| differentbeautyXO a întrebat:

Hey, TPU. Deci, eu la scoala sunt o persoana sociabila, sunt draguta cu lumea, etc. Totusi, nu am multe prietene apropiate, mai degraba prieteni. Motivul pentru care nu prea stau cu majoritatea fetelor e pentru ca mi se pare ca toate sunt la fel. Obsedate de photoshop, baieti si altele. Bineinteles, si mie imi place moda, etc. Anul asta am participat la MISS si am castigat, iar de atunci, fetele care inainte ma,, urau" pentru ca, spun ele, le,, furam prietenii"( desi nu faceam asta. pur si simplu am multi prieteni baieti cu care ma inteleg foarte bine, iar prietenele lor nu prea sunt incantate de chestia asta, ceea ce e de inteles)...ei bine, acum toate vin la mine, ma roaga sa le fac cunostinta cu anumiti baieti, imi copie stilul. De exemplu, vreo 10 fete din scoala si-au cumparat anumite haine pe care eu le am, ceea ce mi se pare cam penibil. Nu pot spune ca nu imi place asa-zisa,,popularitate", deoarece as minti, dar ceea ce ma deranjeaza pe mine e ca acum toti prietenii mei adevarati spun ca m-am schimbat si unii nici nu mai stau cu mine. Ce ar trebuii sa fac in situatia asta? Mie imi face placere sa fiu invitata la petreceri, iesire etc, cu toate ca nu sunt genul de fata care sa fumeze, sa bea( desi stiu sa ma distrez si nimeni nu ma considera o persoana plictisitoare) si as vrea ca prietenii mei sa nu mai creada ca ii,,abandonez". As vrea sa ii fac sa inteleaga ca nu mi s-a urcat popularitatea la cap, ca sunt aceeasi persoana,dar nu pot pur si simplu sa ignor restul lumii. ( Si da, stiu ca va veni si raspunsul,, Ceilalti se folosesc doar de tine ca sa devina,, populari" ", ceea ce e adevarat. Si eu am ramas,, loiala" prietenilor mei, doar ca ei nu ii suporta pe ceilalti.). Deci? Ce pot face in situatia asta?

2 răspunsuri:
| LoveandOther a răspuns:

Eu cred ca ar trebui sa te gandesti care sunt prieteni tai adevarati.Adica cine va fi langa tine sau a fost langa tine cand ai o problema? Cu aceia ar trebui sa ramai si sa petreci mai mult timp. Popularitatea e super insa daca pierzi prieteni buni pentru popularitate nu e corect deoarece daca faci cv gresit iar popularitatea ta se duce se vor duce si cei care stateau pe langa tine din cauza faptului ca esti populara. Sper ca am ajutat:d

| differentbeautyXO explică (pentru LoveandOther):

Stiu lucrul asta. Eu inca stau cu prietenii mei la fel de mult ca inainte, doar ca de multe ori vin la noi alte persoane, bagandu-se in conversatiile noastre, etc. Intelegi ce vreau sa spun. Chiar daca eu ignor celelalte persoane, prietenii mei nu vad asta. De exemplu, in weekendul asta le promisesem ca o sa ies cu ei in oras, dar apoi a intervenit o problema in familie si nu am mai putut merge. Acum ei cred ca i-am lasat balta pentru a iesi cu altii. straight face