| SweetAsCandy a întrebat:

Sunt clasa a8a si in curand urmeaza sa intru la liceu, insa nu stiu ce profil sa aleg. Din cate stiu conteaza atat profilul cat si liceul la care merg pentru viitoarea cariera. As vrea niste sfaturi in legatura cu ce profil ar trebui sa urmez si pe ce cariera sa ma axez, avand in vedere:

-imi place foarte mult biologia, anul trecut am invatat pe branci pentru olimpiada la care am ajuns in faza judeteana, a4a sau a3a.

-imi place de asemenea limba engleza, la care sunt chiar destul de buna, conversationez des cu prieteni britanici

-am ceva talent la desen, bunica mea fiind pictorita. Ma gandeam ca as putea iesi arhitectoarethinking

-imi place foarte mult sa cant si de 2 luni iau lectii de canto unde am evoluat destul de rapid thinking

Nu stiu ce as putea alege sa devin, sunt o fire sensibila, imi place ordinea, sunt foarte perseverenta, nu ma bag unde nu mi-e locul. Orice idee e bine-venitabig grin
funda:*

Răspuns Câştigător
| RandomGirl a răspuns:

Avand in vedere ce ai spus ai urmatoare optiuni:
- engleza : mate-info intensiv engleza sau bilingva de limbi straine sau filologie; de aici poti urma cu mate-info o facultate pentru Contabilite/ Automatica, adica poti avea o cariera in finante/ contabilitate/ marketing/ programator IT/ inginer in IT etc, daar poti opta si pentru o facultate in medicina, o sa spun mai multe despre asta mai jos;
- biologie : stiinte ale naturii(biochimie), o sa inveti la biologie si chimie la greu si poti aplica la facultatea de medicina/ farmacie/ stomatologie deci ajungi medic( o sa alegi tu ce specializare vrei), stomatolog ( sa stii ca farmacia si stomatologia nu intra in facultatea de medicina sunt separate), farmacist, de asemenea sa stii ca la medicina( si aici ma refer incluzand farmacie si stomatologie) se intra pe baza de admitere( la facultate ma refer desigur) cu o nota de peste 9.20 si au fost foarte multe note de 10 fix;
- daca alegi partea artistica atunci ar trebui sa alegi un liceu de arta, nu prea am informatii legate de acesta, dar sincer nu cred ca o sa ai o cariera in care se plateste atat de bine, dar daca ai o pasiune pentru cantat/desen eu nu te opresc! Desi eu cred ca ar trebui sa faci un liceu serios, iar acestea 2 sa ramana doar hobby-uri.
Apropo se zice arhitect, fie ca esti fata sau baiat nu exista cuvantul "arhitectoare" laughing, daca vrei sa fii arhitect poti alegi orice profil, se intra pe baza de admitere nu conteaza nota de la BAC.
Multa bafta, sper sa iei hotararea cea mai buna! happy:*

4 răspunsuri:
| HelloKittyscoala123 a răspuns:

Cred ca ...inginer. Nu sunt sigura. Nu se combina pasiunile tale intre ele.

| RoxRoman a răspuns:

Eu cred ca ti s-ar potrivi foarte bie sa mergi la un liceu de arta. de ex la mine in oras (Baia Mare) e un liceu pentru toti cei care vor sa fie arhitecti muzicieni si asa mai departe. cred ca arhitect ti se potriveste.

| SweetAsCandy explică:

Multumesc pentru raspunsuri tuturorhappy @RandomGirl3 greseala mea "arhitectoare" laughing am scris repede si n-am stat sa ma corectez, ce mi-a venit in minte pe momentlaughing blushing Si eu ma gandeam sa ma tin de un liceu serios din care sa pot urma o meserie serioasa, iar hobby-urile ca hobby-uri. Mi-e greu la inceput sa ma decid. big grin

| RandomGirl a răspuns (pentru SweetAsCandy):

Stai linistita! Eu te-am corectat, nu neaparat sa ma dau eu mare, ci sa te ajut sa nu mai faci greseala asta pe viitor ca sa nu te faci de ras! happy
Iti doresc numai bine :*