| mariasimi a întrebat:

Hey gașca, am 18 ani și am trecut prin multe și am suferit mult și m-am maturizat destul de devreme, e de bine?

4 răspunsuri:
| 1onur a răspuns:

Suferința nu te maturizează. îți dă o lecție ce depinde de tine numai ce ai învățat din ea. Ce te maturizează cu Adevărat este viața, și tot ce trăiești pe parcursul ei, fiindcă viața nu iartă pe nimeni fie bogată, sau sărac.

Nu te poți considera matur sau un adult, dacă încă îți cotizează părinți și locuiești cu ei, sa fi matur înseamnă să fi un om responsabil, să înțelegi viața, că care are multe părți, rele și bune, să depiniz doar de Dumnezeu și locul tău de muncă să-ți porți purta singur de grijă, să nu-ți neglijești, ranești, vinzi semenii. să-le fi loial și sincer cu Adevărat, să nu te consideri superior altora, să nu faci mișto pe seama altor oamenii și de situația lor...

Maturizearea însemnă să fi un om asumat responsabil de tine și acțiunile tale felul în care te comporți, adresezi oameniilor și cu tine însuți, să-ți iubești semenii cu Adevărat.

| darrio2007 a răspuns:

Dacă erai maturizat asa cum crezi, nu intrebai aici.

| MihaitzaItza a răspuns:

Zici ca te-ai maturizat? Daca era asa nu ne intrebai pe noi pe TPU

| mariasimi explică (pentru MihaitzaItza):

Am cerut un sfat frate