| Stefania455 a întrebat:

Numai mie mi se pare ca generațiile astea se strică zi ce trece? Când aveam eu 16 ani, în 2010, nu vedeam chiar atâta nesimțire. Am o nepoată de 12 ani, în clasa a 6 a. Nu mi-a venit să cred când am auzit prin ce trece la școală. Are niște colegi cu niște ieșiri inumane. Nu știu cum se mai poate duce la școală cu astfel de specimene, iertați mi modul de a mă exprima! Eu sunt și o fire mai sensibilă, și dacă mi s ar fi întâmplat mie așa, pe bune dacă mai mergeam la școală.Mi a spus ca îi este rușine să vină cu mâncare de acasă, pentru ca copiii rad de ea și mai bine stă 5-6 ore nemâncată decât să se ducă cu sandwich de acasă. I am zis ca nu e normal asa ceva și ar trebui să facă ce simte. Din cauza copiilor s-a stricat și ea, și a început să creadă ca orice face e rușinos, chiar și să meargă cu mama sau tatăl ei pe stradă. Nu știu ce aș fi făcut dacă eram copilă în generația asta de rahat!

2 răspunsuri:
| LaSteauaCareaRasarit a răspuns:

Se numeste bullying. Genul asta de iesiri pot fi prinse si corectate acasa de parinti (daca au si ei vreun dram de educatie) sau in clasa, de invatator. Dar daca au trecut deja la gimnaziu, sunt pe aratura.
Sunt copii lasati cu telefonul in mana si fara nici un fel de educatie.
Astea sunt urmarile.
Tu ii poti spune nepoatei ca acei copii vor gasi mereu motiv de a-si bate joc de cineva. Nu are rost sa se schimbe doar ca sa fie pe placul lor.

| Violleta2022 a răspuns:

Copii mint de cele mai multe ori, asa ca eu nu as crede nepoata aia, mai ales ca am interbat-o si eu pe nepota-mea care este clasa a VIII_a si mi-a spus ca toti colegii ei vin cu sandwisch-uri la scoala.
Copilul ala trebuie educat, ca nu se strica de la nimeni, ci de la lipsa de educatie de acasa!
daca imeni acasa nu vorbeste cu ea si nu-i epxlica la 12 anisori ce este rau si ce este bine, ce trebuei sa faca, de cine sa asculte... apai copilul ala va ajunge rau, fiindca va copia ce fac altii ca-i mai fun, nu pentru ca ar fi corect, deoarece nu a primit educaie de la parinti.