| avelinacsyu a întrebat:

Va rog sa ma ajutați in legatura cu ceea ce am sa scriu mai jos. Nu vreau raspunsuri la mișto. Sunt cu un baiat de o saptamana si ceva si chiar il plac foarte mult si amandoi am fost foarte fericiți cand ne-am cuplat. Ieri si azi au venit afara niste fete pe care nimeni din grupul meu si al iubitului meu nu le suporta și una din ele a inceput sa se dea la el. Nu am bagat in seama pentru ca stiam ca nu o place.Dar azi a venit iubitul meu sa-mi spuna ca fata aia il place si i-a zis sa se desparta de mine ca altfel ma bate și are și briceag la ea. Am zis că ar trebui sa luam o pauza deși niciunul dintre noi nu vrea, pentru ca lui chiar ii e frica sa nu patesc ceva si mie la fel. Mi-e frică deși am anturaj care ma poate apara si nu pot sa cred ca exista astfel de specimene care vor sa faca asa ceva (mentionez ca inca o prietena de a mea a fost amenintata astfel mai demult de aceeasi persoana). Ce ziceti sa fac? Ma despart de el, dar chiar era o persoana care ma facea fericita dupa mult timp?

Răspuns Câştigător
| Raven a răspuns:

Nu înțeleg, chiar dacă tu nu ai fi fost cu tipul respectiv, faptul că el n-o place nu contează? Adică, după ce te îndepărtează pe tine, ce se întâmplă, dragoste cu de-a sila, se urcă pe el și-l violează cu cuțitul la gât? O să fie cu ea de frică?
Povestea asta vine dintr-o zonă a societății pe care cei mai mulți dintre noi nici măcar nu și-o pot închipui, darămite să-ți mai dea și sfaturi!
Singurul mod în care poți rezolva ceva e să vorbiți cu cineva din familia ei care chiar reprezintă autoritatea pentru ea: tată, frate, unchi, dacă persoana respectivă e cineva cu care te poți înțelege.
Bănuiesc că se poate aranja așa ceva, imposibil ca cineva din anturajul tău ori al iubitului tău să nu cunoască pe cineva din grupul lor. N-am avut multe incidente cu țiganii dar, atunci când s-a întâmplat, am văzut că vorbitul ajută.
În caz contrar, singura soluție e să vă despărțiți și să așteptați ca ei să-i treacă pata care i s-a pus pe prietenul tău.

6 răspunsuri:
| Andreeush a răspuns:

De ce nu vorbești cu părinții tăi și le zici că te amenință o fată?
Nu e bine să trăiești cu frică.

| avelinacsyu explică (pentru Andreeush):

Nu am chef sa le mai fac probleme și lor. in plus daca fac asta se vor linisti apele o vreme, iar dupa o sa fie și mai rau avand in vedere ca am aproape 15 ani și va rade lumea de mine

| Adry05 a răspuns:

Si ce rezolvi cu asta? Crezi ca-i trece asa peste 2 zile si dupa te poti intoarce? In plus daca ii arati ca-i stii de frica si asculti ce zice doar o sa continue cu amenintarile. Te duci si le spui la parinti, poti anunta chiar si politia pentru chestii de genu mai ales ca ai si martori.

| avelinacsyu explică (pentru Adry05):

Poliția nu va face nimic sau poate o sa ia o amenda ori ceva de genul, ba chiar cand o sa scape de chestia asta cu poliția o sa cheme tot anturajul de țigani și va fi si mai rau. Ba mai mult nu o sa mai ies din casa vreun an

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Tipa e bolnavă psihic și nu înțeleg ce fel de om trebuie sa fii ca să ai un asemenea anturaj. Iubitul tău e un pămpălău și cel mai probabil a găsit un pretext să se despartă de tine, nu cred că-i atât de prost încât să se lase violat rolling on the floor. Desparte-te de el și înconjoară-te de oameni de calitate.

| avelinacsyu explică (pentru Raven):

In mod normal aș fi aplicat metoda cu vorbitul dar faza e ca nici macar nu o cunosc pe fata aceea si nici ea pe mine, cred ca am vazut o pe strada odata in viata mea si ea la fel? Ne-am despartit acum 4 zile si am zis ca o sa asteptam o saptamana sa vedem daca se mai intampla ceva cu tipa aia. E o rasfatata care nu are mai mult de 12 ani si probabil s-a obisnuit ca tati sa ii faca toate poftele si asa crede ca e si in viata? Oricum nu as fi pățit nimic, nu are atat tupeu, este doar manipulare ca sa poata obtine ce vrea. multumesc de raspuns, este cel mai ok al tau?