| Valisarpe a întrebat:

Ideea e ca vreau sa intru la o facultate doar ca sa stau la camin pentru ca nu am unde sta.
Unde pot intra foarte usor cu media 7 la bac?

6 răspunsuri:
| LPCTSTR a răspuns:

Cam nicaieri, in camin intra numai primii de pe liste, adica toti cu mediile de 10 per facultate, nu pe specializare. Poti fi tu primul la specializarea x, insa degeaba daca la alta specializare sunt 200 de locuri unde cea mai mica medie e 9 sa zicem, se face lista si din ierarhie numai aia de sus primesc camin.
Caz valabil la toate universitatile de "prestigiu", UAIC, Unibuc, UBB, alea de prin Timisoara, plus politehnicile. De universitatile mici nu stiu.

Bun, avand chestiunea asta clarificata, daca nu vei avea absolut nicio treaba cu facultatea, vei putea sta maxim un an, dupa care vei fi exmatriculat din cauza absentelor.

| Violleta2022 a răspuns:

De "buget" si gratuitati la examene si camin studentesc pot beneficia numai "premiantii" medii foarte mari 9 si 10.
Bineinteles ca iti poti lau camera in caminul studentesc, daca intri la acea faculatte si poti sa-ti platesti examenele si locul in camin.

| Valisarpe explică (pentru Violleta2022):

Exact asta vreau sa stiu, la ce facultate pot sa intru mai reped si fara multe chestii de facut, pe mine ma intereseaza sa stau ceva timp la camin cat sa strang niste bani

| Violleta2022 a răspuns (pentru Valisarpe):

Tu nu ai inteles!
Cu media 7 nu poti intra la facultate si nici sta pe gratis la camin, fiindca nu ai medii de 9 si 10 sa poti beneficia de buget (fara taxa).
Cu media 7 poti intra numai la facultate unde ai de platit taxa si caminul unde stai, deci nu ai ce bani sa strangi, dimpotriva, trebuie sa platesti cursurile, toate examenele, caminul, mancarea samd.

| Valisarpe explică (pentru Violleta2022):

Man nu cred ca am fost clar, eu vreau doar sa stau ceva timp la camin il platesc ca nu i chirie si la faculta nu o sa ma duc

| Violleta2022 a răspuns (pentru Valisarpe):

Atunci nu ai nici o sansa sa stai la caminul facultatii, pentru ca nu se poate sta in caminul studentesc daca nu esti student.
Asta iti spun sigur, ca au mai incercat si altii care erau casatoriti, unul student si sotul ne-student si tot nu au avut voie.