| anonim_4396 a întrebat:

Hey tpu.Ieri am avut o zii cam naspa si simt nevoia sa ma descarc si sa cer niste sfaturi. Fara sa o mai lungesc mult...am venit acasa beata.Adica ametita dar taicamiu cica eram beata.Chiulisem de la ore si m-am dus la o prietena. Dilema mea e urmatoarea.Nush ce sa fac ca tata nu vrea sa ma mai lase acasa, in Romania.Acolo stateam cu o matusa si si ea zice ca nu primeste betivi la usa si de-astea.El vrea sa se duca la scoala luni sa vorbeasca cu directorul si cu parintii fetei.Eu nu stiu ce sa fac.Mi-a luat machiajle, ojele, telefonul..tot.Si ma innebuneste cu parintii prietenei mele.I-am dat nr fratelui ei dar si-a dat seama.I-am zis ca am baut doar o bere dar nu ma crede pentru ca si el acasa imi mai dadea cate o bere si cica nu ma lua asa de tare de cap.Prietena mea vrea sa spuna adevarul adica, ca am baut wisky, bere cu scrum...Crede ca asa n-o sa ii mai sune parintii.Dar nu-i asa! Eu i-am zis ca am fost la scoala si ca am baut in drum spe casa de la ea.Stiu ca e o situatie tampita in care sunt 100% vinovata dar chiar nu mi-am dat seama.Nu mai pun gura pe bautura de acum, etc.Deci voi ce ziceti? Fara mistouri va rog ca oricum ma simt oribil.

7 răspunsuri:
| Smiling a răspuns:

Pff..Esti intr-o situatie foarte nasoala, Nu stiu exact ce sa iti zic. Poate ca ar fi mai Ok sa mergi sa iti ceri scuze si sa tratezi problema cu cap. Spune adevarul.Recunoaste ce ai baut si cat.Sti cum se zice, fapta recunoscuta e pe jumatate iertata. Daca chiar prietena ta ti-a dat de baut atunci parerea mea este ca nu o poti numi prietena. Daca iti era prietena nu iti dadea de baut.E diferenta dintre a bea si a gusta asa putinwinking. Sincer, trebuie sa recunosti si sa incerci sa rezolvi problema.Cat despre tatal tau, ar putea si el sa te ierte daca e prima data(DACA big grin). Depinde ce varsta ai, ca daca ai o varsta foarte frageda..Aici e o problema. happy. Sper sa iti respecti promisiunea ''Nu mai pun gura pe bautura de acum'', ca altfel nu cred ca ai invatat nimic.(Nu trebuie neaparat sa nu mai bei toata viata, dar trebuie sa fi majora ca sa poti consuma bauturi alcoolice).Nu uita, unei fete nu ii sta bine sa fie vazuta beata\ca bea\ametita.Succes,sper ca am ajutat
Pa pa wave.

| EuAli a răspuns:

Zi-i adevarul.

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Suporți consecințele.
Dacă tu ca fată te îmbeți, unui băiat ce să-i mai cerem?
Pa, pa.

| MickyloveAndySixx a răspuns:

Nasolll! doar ca ai venit beata acasa face atata scandal? :O

mai bine ii ceri scuze, promiti, etc, esti cuminte, implori! si trebuie sa cedeze pana la urama... inceraca sa convingi prietena si parintii ei sa nu mai raspunda la ei, si sa le dee pace ca rezolvi u! :* chiar imin pare rau de sitoatia ta! sad

BAFTA! :*

| BSwwatch a răspuns:

Cel mai importan lucru ..este ca ti-ai data sama de situatia provocatasi ca dorsti sa repari intr-un fel greseala si tot odata vrei sa iei atitudine!

| Exilee a răspuns (pentru Legiuitoarea):

Sa se drogheze. E ceva normal in cazul adolecentilor, nu-i asa?

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns (pentru Exilee):

Bună.
Nu este un sfat bun, acela de a se droga.
Drogul înseamnă moarte albă!
Pa, pa.