| bleakk a întrebat:

Imi trezesc niste sentimente de nostalgie desenele la care ma uitam cand eram mic si la mai vizionez din cand in cand acuma la 17 ani,cum ar fi:Viata cu Louie,Ce-i cu Andy?, Anderson Povestitorul si multe altele care imi placeau tare mult pe atunci.Si cand ma uit la ce desene sunt acuma,cu tot felul de prostii, robotei si grafica 3d, urat rau.Inteleg faptul ca acesti copii care se uita la acestea sunt foarte atrasi si cand vor creste isi vor da seama ca cele care vor fi atunci(in prezentul lor)vor fi la fel de nasoale.Ce parere aveti?

4 răspunsuri:
| ApaMineralaAcidulata a răspuns:

Sunt si unele dragute ca Gravity Falls (Ciudateni), dar asta e treaba, lucrurile trebuie sa "evolueze". Si mie imi plac la nebunie desenele vechi si greu ma atasez de cele noi, dar asta se intampla poate pentru ca cele vechi sunt legate de copilaria mea. Cred ca pustii care urmaresc acum prostia aia de Violetta vor considera urmatoarele serii de desene nasoale, pentru ca ei au crescut cu Violetta, intelegi? In fine uite aici un link la o pagina de facebook draguta legata de Jetix: https://www.facebook.com/VremJetixInapoi?ref=ts&fref=ts

Pace! :*

| Duku99 a răspuns:

Hai sa luam un exemplu: TeenTitans. Poate ai prins si tu desenul, eu am 15 ani. Mai demult avea grafica 2D, asemanatoare animeurilor, iar povestea era foarte complexa, potrivita atat pentru cei mai mici cat si pentru audienta cu varsa mai inaintata. Avea momente amuzante, dar personajele erau foarte bine conturate, fiecare avea caracteristicile lui si desenul avea un fir narativ. Pe langa povestea principala, nu erau scoase din ecuatie relatiile dintre personaje. Robin cu Starfire se iubeau, iar Starfire nu stia sa isi exprime sentimentele fiind un extraterestru, Robin incearca sa o ajute sa descopere sentimente noi happy Apoi mai este viata privata a lui Raven, cu tatal sau demon si mama ei, si tot asa. Desenul era foarte captivant si ma uitam la toate episoadele cu placere. Acum, s-a facut un remake dupa desen, cu grafica mult mai copilareasca, fara fir narativ, in fiecare episod se intampla altceva si nu au nici o legatura. Glumele sunt mult mai puerile. Ma mai uit cateodata cu verisoara mea la desene, si tot ce vad, sunt desene la intamplare si violente, cu umor copilaresc. Desenele bune s-au pierdut, doar anime mai tine pasul si nu se lasa. Daca vrei sa traiesti aceleasi experiente care le-ai trait cu desenele vechi, incearca un anime happy

| bleakk explică (pentru Duku99):

Vrem Jetix, Fox Kid inapoi!
https://www.facebook.com/VremJetixInapoi?ref=ts&fref=ts

| vocea a răspuns:

Salut, si mie mi se par o prostite dar stii de ce nu pentru ca ar fi ceva in neregula cu ele fiindca si acum si atunci erau desene idioate, chestia e ca am crescut cu ele si ne-am obisnuit cu genul ala, acum ni se par ciuadate pentru ca nu le mai intelegem, pentru ca atunci era alta generatie, iar acea generatie nu era plina de calculatoare tablete si nu stiam atat de multe despre dragoste, iubire violente, acum daca te uiti desenele actuale sau actualizat cu noua generatie adica ei la varsta asta frageta stiu mult mai multe ca noi cand eram mici, exemplu scooby doo, ce desene simple si frumoase erau, acum ele sau adaptat dupa noua generatie si au intervenit mai multe teme iubirea, papatul etc