| valentinv10 a întrebat:

La a.d xenopol ca sa ma inscriu am nevoie neaparat de certificat DELE sau cambridge ambele sau doar unul?

1 răspuns:
| LaSteauaCareaRasarit a răspuns:

Dar stii ce sunt?
Sunt examene de limba franceza/ engleză recunoscute de Ministerul Educaţiei Naționale.
Cu ele poti echivala Competențele la limba străină in cadrul Bacalaureatului.
Daca nu le ai, nu-i nimic, dai BAC-ul la limb straina si vor lua in considerare nota aia.

Vad ca tu vrei sa te inscrii la liceu. Nu cred ca sunt obligatorii.
Acte necesare înscriere liceu clasa a IX-a
PENTRU ANUL ȘCOLAR 2024 – 2025 INSCRIERILE SE FAC IN PERIOADA 25 –30 iulie 2024:
DOSARUL DE INSCRIERE VA CONTINE URMATOARELE DOCUMENTE:
1. ADEVERINȚA ELIBERATĂ DE UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT ABSOLVITĂ – MEDIA DE ADMITERE
2. FOAIA MATRICOLĂ – ORIGINAL
3. CERTIFICAT DE NAȘTERE – ORIGINAL + COPIE
4. B.I. / C.I. PĂRINȚI ȘI ELEV – COPIE
5. FIȘA MEDICALĂ
6. CARNET DE ELEV PENTRU LICEU
7. 2 POZE ¾
8. EXTRAS DE CONT – ELEV (NECESAR PENTRU VIRAREA BURSEI PE CARD)
9. CERTIFICAT DE COMPETENTA LINGVISTICA (EX. CAMBRIDGE, DELE, IELTS, TOEFL)
TOATE DOCUMENTELE TREBUIE PUSE SEPARAT ÎN FOLIE DE PLASTIC