| Printesyka a întrebat:

O prietenă de-a mea are 27 de ani și a terminat doar liceul, fără să fi luat bacalaureatul. De fiecare dată când ieșim în oraș ca fetele, aproape toate celelalte au o facultate sau joburi frumoase, iar ea a rămas lucrând ca și casieră. Se simte foarte prost când discutăm despre anumite subiecte pe care nu le cunoaște. A terminat liceul în orașul natal, dar s-a mutat de acolo.

Credeți că ar putea să dea bacalaureatul într-un alt oraș? Mai poate avea voință și răbdare să-și înceapă studiile la vârsta aceasta? Ce sfat îmi puteți da ca să o ajut? Simt că nu se simte prea confortabil în anturajul nostru.

3 răspunsuri:
| annonimaaaa555 a răspuns:

In primul rand sa nu mai vorbiți despre facultate și chestii pe care ea nu le intelege. Și da, ar putea sa dea bacul si acum. Are nevoie doar de suport emoțional

| LaSteauaCareaRasarit a răspuns:

Poate da Bacalaureatul doar daca vrea.
Important e sa se pregateasca temeinic.

Trebuie sa se inscrie la examenul de BAC.
Când se fac înscrierile la bac 2025?
16 – 20 decembrie 2024: Înscrierea candidaților pentru susținerea probelor A, B, C, D din cadrul examenului național de bacalaureat – 2025.
https://www.edupedu.ro/......decembrie/

| user937483737banned a răspuns:

Depinde, daca e capabila sa invete sa il ia il poate da la liceul unde a invatat, daca are bani sa plateasca poate de la orice liceu sa il ia, pentru ca odata ce platesti diploma, se actualizeaza si baza de date si nu vor exista dovezi, ma rog preturile sunt intre 3-5k euro in Buc si Ilfov, in alte zone poate sa fie mai ieftin.