| VulpeaDinUmbra a întrebat:

Ma tot supara nu stiu ce ganganii cand stau pe afara si se pun pe mine intr una, nu ma lasa in pace nici un pic si chestia asta se intampla zi de zi si imi patez hainele... Ce sa fac?happy Ca am auzit ca trebuie purtat haine de culoare inchisa, deci doar haine de culoare inchisa, dar nu stiu... Oare chiar asta e rezolvarea sau? Voua vi s-a intamplat chestia asta? Daca da, cum ati facut ca sa nu mai aveti treaba cu asa ceva? Eu sincer si daca e o solutie si asta cu hainele de culoare inchisa chiar nu as putea sa fac asa ceva, adica cum sa faci asa ceva, sa porti numai haine inchise mereu, hai ca daca iti place nu e o problema dar daca nu iti place sa porti numai haine de culoare inchisa atunci cum sa porti numai de culoare inchisa? Nu poti, nu ai cum... De aia trebuie sa existe si alta solutie... Deci?

21 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Incearca sa te dai si cu un spray de genul acesta, poate le indeparteaza https://www.helpnet.ro/autan-family-care-lotiune-100ml

| VulpeaDinUmbra explică (pentru Simpatic):

Pai asta nu e doar pentru tantari?

| Simpatic a răspuns (pentru VulpeaDinUmbra):

Ba da, dar functioneaza pe o gama mai larga de insecte decat ce scrie pe net in general
daca nu te incanta asta cauta online si in comert "repelant insecte" vei gasi multe modele!
nu garantez ca nu va mai sta pe tine nicio insecta, dar nu te vor pisca happy
eu detest de exemplu tantarii!

| VulpeaDinUmbra explică (pentru Simpatic):

Ca sa nu mai stea absolut nici una nu am ce sa fac?

| Simpatic a răspuns (pentru VulpeaDinUmbra):

Ar trebui sa mearga si cu alte tipuri de insecte nu doar tantari sau capuse
poti intreba in farmacie fizica de o astfel de solutie (spray) daca este buna si pentru ceea ce cauti tu, sau care este cea mai potrivita pentru ceea ce iti trebuie!

| dullcat a răspuns:

Umbradevulpe? Is that you? laughing) Cand stai mai exact pe afara? Stiind ca iesi si ca sunt insecte din astea, iti poti pune atunci pe tine alte haine mai inchise la culoare.Nu se poate nici sa traiesti intr-o bula de plastic, toate insectele din jur, indiferent ca sunt mai mult sau mai putin enervante, au un rol foarte clar stabilit in ecosistem.Ne dam cu mai putin parfum sau preferabil deloc, folosim spray repelent si induram asa in sezonu cald, ce sa le facem? Totusi, unde se intampla asta? Intreb pentru ca pe spatiile verzi din orase se stropeste cu solutii dedicate.Stai la casa?

| VulpeaDinUmbra explică (pentru dullcat):

Da, la casa. Si se intampla peste tot, asta cand sunt afara

| VulpeaDinUmbra explică (pentru dullcat):

Pai si cum, sa port numai haine de culoare inchisa cand e vara ca sa nu ma mai enerveze atat de mult insectele astea? Sa nu mai port si haine de culoare deschisa cand e vara? Sau cum?

| dullcat a răspuns (pentru VulpeaDinUmbra):

Pai nu stiu, alege-ti un set de haine deschise la culoare sa fie doar pentru casa si pentru curte, adica sa se poata murdari fara sa iti faci griji.Totusi, eu nu cred ca niste gazulite pateaza hainele atat de mult incat nu mai pot fi curatate. Daca porti culori inchise ti se va face foarte cald, mai ales la amiaza cand soarele e puternic.

| VulpeaDinUmbra explică (pentru dullcat):

Pai prin spalare se curata, dar atunci pe loc cand s au murdarit nu, nu se mai curata asa raman, pana la spalare

| VulpeaDinUmbra explică (pentru VulpeaDinUmbra):

Sau s-ar putea sa nu mai am nici o treaba dupa ce ma dau cu spray ul ala pentru insecte? Si voi putea purta linistit ce haine vreau eu chiar si in oras si fara sa stau cu teama ca le voi pata din cauza acelor musculite?

| dullcat a răspuns (pentru VulpeaDinUmbra):

Da, cumpara-ti mai intai un spray repelent si vezi daca functioneaza.

| VulpeaDinUmbra explică (pentru dullcat):

Exista si posibilitatea ca sa nu mai vina niciuna dupa ce folosesc acel spray?

| dullcat a răspuns (pentru VulpeaDinUmbra):

Pai ala nu este o bariera magica care se pune in jurul tau. Functioneaza cateva ore, insa dupa un timp trebuie reaplicat, scrie la instructiuni. Daca stai pe afara in anumite locuri, mereu aceleasi, pe iarba sau asa, poti planta pe acolo diverse plante care de asemenea au rol repelent pentru insectele enervante.Ar fi triplu castig atat pentru peisajul curtii, pentru insectele benefice (de exemplu albinele) cat si pentru tine.

| VulpeaDinUmbra explică (pentru dullcat):

Pai acasa da, pot planta, dar asa in oras... Atunci cam ce as putea face ca sa nu mai am treaba cu ele atunci cand sunt in oras? Daca nu pot sa plantez. Cam ce as putea face?

| dullcat a răspuns (pentru VulpeaDinUmbra):

Cum spuneam mai sus, spray care se aplica pe piele.

| VulpeaDinUmbra explică (pentru dullcat):

Si poate ajuta si sa fac dus zilnic o data sau de 2 ori? Sau nu are treaba

| dullcat a răspuns (pentru VulpeaDinUmbra):

Pai dus oricum trebuie sa faci si da, cred ca ajuta putin, ca transpiratia si mirosul reprezinta factori care le atrag.Un alt factor e grupa de sange, dar pe asta n-ai cum s-o schimbi. Uite aici explicatii pe larg:

https://www.reginamaria.ro/articole-medicale/esti-un-magnet-pentru-tantari

| VulpeaDinUmbra explică (pentru dullcat):

Deci musculitele astea daca se pun pe hainele de culoare deschisa chiar si cand stau afara pe sarma la uscat inseamna ca se pun pe hainele alea ca le atrag hainele de culoare deschisa sau? Le plac acele haine? Si atunci degeaba ma spal si etc ca tot se vor pune daca e vorba ca le plac hainele de culoare deschisa si numai daca ma voi da cu spray de insecte voi scapa cat de cat de musculitele astea?

| VulpeaDinUmbra explică (pentru dullcat):

Deci daca le plac hainele de culoare deschisa inseamna ca indiferent de ce as face nu voi scapa de ele, poate doar spray ul de insecte deci

| VulpeaDinUmbra explică (pentru VulpeaDinUmbra):

Sau daca vreau sa ma lase in pace si sa nu mai am treaba cu ele trebuie sa port numai haine de culoare inchisa si sa nu mai port niciodata haine de culoare deschisa pe timp de vara? happy