| anonim_4396 a întrebat:

am si eu nevoie de niste pareri.
Ar fi mai ok sa renunt in a mai fi un om caruia sa ii pese de toata lumea? Sa nu mai ajut pe nimeni, si sa nu mai fiu disponibil mereu? Sa incep sa fiu si eu unul dintre fitosi? Simt ca foarte multi oameni profita de faptul ca eu sunt darnic mereu, si vreau sa ajut, si prin faptul ca am prea multa mila fata de prosti. Sau ar fi mai bine sa continui in a fi eu si sa nu ma schimb? Help me please! puppy dog eyes

Răspuns Câştigător
| valentingb a răspuns:

Nu te opri, doar implica-te in cazuri apropiate de tine daca dureaza mult, pe cand in cazul altora, ajuta-i cu ce poti,dar nu te implica prea mult. Am facut si eu destule prostii, am pierdut o gramada,si uneori chiar nu se merita pentru niste oameni de nimic. Tu nu o sa te poti opri niciodata din a ajuta. Asa ca ajuta o data, vezi cum iti multumeste, daca iti multumeste continua, daca nu, lasa-l in plata Domnului, daca esti crestin, daca nu, lasa-l in voia sortii, sa se descurce ca are doua maini, doua picioare si un cap, la fel ca tine.

8 răspunsuri:
| Gesara a răspuns:

Oamenii apreciaza pe cineva care ii ajuta mereu, dar cum spui si tu... pot profita. Incearca sa te pui intr-o sitiatie deficila si vezi cati te ajuta.

| gabrielgaby29 a răspuns:

Nu te schimba! deoarece fiecare se simte bine in felul sau inclusiv tu spine-mi mie daca nu te simti bine cand ii ajutii? eh asa e? daca e asa continua sa fac asta. FUNDA?

| SookiexD a răspuns (pentru Gesara):

Oricat m-as straduii sa nu le mai acord importanta celor care nu m-ar ajuta, daca as avea nevoie, imi vine gandul in minte ca, daca eu ii ajut, la un moment dat vor intelege cat de mult i-am ajutat eu, si se vor schimba. Ca vor fi mai buni. Prea multa Mila...:-

| valentingb a răspuns:

Ajuta-i mai mult pe cei care stiu macar sa iti multumeasca, daca nu sa te rasplateasca sau sa iti intoarca serviciul. Ajuti pe cineva o data, daca vezi ca nici "Mulţam!" nu zice, considera ca ai facut o fapta buna, si apoi salut. Poti ajuta multa lume pe TPU (eu m-am rezumat la acest site in ultima vreme), poti purta discuţii în privat pentru a ajuta oameni care chiar au nevoie.

| etudor a răspuns:

NU,nu renunta la principiile tale, fii acelasi " OM"ca si pana acum, ca vei primi si ti se va plati de Divinitate cu aceeasi moneda cand nu te vei astepta

| SookiexD a răspuns (pentru gabrielgaby29):

Ma simt bine pe moment ca ii ajut, dar nimic nu se compara cu vina care vine dupa, cand iti dai seama ca iar ai fost un prost ca i-ai ajutat, ca iar te-a dus de nas. Si iti dai seama ca sunt niste prosti care nu merita, dar tu totusi ii ajuti pentru ca iti este in fire straight face

| SookiexD a răspuns (pentru valentingb):

Deja ajut foarte multa lume online care stiu ca apreciaza asta si iubesc faptul ca eu sunt acolo pentru ei. Dar nu imi pot traii viata online, eu vorbesc si de oamenii care sunt langa mine in realitate si care profita non-stop de naivitatea si mila mea fata de ei, fata de prostia lor mai pe scurt. Nu stiu daca sa ma opresc din a ajuta oamenii de tot si doar sa fiu un simplu nesimtit ca toti ceilalti care pur si simplu asteapta, dar nu ofera nimic in schimb... (Frumos raspuns ai postat, Multumesc)

| SookiexD a răspuns (pentru valentingb):

O sa incerc. Multumesc de raspuns!