| Seby2661998 a întrebat:

Hey! Astăzi am făcut prostia la școală,sa strig la sfârșitul orei un profesor pe nume,(Ion) și i-am spus Ionaee laughing,știu că nu e bine ce am făcut,că parcă aud că îmi săriți în cap: hei tinere, dar respectul tău față de un profesor unde e? De fapt nici nu știu dacă se numește așa,știu doar că nu suportă să i se spună așa,și până la urmă am vrut să mă conving dacă i se spune așa, sunt o fire mai îndrăzneața de fel, el e un profesor de modul cu vârsta cuprină între 60-65 de ani și o să moară în liceu că predă de la 25 de ani în liceul meu! laughing Este știut în liceu ca un profesor care mai atinge elevii, aș putea spune că e violent când nu-i convine ceva. În clasa a-IX-a i-a dat unui coleg cu pumnu în gură tot pentru faptul că l-a strigat Ioane! Dar ce m-a deranjat foarte mult este că mi-a zis după: bă fi atent la mine că nu te bag în Bac, că ai terminat-o cu mine...etc! Adică putea să-mi dea 2, să-mi scadă nota la purtare dar nu să nu ma bage în bac! Și eu vă întreb pe voi, poate el să decidă așa ca are el chef cine intră în bac, cine nu? Are voie să facă chestia asta?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu decide nici un profesor sau comisie de profesori cine are voie sau nu sa se inscrie la bacalaureat.
La examenul de bacalaureat se pot inscrie toti elevii care au promovat cl. a XII/XIII-a.
Pe de alta parte, daca nu inveti bine, profesorul te poate lasa corigent la materia lui si apoi chiar repetent, daca nu reusesti la examenul de corigenta.
Tine-ti in frau "curiozitatile" daca vrei sa n-o patesti.

5 răspunsuri:
| leapșa a răspuns:

Ei k**t. Te baga-n bac, ce. e cheremul liceului?
Tu trebuie sa te cumintesti si poate se calmeaza mosul.

| Freya1 a răspuns:

Eh nu stiu ce are voie sau ce nu dar sti ca un profesor daca vrea sa demonstreze ca un elev nu se pricepe atata de bine la o materie o poate demonstra. Poate sa iti dea la note proste de te razgandesti tu sa mai intri in bac.
Am avut o profesoara de istorie foarte exigenta care nu permitea nici musaca sa se auda si un coleg vorbea continu.La ridicat in picioare si i-a zis "Vrei sa iti demonstrez ca esti prost?" si la lasat sa citeasca lectia o jumate de ora si il asculta cu cartea deschisa la aceias lectie si asa sa si intamplat. Dupa o jumate de ora la ridicat l-a intrebat din lectie si nu a stiut sa raspunda cauta ca disperatu paragraf, definitie etc si nu a stiut. Apoi a venit profa langa el si i-a aratat unde ce scrie si care este explicatia.Ia dat un doi si i-a spus "Ti-am demonstrat ca esti prost? Altadata nu mai vorbi aiurea daca nu esti suficient de destept sa faci fata atunci cand vreau sa iti demonstrez ca esti prost".Si nu ia putut face nimic baiatu.

| Seby2661998 explică (pentru Freya1):

Da mersi! Și-a cam bătut joc profa un pic de el, bine un pic mai mult laughing dar aici e vorba de *** bac! If you understand what i mean! Culmea e că și profesoara mea de istorie e gen Vișinescu laughing și mai e și directoare! Dar legat de ăsta nu cred că decide el cine intră și cine nu în bac! Probabil că e o comisie de profesori care decide...nu știu! laughing

| Seby2661998 explică (pentru leapșa):

Mdaa.așa mă gândeam și eu...pe mine nu mă interesează ora lui! Doar ce e pentru bac...da nu cred că decide el, adică baa asta intră în bac și ăsta nu că m-a deranjat pe mine!

| Violleta2022 a răspuns:

Daca vrea, poate!
Orice este posibil si un profesor jignit nu va uita niciodata lucrul asta.
Sincer, cred ca nici nu banuiesti ce te asteapta!
Asa cum tu stiai ca nu este corect sa-i l strigi cum l-ai strigat si totusi ai facut-o, asa poate si el sa faca chestii mai putin corecte, taman inainte de a intra tu in bac, ca sa-ti plateasca cu varf si indesat jignirea primita acum. Posibil o mica corijenta taman inainte de BAC si gata, nu mai poti intra in examen.

Daca ai bun simt si vrei sa imblanzesti taurul nervos, mergi si cere-ti scuze, ca sa il mai imblanzesti!