| AdelinaBia a întrebat:

Numele meu este Adelina si am 11 ani si 10 luni. De un an imi curge acea secretie vaginala dar incaa nu mi-a venit menstruatia. 1. Exista vreo metoda prin care sa pot grabi prima aparitie a menstrutiei? 2. Cum as putea sa aflu aproximativ cand imi va veni pentru prima oara? Va rog fara raspunsuri la misto. Dau fundita.

Răspuns Câştigător
| Me01 a răspuns:

Buna. Nu poti face nimic sa îți vina menstruatia mai repedesad. Nu poti afla cand îți va veni. Dar cred ca in curând o data ce îți curge acea secrtie.

8 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De ce ai vrea sa iti vina menstruatia mai repede decat e cazul? Te grabesti sa faci copii pana sa implinesti 12 ani sau ce? Vezi-ti de viata ca o sa vina si aia si o sa te saturi dupa ani de zile de schimbat tampoane.

| Sidonia07 a răspuns:

Media de varsta la care apare primul ciclu menstrual este 12 ani, dar poate aparea oricand intre 9 si 15 ani. Daca ti se pare ca este ceva in neregula cu organismul tau, nu ezita sa te consulti cu medicul de familie.

| Happyjump a răspuns:

1 nu poti face nimic sa iti vina menstruației mai repede
2 nu poti stii cand iti va veni prima menstruatie
Nu înțeleg de ce vrei sa-ti vina asa de repede, pana la 50 de ani o sa înnebunești tot schimbând tampoane

| AdelinaBia explică (pentru anonim_4396):

Nu vreau sa fac copii la 12 ani! Intrebam deoarece toate fetele de la mine din clasa au deja si tot vorbesc incontinuu despre asta si ma simt putin ciudat cand povestesc despre asta pentru. ca eu nu am. Asta e tot

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru AdelinaBia):

Daca ele vorbesc despre menstruatie ca si cum ar fi ceva super, sa stii ca mint si dupa sutien se se afla ciorapi.

| Me01 a răspuns:

Multumesc
Sper da îți vina cât mai curând daca asta in doresti
Ai grija de tine

| Radu284 a răspuns (pentru AdelinaBia):

Si daca in clasa ta sunt multe fete fara o mana, si vorbesc in continuu despre asta, te-ai gandi sa-ti tai si tu o mana, sa fii ca ele?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru AdelinaBia):

Daca vorbesc despre asta nu inseamna ca si au. Si eu pot sa zic ca am un penis de 20 cm, dar asta nu inseamna ca e adevarat.
In plus, asta nu e un lucru cu care sa te lauzi. "Ha, stii, eu am menstruatie. Tu ai?" E de-a dreptul penibil. O sa-ti vina si tie la un moment dat, mai bine te-ai simti complexata daca ale tale colege ar fi posesoarele unui coeficient de inteligenta mai ridicat ca al tau, nu pentru ca ele au menstruatie si tu nu.