| Ani4you a întrebat:

Nici nu stiu cum sa incep... am o prietena pe care o consider ca o sora si ea pe mine la fel stim totul una despre alta ne stim de muult timp, ma deranjeaza ca imi spune lucrurile dupa mult timp si ca ma cauta doar cand are nevoie de mine a stat la mine cateva zile si am observat ca pe ea nu o interesa de mine o interesa doar sa iasa cu iubitul ei, nu stiu cateodata simt ca tine la mine si cateodata simt ca nu ii pasa de nimeni si ca ma cauta cand are nevoie de ceva nici eu nu mai stiu ce sa cred despre ea.
Doar ma foloseste sau chiar tine la mine?
Mentionez ca are 100 % incredere in mine pentru ca mereeu imi zice orice problema doar ca chestiile importante le afla prima data prietenul ei.

6 răspunsuri:
| marciana a răspuns:

Stiu ca se zice ca prieteni inainte de iubiti.Dar acesta este adevarul, doar se zice.Trebuie sa intelegi ca,cu timpul, prietena ta si-a gasit alt confident, pe care il priveste in alt mod, caci sunt un cuplu, ceea ce inseamna ca ea ii va spune mai intai lucruri lui deoarece il place in alt sens decat pe tine.Nu stiu cum sa explic, dar asa functioneaza:persoanele care sunt impreuna si chiar se plac au mai multa incredere unul in celalalt decat in alta persoana pe care au cunoscut-o de mai mult timp.
Daca tine la tine..mai e nevoie sa te intrebi? Da, ii zice lui lucrurile importante primul, dar nu te depriva nici pe tine de ele.In plus,daca ati fost niste surori pana acum, de ce sa se termine prietenia voastra doar pentru ca ii pasa foarte mult de un baiat? Pana la urma, probabil toti prietenii tai vor avea pe cineva, si tu la fel, dar asta nu inseamna ca nu veti mai vorbi.

| MenInShadow a răspuns:

Doar pentru ca-ti spune unele lucruri, nu inseaman ca tine la tine.
Nici macar nu ai de unde sa stii ca lucrurile alea sunt atat de importante pe cat crezi tu.
Ti se pare ca o relatie de prietenie sa bazeaza pe asa ceva? Sa te caute numai cand are nevoie? Sa n-o intereseze de tine?
Pe dracu!
Un prieten adevarat se interseaza de tine mereu, isi face mereu griji, si e langa tine chiar si atunci cand va certati, nu conteaza cat de rea e situatia, va fi mereu langa tine.
Daca-i place atat de mult sa stea cu iubitul ei, atunci cu el sa ramana, daca nu ii pasa de tine, tie de ce ar trebui sa-ti pese?
Sa NU iti pese de o persoana careia nu-i pasa de tine, e o pierdere de timp, nu primesti nimic in schimb.
Asteapta sa vezi cum evolueaza lucrurile, si daca asta continua, inseamna ca pur si simplu ea nu te considera cea mai buna prietena a ta, ci doar o persoana care ii este mereu aproape, si pe care se poate baza mereu, fara sa ofere nimic in schimb.
Daca asta e situatia, pur si simplu pleci, rupi orice legatura, si gata, atunci cand o sa dea de greu, si n-o sa fie nimeni acolo s-o asculte, s-o ajute, s-o inteleaga, o sa-ti simta lipsa.
Repet, nu pune persoanele care nu dau 2 lei pe tine pe primul loc, cauta pe cineva caruia sa-i pese.

| Ani4you explică (pentru marciana):

Intre noi e o relatie mai speciala nu stiu daca ai o sora cu acre sa te intelegi bine, e ca si cum am face parte din aceeasi famile asa suntem noi. E cam si cum ar renunta la familia ei. Si in trecut daca se intelegea cu o fata nu mai era apropiata de mine am impresia ca vrea sa stea cu mine cand nu are cu cine, cand ies cu ea si ii spun ca vreau sa fim doar noi doua imediat il cheama si pe iubitu ei. Stii cum e azi e cu el maine nu e dar eu sunt mereu langa ea si ma deranjeaza ca nu mai suntem ca inainte, ea cand cunoaste pe cineva se schimba. Si eu am avut iubiti dar nu am inlaturato pe ea.

| Ani4you explică (pentru Ani4you):

Si cand zic daca ai o sora ma refer o sora de sange adica o sora biologica.

| marciana a răspuns (pentru Ani4you):

Nu am una din pacate,deci nu pot sa ma pun in locul tau.Dar,din vorbele tale,pot sa zic ca pentru ea esti persoana care o va astepta mereu,va fi mereu alaturi de ea si nu o va certa niciodata pentru timpul pierdut.E adevarat ca nu am sora,dar am rude si prietene de varsta mea si pot sa adaug ca sa fiti surori nu inseamna sa va intelegi perfect si sa va ziceti totul,ci sa va pese una de alta si sa alegeti mereu familia inainte de orice alt lucru. Deci,dat fiind faptul ca atunci cand se imprieteneste cu altii te cam ignora, or vrea doar sa-si petreaca timpul si cu altcineva, or ii place sa socializeze cu mai multe persoane.
Sfatul meu este sa afli cum este prietena/sora ta cu adevarat, ca sa o poti judeca corect, caci eu zic ca se foloseste de prietenia ta prea mult.Incearca sa nu mai fi asa de intelegatoare; cand vine la tine cu problemele tale, nu actiona ca o confidenta care nu spune nimic, ci o fata ce are grija de sora sa. Daca te deranjeaza ca nu mai petrece timpul cu tine, spune-i asta, dar nu fi prea evidenta.De exemplu, zi ceva de genul:"Ce zici ca fiecare seara de luni sa fie a fetelor?", astfel incat sa nu zica de iubitul sau.

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna, Ani,

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Romtelecom si Cosmote, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!