| LoL2000 a întrebat:

Hmmmmm mi-am vazut fratele fumand, tatal meu a zis sa nu ne apucam de fumat ca nu e bine ce sa fac?

Răspuns Câştigător
| kattya96 a răspuns:

O scuzele mele ca nu mi-am dat seama blushing. Ai avea 2 solutii:
1. Sa-i spui tatalui tau, insa sa-ti promita ca nu zice de unde a aflat si asa vina pica doar pe el, banuiesc ca daca el a fumat atatia ani va sti cum sa-l ajute sa se lase.
Desi ti-am zis ca sunt mari consecinte si aici.
2. Sa incerci tu sa vorbesti cu el, dar nu stiu ce efect va avea asupra lui. thinking

12 răspunsuri:
| Dawson_Kiara_1991 a răspuns:

Mai bine sa ii spui tatalui tau acum, decat mai tarziu cand se vor agrava lucrurile.Va doresc o zii faina! happy

| carlossinos20 a răspuns:

Stii ce sa faci spune-i lu taicateo sa ii dea o bataie mare si sa nu-i mai dea bani deloc...

| kattya96 a răspuns:

Pffff. Banuiesc ca tu esti mai mic ca el, asa-i?
Ca sa te lasi de fumat ai nevoie de mult ajutor, este foarte greu. Mereu trebuie sa-ti gasesti alte ocupatii ca sa nu te mai gandesti la asta. Si sa nu stai pe langa cei care fumeaza, pentru ca incepe iar sa te tenteze.
Nu cred ca ceva din ceea ce a-i putea tu sa spui, l-ar convinge sa nu o mai faca.
Ar fi o solutie sa le spui parintilor, insa el o sa fie pedepsit si o sa iasa o cearta gigantica. O sa se supere foarte rau pe tine.
Incearca tu sa vorbesti cu el si intreaba-l de ce a decis sa o faca? Ca sa se dea mare sau chiar are probleme.
Nu stiu daca va reusi sa se lase, dar eu ii urez succes. Poate va reusi sa-si dea seama ca poate trai si fara ele.
Sper ca pana la urma sa se rezolve :-s.

| TediiMetrophetamine a răspuns:

Hollaa! Stii cum se zice : Fumatul dauneaza grav sanatatii.
Am citit pe un site sh zicea asa:
Oricarui fumator ii place sa se gandeasca la fumat ca la un viciu, o actiune care ii confera o aura de siguranta de sine si de persoana care gusta din placerile vietii. Fumatul este de obicei vazut ca o slabiciune inofensiva, tratata cu ingaduinta. Cati dintre cei care fumeaza stiu insa ca fumatul este de fapt o boala? Foarte putini…

Concluzie : Este ca un drog.
Incearca sa vorbesti cu fratele tau ca nu este bine ceea ce face, dar nu pot sa. ti promit ca o sa inteleaga si o sa se lase.
Si daca il spui tatalui tau nu o sa se lase niciodata de fumat oricat l-ar certa. Este foarte super mega extra hiper giga greu laughing)) sa te lasi.
Eu zic sa nu-l spui, sh cand o fi sa ai nevoie de fractu. il ameninti cu fumatu! laughing

| FucktheSystem a răspuns:

E viața fratelui tău. Nu știu câți ani are, dar oricum decizia ce face cu organismul lui îi aparține lui, nu ție sau părinților. Dacă îl spui nu îi faci decât rău, pentru că de oprit oricum nu se oprește, eventual primește o ceartă bună de la ai tăi (cum am zis, depinde câți ani are).

| LoL2000 explică (pentru carlossinos20):

rolling on the floor mai

| LoL2000 explică (pentru kattya96):

Hmmm da sunt mai MICA laughing decat el el are 17 iar eu am 15 thinking adica daca afla taicameu iese scandal rau de tot si nu vreau asta thinking chiar daca el are 17 tata tot nu vrea sa-l lese sa fumeze ca si el a fumat 20 de ani si l-a afectat mult si de asta zic habar nu am ce sa fac thinking

| LoL2000 explică (pentru TediiMetrophetamine):

Am facut asta timp de cateva luni oh go on big grin dar m-am saturat devil laughing si chiar nu vreau sa se agraveze sti ca cu santajul nu-i mare lucru big grin

| TediiMetrophetamine a răspuns (pentru LoL2000):

Cati ani are, fratiorul tau?

| LoL2000 explică (pentru TediiMetrophetamine):

17 rolling on the floor big grin

| joeyficat a răspuns:

Nimanui nu-i pasa.

| LoL2000 explică (pentru joeyficat):

Mie nu mi se pare thinking