| Giulia97Anna a întrebat:

Ofer funda! Cam de cateva luni am o problema digestiva.Adica sa zic ca ma constip cateva zile si urmatoarea zi fac diaree.E nornal asa ceva? M-ai tot timpul ori sunt cinstipata ori m-am stricat la burta.Mananc mancare buna(stau la tara si aici pot sa mananc m-ai sanatos)nu mananc mezeluri si carne mai putin(nu prea sunt cu carnea, ci cu legumele si fructele). Sucuri beau foarte rar.Deci eu zic ca mananc cat de cat ok.Care ar fi problema?

7 răspunsuri:
| PersonajFictiv a răspuns:

O problema pe care poti sa o ai atunci cand esti dezhidratata e constipatia.
Mananci bine dar, bei destula apa?
Consumi cel putin un litru de apa pe zi?
Ma rog, cica trebuie MINIM 2l, dar e discutabila chestia asta, fiecare are organismul diferit.

| FemeiaPisică a răspuns:

Ești vegetariană?
Posibil să amesteci proteinele cu carbohidrații sau să ai mese neregulate sau haotice. Dacă mănânci fasole, renunță la ea pentru că te balonează(conține 75% proteină și 25% carbohidrați). Încearcă să mănânci dimineață fructele, la prânz legumele și seară ceva gătit.
Problema este legată doar de alimentație. Greșești undeva.

| Giulia97Anna explică (pentru PersonajFictiv):

Pff beau apa mai ceva ca o iapa laughing Apa e viata mea.Am uitat sa mentionez asta.

| PersonajFictiv a răspuns (pentru Giulia97Anna):

Daca persista mergi la doctor. Altceva nu am idee thinking

| Giulia97Anna explică (pentru FemeiaPisică):

Nu sunt vegetariana.Doar ca am perioade in care nu ma ating de carne.Pot sa stau cam o luna fara carne.Nu stiu, pur si simplu mi se scarbeste de ea.

| FemeiaPisică a răspuns (pentru Giulia97Anna):

Eu sunt vegană. Am fost toată viață mea supraponderală până să devin vegană. Aveam în jur de 74-78 kg și probleme grave cu digestia. Aveam intestinele duble din cauza rezidurilor adunate(constipație).
Îți scriu din propria experiență, am făcut un liceu unde am învățat despre nutriție și sfaturile scrise aici sunt aplicate pe propria mea piele(m-am documentat în pararel ca să pot aborda acest stil de viață).
În prezent, am o greutate normală și mă mențin fără eforturi. Analizele de sânge sunt foarte bune, musculatura mi-am păstrat-o deci nu sunt plată ca o scândură. Mi-am crescut RMB-ul și cheful de viață.
Ți-am recomandat să consumi fructe dimineața pentru că ele conțin fibre. Aceste fibre rămân în stomac și se elimină mai greu. Trebuie să treacă minim 3 ore între mese dacă mănânci vegetal.
Carnea se digeră în 5-6 ore și cartofii în maxim 2 ore. Dacă mănânci carne cu cartofi, corpul tău o să consume mai multă energie. Creierul se hrănește cu carbohidrați, deci cartofii o să fie digerați primii apoi carnea. Deci, o masă digerată COMPLET poate dura până la 8 ore. Doar nu stai 8 ore flămând, nu? Mai mănânci ceva între timp, dacă guști niște dulciuri în acest timp corpul tău eliberează insulină. Deci, este un haos în stomac.
Nu este nevoie să consumi 2L de apă pe zi dacă mănânci destule fructe dimineața. Fructele conțin minim 80% apă, deci o să te hidratezi mai bine. De exemplu, eu mâncam 2-3 kg de fructe pe zi și nu beam apă mai deloc. Am făcut asta zile întregi și eram bine hidratată. Primul semn al deshidratării este culoarea și mirosul urinii. Dacă urina are o culoare verde închisă spre negru ești deshidratată. Urina portocalie sau roșie este din cauza consumului excesiv de pigmenți carotenoizi sau prezența hematiilor(menstruație în cazul fetelor).
Axează-te pe alimente ușor de digerat. Seara poți mânca mămăligă(din făină de mei de preferabil pentru că nu are gluten), cartofi la cuptor cu legume, paste cu sos, orez cu ciuperci, sote de legume etc.

| Giulia97Anna explică (pentru FemeiaPisică):

Multumesc pentru sfat.Dar cum ziceam.Carnea nu prea exista pe lista mea.Dar tot nu pot sa o reduc de tot. Dupa ceva timp mi se face pur si simplu pofta de carne.Dar ca fapt divers, parintii logodnicului meu pur si simplu mananca carne in fiecare zi! Si nu exagerez.Iti dai seama ca ma indopau cu carne pana mi se facea rau.Cam de atunci nu prea m-ai mananc.