| anonim_4396 a întrebat:

Pentru cei care au barbă. Câte fire va cad pe zi/luna din ea? Câți ani aveți? La ce vârstă a început sa va crească? Și la ce vârstă ați avut-o completa?
Eu am 17 ani la vara fac 18. Am barba: pe bărbie e deasa la fel și mustață, am și pe gat și pe laterale dar nu asa deasă ca pe bărbie (adică se vede pielea printre fire, dar pe bărbie nu). Sunt mulțumit de barba mea. O sa o am completa pentru ca și unchii, tata, bunicii o au.
Îmi cad cam 150-200 de fire pe luna din ea, mi se pare mult fiindca nu am barba ca la un adult. Cel mai mult depinde de genetic barba. Dar sunt și factori care influențează creșterea ei(sportul de ex). Au trecut 6 luni de când nu mai fac sport, dar nu observ ca barba sa se fi rărit, ba din contra s-a mai îndesit din câte am observat. (și înainte îmi cădeau fire ca acum). Credeți că se poate rari de la simplu fapt ca nu mai fac sport? Poate o sa vi se para ciudat, dar ma și stresez aiurea. Îmi place mult barba și îmi sta foarte bine cu ea.
A început sa îmi crească mustață de pe la 11-12 ani, iar barba de pe la 13.
Scuze dacă sunt greșeli gramaticale.

3 răspunsuri:
| RobertMoon a răspuns:

24 ani barbă completă care crește mult. Nu-mi cad multe fire de par, iar atunci când observ este la duș când mă șterg pe față cu prosopul (simt cand îmi intră un fir care cade în gură. laughing ) Pe la 19-20 a început să-mi crească prima data mustața era vizibilă și ciocul, apoi pe obraji și sub bărbie până a ajuns la forma completă (mătură). Eu am observat că încep să cadă uneori firele daca o las să crească prea mult (de exemplu acum am barba tunsa cu numărul 2.5 de la mașina de tuns și nu mai cade, dar am avut-o și lungă, iar atunci cădeau mai des firele)

| Rocklove a răspuns (pentru RobertMoon):

Imi cad fire doar când îmi spăl barba cu sampon și când mi-o pieptăn. În rest nu îmi cad.(rar câte unul)
Deci am zis ca cad cam 150-200 pe luna, iar din cap cu toate ca sunt mult mai multe fire cad cam 300. Poate e normal sa cada atâtea fire din barba, se înlocuiesc cu altele mai sănătoase și mai mature. Nu cred ca trebuie sa ma gândesc atât la asta, sunt sigur ca o sa o am completa, dar mai am de așteptat, am aproape 18 ani, sunt tânăr. Când am s-o am completa mi-aș lasa-o de vreo 4-5 sau 6 cm.
Mersi de răspunsul tău.

| SociopatuI a răspuns:

Toata viata ne cad sute de fire de par zilnic din cap, si totusi toata viata majoritatea dintre noi avem parte de el. De ce ti-ai face griji in legatura cu barba?
Oricand exista tratamente si transplanturi. Firul de barba nu difera fata de firul de par. E acelasi. Oricand iti poti lua din cap si sa ti-l pui langa gura.