| Giulia97Anna a întrebat:

Ofer funda! Am un Samsung Galaxy J5 2016 si azi cand intram pe Youtube pur si simplu orice vedeam mergea in reluare rau de tot! Plus ca nu are deloc sunet! E mut.Dar sa ascult melodii de pe cardul telefonului merge.Am telefonul doar de o luna si pana acum mergea perfect.Ce ar putea fi?

Răspuns Câştigător
| AstroLaur a răspuns:

Nu stiu ce ar putea fi, dar in primul rand verifica internetul. Youtube inseamna streaming video si ai nevoie de o conexiune la internet stabila, iar 1Mbps este prea putin. Daca altcineva poate folosi cu succes sursa ta de internet, atunci problema este la telefonul tau si iata ce poti face mai departe:
1. Incearca aplicatia Android Chrome, Android Firefox, aplicatia Youtube, aplicatia Free music for YouTube: Stream, nici una dintre ele nu poate fi folosita pentru a vedea si asculta clipurile Youtube?
Daca una merge si alta nu, problema este la aplicatie. Sterge aplicatia in cauza si reinstaleaz-o, eventual renunta la ea.
Daca nu merge niciuna:
2. Reseteza telefonul la conditia iesirii din fabrica, dupa ce ai salvat toate datele de pe el, desigur.
Daca tot nu merge:
3. Descarca pe de internet un nou sistem de operare Android si instaleaza-l. Aceasta metoda functioneaza mereu.

Personal imi resoftez si rootez tabletele si telefoanele inca de la inceput. Custom Android m-a satisfacut intotdeauna mai mult decat cel traditional care vine preinstalat.

Dar in cazul tau inteleg ca este in garantie si probabil vei apela la service daca nu rezolvi nici prin hard reset (cauta pe internet cum se sterge dalvik-cache; factory reset din setari fara interventia si asupra memoriei dalvik este un reset mai slab). Mai mult decat atat, etapa a 3. -a duce la pierderea garantiei si necesita atentie si ceva cunostinte IT pentru a urma precis etapele resoftarii astfel incat sa nu gresesti ceva deoarece poti face mai mult rau.

Daca nu este in garantie, te intreb:
-stii sa instalezi un windows? Linux?
Nu?
- dar daca gasesti un tutorial in engleza il poti urma fara teama pentru a instala Linux pe un laptop?
Daca imi raspunzi cu da la macar o intrebare si esti o fata rabdatoare pentru a cauta si gasi un Android nou pentru telefonul tau, eu zic ca-ti poti resofta singurica telefonul.

1 răspuns:
| Giulia97Anna explică (pentru AstroLaur):

L-am repornit si si-a revenit laughingScuze.