| sweetlovelything a întrebat:

Hey, TPU am o mare problema! Am olimpiada la biologie etapa judeteana si nu stiu cum sa invat 3 manuale pe de rost in timp de o saptamana! E foarte important pentru mine deci va rog sa imi raspundeti in limita bunului simt!:*:*:*

Răspuns Câştigător
| facepalmlol a răspuns:

Mergi la judeteana, inseamna ca esti buna la biologie; inseamna ca ai invat toate lectiile pana acum.Deci,nu poti pregati materia predata intr-un semestru intr-o saptamana.Se presupune ca ai invatat bine.Deci,tot ceea ce trebuie tu sa faci este sa iti repeti lectiile si sa citesti si din manualele acelea, din toate 3(pentru ca fiecare contine chestii noi sau care nu sunt in celalalt) si sa iti scoti lucrurile pe care nu le stiai sau care nu ti-au fost spuse, pentru ca la clasa nu se dau chiar toate detaliile, decat pentru olimpici(de aceea ei trebuie sa studieze mai mult).
Mult noroc!

7 răspunsuri:
| EAlice a răspuns:

In primul rand, trebuie sa iti fie mintea numai la invatat. Bazeazate pe ce sti, si incearca sa retii cat mai mult din ce citesti. Iar dupa ce memorezi, ai putea sa iti faci biletele cu cateva intrebari, pentru a te verifica. Si inca o chestie, gasesteti o pozitie propie prin care memorezi mai bine, sau ai putea sa faci din teoria pe care o inveti, versuri muzicale, gasesteti un ritm, iar astfel ai putea sa retii mai usor. Succes!

| Azµre a răspuns:

Să vezi programa și apoi să iei de la librărie memoratoare înveți mult mai ușor.

| ttyes a răspuns:

Faza e ca se da materie de a 11-a.

| facepalmlol a răspuns (pentru ttyes):

Stiu si nu e deloc cinstit!

| facepalmlol a răspuns:

Deci cum a fost la olimpiada?

| ttyes a răspuns (pentru facepalmlol):

Am luat 60 crying(

| facepalmlol a răspuns (pentru ttyes):

Te-am luat cu 9 puncte tongue