| WannaBeACookie a întrebat:

Hey TPU~ ^^

Am si eu o intrebare...pai sa explic despre ce e vorba... [E mai mult o intrebare pentru. fete]
Unei prietene foarte bune de-a mea i'a venit si ei menstruatia...stiti voi...pana aici totul bine. A durat 3-4 zile.
Dar luna urmatoare, cand ar fi trebuit sa-i vina, nu a mai venit.

Asa ca ma tot intreb...se poata sa vina doar odata, iar dupa aceea sa se opreasca pentru. o perioada lunga de timp, asa fara motiv?

Astept raspunsurile voastre ^^

Bye-bye~ love struck

Răspuns Câştigător
| HallyKity a răspuns:

La inceput e normala sa vina mai rar bineinteles depinde si de organizm unele fete au flux abundent de prima data.
dara mie de ex prima data cand mi-a venit a fost foarte putin si dupa aia a mai venit dupa aproape 2 luni si eu m-am speriat dar usor usor s-a regulat.
dar poate ca e si bolnava nu te speria nu e ceva grav e mai mult o "raceala" jos care se face daca stai pe ceva rece sau te speliu cu apa rece in perioada asta rece poate a mai cazut prin sapada ia cum organizmul ei e foarte sensibil s-ar putea sa fi racit.
dar uite un sfat spune-i sa se spele in fiecare seara pe jos cu ceai de galbenele (simplu ceai fara apa si cu putin sapun dove sau sapunuri pentru giena intima)
spune-i sa nu isi mai faca griji e mai bine ca e mai rarwinkingca daca era rau de acum peste un an ar fi umblat numai cu absorbante dupa ea.
spea ca v-am ajutathappy

5 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Depinde si de varsta fetei si cat de mult timp a trecut de cand i-a venit ciclu [in general], caci abia dupa vreo 2/3 de cand i-a venit ciclu prima data se regleaza cat sa vina in fiecare luna, in aceeasi zi. Exista posibilitatea de a fi insarcinata daca a avut vreun contact sexual neprotejat. Daca niciuna si are vreo 3/4 ani de cand i-a venit ciclu prima data ar trebui sa consulte urgent un ginecolog caci problema ei cam da de banuit si insemna ca ceva nu e in regula in organismul eihappy. De accea e bine sa fie consultata cat mai repede, ca in caz de este vreo boala grava sa poata fi tratata din timp. Succes si sper sa se faca bine prietena tahappy [daca are vreo boala].

| misterioaѕa a răspuns:

Buna.
S-ar putea sa fie insarcinata sau daca nu poate avea ceva
Ar trebui sa se duca la ginecolog
funda?

pa, pa

| Marynna a răspuns:

Pai,daca atunci i-a venit pentru prima data, atunci e normal sa fie dereglata.Asa e la inceput.Insa daca nu e pentru prima data, s-ar putea sa fie insarcinata si ar trebui sa consulte un ginecolog

Sper ca te-am ajutathappy

| zanesiprintese a răspuns:

Daca este prima data cand ii vine, da. Se poate. Menstruatia nefiind regulata, se poate sa vina sau sa nu vina. Oricum, o sa dureze ceva pana o sa-i vina normal intre 28 si 34 de zile.

| yOiNgErAsUlTaU a răspuns:

Pai si mie mi s-a intamplat asa prietenei tale nu i-a venit a fost doar ca un fel de alarma sa o instiinteze ca o sa ii vina in curand nu este nimic grav asa am patit si euhappy