| anonim_4396 a întrebat:

pentru cei carora le pasa si de altii!

Voi cum puteti trai intr-o lume cu oameni ignoranti, in care fiecare tine pentru. el, sa-i fie numai lui bine? (eihh...nu chiar toti )

Cumva sunt eu de vina, datorita caracterului, o presoana "moale de fire "?

Tinand cont de faptul ca sunt genul care analizeaza mult chiar si o frunza de pe jos, asimilez totul, am viziune f bine definta asupra raului si a binelui, cunosc oamenii f mult din priviri. Poate fi aceasta cauza? adica faptul ca tin cont de orice mica ignoranta din partea cuiva, ca analizez orice miscare?/

Voi tineti cont de lucrurile astea ...de rautatea, de ignoranta altora, sau nici nu o bagati in seama? sad

Ce sfaturi imi dati?

Imi este greu sa fiu buna intr-o lume asa de rea!

Ma doare de rautatea altora! Parca as vrea sa le dechid ochii, sa-i schimb in bine, dar mi se pare asa de greu sad
Am trecut la liceu si mi se pare asa de grea viata...f diferita de generala.am o gramada de invatat (nu suport sa nu stiu sau sa nu inteleg )si cred ca am probleme cu logica ca "'ma prind f greu" si nu fac legatura asa bine intre cuvinte, pe cand in generala nu cred ca am invatat la mate vreodata, adica prindeam repede! pff

Nu ma fac inteleasa!

*
Voi intelegeti urmatoarele : **Este de ajuns sa gandesti ca trebuie sa gandesti si de aici se determina totul **?

Pareri?
Daca aveti chef sa radeti sau vreo idee de genul "du-te la psigolog", "autosugestie" tineti-le pentru voi, Va rog!

Răspuns Câştigător
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Probabil ești prea sensibilă, receptezi (așa vrei tu!) mai mult cuvintele care dor, mai puțin pe celelalte. Observ că primele îți lasă o amprentă mult prea adâncă, încât diminuează substanțial valoarea celorlalte. Fii un pic mai... superficială (în privința aceasta!), nu are rost să le cauți tuturor defectele, caută-le și calitățile! Nu mai accentua partea deprimantă a lucrurilor, axează-te mai mult pe interesele tale, propune-ți vise și împlinește-le!
Pe oamenii răi nu vei reuși să-i schimbi întru totul, mai degrabă te vor schimba ei pe tine. De aceea, trebuie să fii puternică, să le reziști. Eu nu zic să-ți pleci capul, din contră, fii curajoasă și spune-ți punctul de vedere, oricând, oriunde.
Ai trecut în clasa a IX-a, schimbările nu-ți plac, dar te vei obișnui cu ele. Orice început e greu. Fii sigură, nu doar pentru tine.

5 răspunsuri:
| alabalaportocalala a răspuns:

Ce intrebare trista... buna pentru o seara nasoalawinking Frate gandesti prea mult si prea negativ. Daca vrei sa te gandesti la fluturi si la alte cacaturi de genul asta atunci frate gandeste-te la asta.Gaseste-ti pe cineva care sa nu-l consideri atat de ignorant... exista si astfel de oameni, cautai! Serios chiar vrei sa schimbi ceva? Schimba-te pe tine! Dupa ce ai scris aici nici de tine nu prea-ti place am dreptate?
Oricum deja am scris prea mult si devin plictisitorwinking Retine : Gaseste pe cineva care sa-l consideri egal cu tine. Lasa-i pe ceilalti daca nu au treaba cu tine.Si daca vrei sa te schimbi atunci do it! Ia-o incet, pas cu pas.
Bafta!

| Rayzzor a răspuns:

Nu trebuie sa vezi numai partea rea a lucrurilor. Majoritatea oamenilor sunt rai pentru ca au un motiv anume. Toti ne nastem buni si inocenti. Viata ne schimba. Sunt si oameni buni la suflet, care nu sunt ignoranti. Nu trebuie sa bagi in seama doar partea rea..fii sigura ca fiecare om rau a fost intr-o zi bun sau nu este rau cu absolut tot. Daca te ignora pe tine si isi bate joc de toti, poate iubeste animalele sau altceva. Nu trebuie sa te schimbi pe tine..trebuie doar sa te obisnuiesti cu ideea ca sunt si oameni rai, pe care, daca te straduiesti sa vorbesti cu ei in particular o sa reusesti sa ii schimbi. Parerea mea este ca nu trebuie sa iei asa mult in seama ignoranta celorlalti... daca nu ai inteles ceva, sau vrei sa te mai ajut, lasa-mi un raspuns big grin.

| Wøodenpints a răspuns:

Vezi de ce-i bine să te doară la 10 metri în jurul sfincterului de alții?
Nu-mi mai faci probleme de genul.

Chit că-ți pasă sau nu de soarta altora (de care ei sunt direct responsabili) oricum nu se schimbă nimic.

Și când spui că vrei să schimbi pe cineva în bine, cam cât de importanta trebuie să te crezi să ai impresia că binele tău e un bine absolut și ar trebui să fie binele tuturor? Poate ce e pentru tine bine, pentru altcineva e rău, și invers.
Tu ai doar prea mult timp liber. N-ai luat destule palme de la viață ca să o vezi și în alt mod.

| alabalaportocalala a răspuns (pentru Wøodenpints):

Imi place cum gandesti Woodenpints, dar chiar crezi ca daca traiesti o viata naspa asta te face automat imuni la oameni de ignoranti?

| Wøodenpints a răspuns (pentru alabalaportocalala):

De ce nu. Așa ar trebui să fie.