| VulpeaDinUmbra a întrebat:

Inainte de a ma apuca sa curat masina de spalat trebuie doar sa nu fie in priza masina si atata tot? Sau trebuie si de la masina de
Spalat sa scot ceva afara de acolo din spate sau ajunge sa nu fie bagata in priza si atata tot? E ok si daca o curat numai cu servetele umede? Sau trebuie neaparat cu apa si cu detergent? Cum procedati voi? Ca sa fac si eu asa

12 răspunsuri:
| DontActLikeMe a răspuns:

Sfatul meu e să închizi și robinetul de apă înainte.
Iar pentru curățare folosesc oțet și bicarbonat, detergent și o periuță de dinți veche (sau o perie moale)
și servețele umede doar pentru exterior și panoul frontal.

| VulpeaDinUmbra explică (pentru DontActLikeMe):

Si cum inchid acel robinet mai exact? Cum se face?

| DontActLikeMe a răspuns (pentru VulpeaDinUmbra):

Vezi unde e robinetul de alimentare cu apă al mașinii de spălat și îl răsucești (ca pe un robinet normal)

| VulpeaDinUmbra explică (pentru DontActLikeMe):

Deci periuta sa inteleg ca o folosesti doar ca sa cureti acele compartimente de detergent si etc? Daca exteriorul si acel panou cureti doar cu servetele umede?

| DontActLikeMe a răspuns (pentru VulpeaDinUmbra):

Da, și cu periuța curăț și garnitura dar și filtrul.

| VulpeaDinUmbra explică (pentru DontActLikeMe):

Adica alea care sunt mai exact? Scuze dar chiar nu stiu...

| DontActLikeMe a răspuns (pentru VulpeaDinUmbra):

Garnitura este bucata aceea de cauciuc care se află în jurul marginii ușii mașinii de spălat. Iar filtrul, în general se află undeva pe jos.

| VulpeaDinUmbra explică (pentru DontActLikeMe):

Deci trebuie curatata si manual garnitura

| Dismally a răspuns:

La interior nu prea e nevoie, are ea program de curatare a tamburului si daca nu are poti baga un ciclu de spalare cu temperatura maxima, fara rufe. Daca va avea un miros neplacut poti sa o specli cu bicarbonat.
Daca tot te apuci de ea curata-i si filtrele. Ar trebui sa aiba 2 - unul pe unde intra apa in masina, opresti robinetul, scoti furtunul si o sa gasesti acolo un filtreu mic. Si mai este unul, undeva sub cuva masinii, uita-te in manualul masinii ca iti explica acolo unde este cum sa il scoti.

| VulpeaDinUmbra explică (pentru Dismally):

Care e acel program de curatare a tamburului adica? Ca sa ma uit sa vad daca il am sau nu

| Dismally a răspuns (pentru VulpeaDinUmbra):

Unele masini au un program special de curatare, dupa un anumit numar de spalari te anunta masina, atunci il selectezi si o pornesti fara detergent fara nimic. Se spala singura cu apa la o temperatura mai mare.