| macydacy a întrebat:

Hey deci sunt in clasa 8 si mi s-a cam acrit de scoala, sistemu ista e o prostie adica am primit pe vacanta gen 20 de teste de facut la matematica si mi se pare cea mai mare prostie, in fine vreau a zic ca pur si simpu urasc tara asta, in alte tai cum ar fi U. K. iti alegi ce vrei sa urmezi si nu te indoapa nimeni cu lucruri pe care oricum nu le vei folosi, dai teste de capacitate si teste care te ajuta sa te orientezi in viata, sa stii la ce esti bun, eu spre exemplu habar nu am ce vreau sa fac cu viata si imi cam fac griji pentru asta, si inca ceva in U. K. daca nu esti bun la ceva nu te condamna nimeni pe cand in tara asta ii obliga pe toti sa invete aceiasi materie si da poate unii nu se nasc genii la matematica cum sunt altii si nu mi se pare corect ca profesorii sa ceara ca toti copii sa stie materiile la perfectie pentru ca daca nu te'ai nascut bun la mate ci te'ai nascut sa zicem creativ si ai inclinatie spre altceva nimanui nu ii pasa si te preseaza sa inveti mai mult in timp ce unii nici nu au nevoie sa invete, inteleg totul si le este foarte usor, pur si simplu nu sunt buna la unele materii de la scoala si din cauza asta parintii mei trebuie sa imi plateasca ore si in plus simt ca ii dezamagesc pur si simplu as vrea ca tara asta sa se schimbe, as vrea sa fi trait in U. K. unde sa ma pot concentra pe ceva la care sunt buna si nu sa mi se umple capul cu prostii pe care oricum nu le voi folosi, termini scoala la 18 si te trezesti ca habar n'ai ce sa faci cu viata ta! ce vreau eu de fapt este sa va intreb ce parere aveti despre ce am scris, ce as putea sa fac oentru ca pur si simplu stau in fata caietului de matematica (si nu ma refer strict numai la mate) si habar nu am ce sa scriu!

2 răspunsuri:
Apache
| Apache a răspuns:

Tu te plangi ca te-ai nascut in Romania... o tara e adevarat mult sub standardele,, U. k,, dar mult superioara altor state ..in care nu ai avea nici un viitor!
In primul rand considera-te norocoasa ca te-ai nascut aici. Cum ar fi fost sa te nasti undeva in africa unde invatamantul este doar de fatada si nu ai nici o optiune de viitor?
Aici de bine de rau, ai unde sa faci o educatie, ai niste optiuni pentru viitor...si ai posibilitatea sa iei anumite alegeri!
poate ca nu este cea mai buna tara... dar fata de altii, considera-te norocos/norocoasa
2 ) Daca te duce capul si esti muncitor atunci reusesti oriunde in lume...
mereu m-a enervat la tara asta ca toti se plang de salarii si de calitatea muncii cand majoritatea lor nu au reusit nici macar sa termine o facultate
E adevarat. ..in Romania nu ai prea multe sanse de angajare, mai ales acum cand suntem in recesiune, dar daca te duce capul poti mereu sa te angajezi intr-o companie straina si sa stragi cati bani vrei...totul tine numai de tine
3 ) Vad ca ridici in slavi marea britanie. dar nu spui si lucrurile negative!
Adevarat..sistemul de invatamant englezesc este unul foarte bun, si cui nu i-ar place sa traiasca in anglia?
dar in acelasi timp este recunscut faptul ca elevii englezi sunt printre cei mai slabi din europa, ca rata delicventei juvenile este foarte ridicata....etc
Ti-as recomanda mai degraba sa te tii de carte si eventual sa faci o facultate in tarile nordice, ca norvegia sau finlanda, unde taxele pentru facultate sunt cu mult reduse fata de alte tari... iar sistemul educationat si studentii sunt unii de top!
si 4 ) Nu esti singura care are probleme la mate...nici eu nu am suportat-o niciodata, si din cauza asta am avut de pierdut cand mi-am facut intrarea la liceu!
dar am reusit sa intru la un profil de filologie unde nu se pune accent pe mate si... everything is okwinking
Mereu sunt solutii daca le cauti, totul tine exclusiv de tine

| macydacy explică (pentru Apache):

Dap, sunt de acord ca U. K. are si puncte slabe, era doar un exemplu, eu daca m'as duce acolo cu siguranta as fi foate buna, app sunt fata, si m'as tine de carte pentru ca au un altfel de sistem, RoMANIA ESTE o tara superba si ma bucur ca m-am nascut aici dar sistemul de invatamant nici nu se poate compara cu U. K., si da sunt si mai rele dar eu vorbesc in comparatie cu altele mai bune, si orice ar fi adica chiar daca se poate si mai rau asta nu ma opreste sa imi doresc mai mult de la sistemul ista, cand stiu ca se poate mai bine de ce sa ma limitez la mai rau?