| Marius5638 a întrebat:

Imi asculta si mie cineva povestea?! Va rog! Ce ati face daca ati fi in locul meu? Povestea mea: am terminat liceul anul asta, adica am luat bac-ul, si vreau sa dau la politie la campina, pentru asta trebuie sa invat gramatica romana, engleza, nu e problema asta, problema e timpul, fac mereu treaba, si cea mai mare problema:"tata", il urasc, nu il suport, imi vine sa vomit cand il vad, nu vorbesc cu el. Abia astept sa plec din casa asta, nu mai suport nimic, imi vine sa ma omor(ar fi o solutie). Acum, eu nemaisuportand aceasta familie, vreau sa plec mai repede, pentru ca asta am asteptat de la 12 ani. Deci va trebui sa muncesc, si ma gandeam sa ma duc pe la mare, litoral, ca ajutor de ospatar(ceva de genu), ce ziceti? Sau sa mai astept 3 luni pana in octombrie cand plec la politie, chiar daca nu se stie daca intru pentru ca nu am timp de invatat. Eu daca ma duc sa zicem sa muncesc pe la mare, cu banii stransi as vrea sa plec in Anglia, pentru a imi indeplini marele vis,(politia fiind doar o alternativa). Si acolo va trebui sa muncesc, nu stiu, poate prin vreun depozit, habar nu am. Apropo, sunt serioase anunturile alea de pe net cu oferte de angajare in strainatate? dar si in tara?

Acum o alta "problema" e iubita mea, pe care o iubesc enorm si plecand in afara, as fi la distanta de ea pana cand ne-am muta impreuna, si voi muri de dorul ei si de frica sa nu isi gaseasca pe altcineva sad

Voi ce ati face in locul meu? Ce ati alege: ati indura inca 3 luni cu drac*l de tata ca apoi, peste 2 ani sa ies politist si sa fiu angajat la sigur si sa ma mut cu iubita mea si sa fim fericiti pana la adanci batraneti sau sa plec chiar acum si sa muncesc, apoi plec in afara pentru bani mai multi(in Romania nu prea iti poti permite sa iti faci casa sau sa cumperi masina din salar de politist) si sa ma stabilesc acolo cu tot cu iubita, si sa imi indeplinesc si visul( foarte greu de indeplinit dar ma ajuta talentul), dar va dati seama, iubita nu o am asigurata in niciuna din optiuni pentru ca nu se stie niciodata daca se va indragosti de altul sau mai stiu eu ce... daca nu era ea, plecam si "ma riscam", munceam pana imi indeplineam visul pentru ca nu ar fi fost nimic de care sa imi fie dor!? Deci? uygyug78g7g78

5 răspunsuri:
| IoneeLaaaMaa a răspuns:

1. Du-te si angajeaza-te pe litoral, nu sta sa iti ''mananci'' sanatatea cu tatal tau, poti ajunge la o stare de depresie. Ia-ti timp liber, du-te departe sa te calmezi. Nu toate anunturile sunt ceea ce par, te duci undeva si te trezesti cine stie unde.Asa ca nu te baza pe anunturi de nimic.
2. Iubita ta daca te iubeste cu adevarat va intelege, stii ca banii rezolva totul. Du-te lupta pentru visele tale, iubita trebuie sa te inteleaga. Daca o sa-si gaseasca pe altul, se intoarce mai tarziu, daca ai banul la tine. Stiu ca tii la ea, dar viitorul tau conteaza. Ai invatat degeaba 12 ani? Pentru iubita ta o sa renunti la asa vis? Fete mai sunt stai calm, eu iti propun sa indeplinesti ce ti-ai propus, e mult mai important.

| Marius5638 explică (pentru IoneeLaaaMaa):

Ok, deci tu ai alege optiunea a doua, nu? Noi ne iubim amandoi cu adevarat desi ne certam foarte des, oricum daca e sa raman si sa ajung politist si sa ma despart de ea, renunt la politie si plec spre a-mi indeplini visul.

| IoneeLaaaMaa a răspuns (pentru Marius5638):

A doua optiune e cea mai buna, eu cred ca si viitorul tau conteaza Succes, si gandeste-te binewinking Lasa iubita pe mai tarziu, stiu ca ea conteaza mult dar vata ta e mai importantawinking

| Cσcσ a răspuns:

Salut!
Eu zic sa stai sa inveti, daca poti, sa faci meditatii la romana si engleza.Am vazut probele de la examenul de admitere si chiar si pe mine ma depasesc (am media 10 la ambele materii de cand ma stiu). Daca ai terminat scoala, stai si invata si suporta tot ce-ti face tatal tau.Cand vei avea o slujba, iti zic eu, va merita totul.
Cat despre plecatul in Anglia, nu stiu ce sa zic.Nu e ca si cand ai avea o slujba stabila acolo.Nu este o idee rea sa te muti definitiv acolo, dar iti va fi mult mai greu la inceput decat daca ai ramane in Romania. Dupa ce vei ajunge politist, poti merge acolo pe perioada concediului, in loc de vacanta poti sa-ti gasesti de lucru sa castigi mai multi bani.E doar ideea mea, acum tu stii ce ai de facut.
Pa!

| Marius5638 explică (pentru Cσcσ):

Partea proasta e ca dupa ce termini scoala de polotie, esti obligat sa muncesti pentru politie minim 10 ani, si daca vrei sa renunti trebuie sa platesti cat ai consumat in scoala, o suma maricica 10-20.000 lei, ceva de genu...deci de asta nu as vrea la politie, desi mi-ar placea mult pentru ca i-as bate pe toti care nu respecta politia, stiu ca "nu ai voie", dar cui nu-i convine ca l-am batut sa ma dea afara din politie. Oricum doar prin bataie se obtine respectul, ceea ce politia romana nu stie sa faca! Si eu vreau sa schimb asta.