| Niccooleta a întrebat:

Hey, am 15 ani si vreau sa plec de acasa, am unde sa stau am ce sa mananc m-ar interesa doar cate sanse exista sa ma gaseasca si in cat timp... vreau raspunsuri clare fara sfaturi gen "nu pleca"

7 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Eu zic mai bine sa te intrebi... ca dureaza pana te intorci cu coada intre picioare acasa.

| Snowfall a răspuns:

Nu cred ca o sa le ia prea mult sa te gaseasca. Isi pot da seama unde esti in functie de locatia telefonului tau sau isi pot da seama de IP-ul tau daca accesezi vreun site de socializare pe care ai cont. Plus ca esti minora si nu o sa te ia aproape nimeni in seama, nu prea o sa ai cum sa te descurci pe termen lung, mai ales daca nu iti iei nici un act de identitate cu tine; iar in cazul in care iti iei si il arati cuiva vei avea si mai multe sanse sa fii gasita. Singura metoda pentru a-ti face urma pierduta si pentru a fi sanse minime sa fii gasita ar fi sa fugi din tara si sa iti schimbi numele, dar avand in vedere ca asta e imposibil din cauza varstei tale, mai bine nu ai pleca ca oricum nu cred ca o sa rezolvi mare lucru si o sa ajungi inapoi acasa mai devreme sau mai tarziu cu sau fara vointa ta.

| 夢想家兩次 a răspuns:

De ce vrei sa faci asata?

| Morphines a răspuns:

Cred că ești inconștientă. De ce ai vrea să pleci de acasă, de ce să te răzvrătești? Ai doar 15 ani, tu nu te gândești la suferința și panica pe care o lași în urma ta?
Ei bine, dacă pleci suficient de departe, nu te vor găsi așa repede. Dar oriunde te-ai duce, tot te vor găsi. Există modalități diferite de a depista persoane. Părinții tăi vor apela la poliție, ei te vor prinde, vor fi probleme, certuri, lacrimi, supărări și pedepse.

| zuumy a răspuns:

Zii dc faci asta si apoi iti dau si sfaturiwinking

| Niccooleta explică (pentru zuumy):

Pentru ca m-am saturat de toti, in 15 ani de zile am avut numai suferinta, numai certuri, bunicii mei imi ziceau ca abia asteapta sa dispar si multe altele. daca as povestii tot ar ramane lumea socata.

| zuumy a răspuns (pentru Niccooleta):

Aha...pai daca nu le pasa nu prea cred ca te vor cauta...stii,dc nu le spui ca vrei sa pleci de acasa?(fara sa le spui unde)vezi ce reactie au si daca is de acord sau nu le pasa, atunci e ok. poti pleca linistita iar daca se opun, inchei discutia si in noapte aceea sau ma rog de preferat noapte, pleciwinking deci bafta.winking