica.
Doar ca am auzit ca daca esti in perioasa menstruatiei (cum sunt eu acum) nu ai voie sa te duci ca este pacat.
Ce sa fac? Sa ma duc sau nu?
Cel mai complet raspuns primeste Funda! :*
Va multumesc! :* happy

7 răspunsuri:
| AlCoLiKdEnIsA a răspuns:

Ai pacat pentru ca esti pe stop?

Răspuns utilizator avertizat
| AlCoLiKdEnIsA a răspuns (pentru roxanaroxyrox):

Ce religie ai?

| Corynna13 a răspuns:

Din cate stiu asa este. Fetele nu ar avea voie sa intre in biserica in perioada aceasta. O poti intreba si pe mama ta sau pe o bunica (in general persoanele mai in varsta stiu cum sta treaba la biserica). Eu am o prietena care nu se va impartasi din aceasta cauza si chiar vorbeam cu ea pe tema asta. Insa daca te impartasesti e nevoie sa tii post minim 3 zile inainte, apoi te spovedesti, iar dupa toate acestea urmeaza impartasania.
Din cate am inteles, toata treaba cu menstruatia provine de la faptul ca pe vremuri femeile se considerau "murdare" in perioada aceea, din aceasta cauza nu erau primite in perioada aceea (sau nu existau absorbante si exista posibilitatea sa "murdareasca" biserica big grin glumesc, nu stiu daca asta e unul dintre motive). Dar mai intereseaza-te pe la doamne mai in varsta, ele s-ar putea sa stie sigur cum se procedeaza in situatia asta happy

| SantaAndrei a răspuns:

Da, nu ai voie sa intri in Biserica in perioada respectiva happy

Nu stiu de ce, nu inteleg, dar se zice ca e pacat, mai bine iti intrebi mama sau bunica, sau un preot happy

| Adry05 a răspuns:

Nu ai voie să intri în biserică când eşti pe stop. Abia când trece poţi intra.
Paşte fericit! happy

Răspuns utilizator avertizat