| paulica2003 a întrebat:

Noaptea ploua cu gheata? se poate?

9 răspunsuri:
| ZigZagMTFK a răspuns:

Ploaia aia cu gheata se numeste. Da si sa stii ca se poate. Ea se formeaza cand un aer foarte cald si unul foarte rece se ating. Atunci apare grindina. Nu uita am mentionat "foarte". La ploaie e diferit dar nu cu mult straight face un aer caldut si unu rece. laughing. Cam slabe sanse sa se intample asta vara mai mult se intampla toamna sau primavara.

| ZigZagMTFK a răspuns:

Se numeste grindina am pus in ghilimele dar nu stiu ce a avut de nu s-a pus.

| paulica2003 explică (pentru ZigZagMTFK):

Dar ai vazut tu ploaie cu gheata?

| whatevernvm a răspuns:

Se poate, se poate. Este grindina(sau cum se zice, ploua cu pietre).
Dupa ce ploua, sau chiar cand ploua asa poti gasi niste bucatele de gheata ca niste pietricele pe jos, de obice iti bat in geam si atunci iti dai seama ca se aude tare.

| darrio2007 a răspuns (pentru ZigZagMTFK):

Ce este intre ghilimele nu apare scris.Am patit si eu la fel.Nu stiu de ce.

| paulica2003 explică (pentru whatevernvm):

Ai vazut tu ploaie cu gheata noaptea?

| whatevernvm a răspuns (pentru paulica2003):

De ce neaparat noaptea? Se poate si noaptea sa ploua cu grindina, bineinteles, dar nu sunt atat de nebuna incat sa ma dau jos din pat noaptea cand ploua sa iau gheata de afara. Dar s-a intamplat sa "ploua cu gheata" noaptea.

| ZigZagMTFK a răspuns (pentru paulica2003):

Da sa stii ca am vazut dar mai de mult timp. Inca imi mai amintesc cum stateam noaptea sub acoperisul casei cu geamu deschis "sunt nebun straight face'' si urmaream grindina, iar dimineata cand ma trezeam era numai gheata laughing

| ZigZagMTFK a răspuns (pentru paulica2003):

Bineinteles eu totusi.